Milli Ağaçlandırma Günü Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Geçen sene resmi bayram haline gelen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü, bu sene de genciyle yaşlısıyla renkli görüntülere sahne oldu.

0
220

Ruhumuzu dinlemek ve dinlendirmek istediğimizde ilk duraklarımızdan biridir yeşillik alanlar. Rüzgâr estikçe sallanan yaprakların çıkardığı ses eşliğinde ve kuş cıvıltıları arasında kitap okumak; seyre dalmak insanları, yahut yalnızca hissetmek: huzuru.

İnsan, doğada kendini yeniden buluyor. Mevsimlerin geçişiyle değişen, sararıp kuruyan yapraklarla ölümü hatırlıyor. İlkbaharda ise doğuşu, yeniden canlanışı, umudu… Yani, topraktan gelip toprağa gidecek insanoğlu için ölümü de umudu da bir hatırlatıcı olarak gösteriyor ağaçlar. Ama sadece düşünce dünyamızın değil, mavi gezegenimizin yaşanabilirliğine katkı sağlayıp canlıların oksijen ihtiyacını karşılaması hasebiyle de bizim için büyük bir önem arz ediyor yeşil.

İşte, geçtiğimiz yıl yeşili korumak ve gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için büyük bir adım daha atıldı. “Bir fikrim geldi” diyerek başlayan tweetiyle Abdullah Enes Şahin, Türkiye için yeni bir bayram önerisi fikrini sunmuştu: Ağaç Dikme Bayramı. Fikir, ülke genelinde büyük bir heyecanla, yetkililerin de tam desteğiyle karşılık buldu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Kasım, Türkiye’nin Milli Ağaçlandırma Bayramı ilan edildi.

Bu yıl bayramın 2. yıldönümü olan 11 Kasım’da da, Türkiye genelinde milyonlarca fidan ‘geleceğe nefes’ sloganıyla toprakla buluştu. Çoluk çocuk, genç yaşlı kocaman bir aile olarak dünyaya güzel bir iz bırakmanın mutluluğu da fotoğraf karelerine böyle yansıdı:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz