Mim’in Kalbi Burundi’ye Can Oldu

Daha yaşanılabilir bir dünya için “iyilik yapmak” hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Hele ki karşılıksız iyilik yapma çabası, yapılan iyiliğin mahsulü olan mutluluğa tanık olma ve bu sayede daha derin bir anlayışa ulaşma, parayla satın alınamayacak duyguları elde etme tecrübesi şu dünyada insanı tatmin eden pek az şeydendir. Ve bu tecrübeyi yalnızca iyilik yapma gayretinde olanlar edinir.

Öykülerden İyiliğe

İyilik yalnızca maddi şeylerle yapılmaz elbet. Bazen sıcak bir tebessümle, bazen hoş bir sözle ve bazen de öyküler yazarak… Bugün öykü yazarak yapılmış örnek bir iyilik haberini sizlerle paylaşacağız.

Zonguldak Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim gören öğrenciler, okul müdürü Adnan Karakurluk ve öğretmenleri Yıldız Kelez ve Murat Demirtaş’ın destekleriyle Afrika‘da su kuyusu açılması için hazırladıkları “Bir Eserin Olsun” projesi kapsamında adalet, merhamet gibi değerleri kaleme alan hikâyeler yazdılar. Bu proje için 5 ayda 500 öykü yazıldı ve içlerinden 13 öykü seçildi. Ve bu 13 öyküyle kitaplarının ismi olan “Mim’in Kalbi” oluştu. Kitabın satışından kazanılan 11 bin 550 lira Deniz Feneri Derneği’nin Afrika kıtasındaki Burundi‘de su kuyusu açılması için başlattığı kampanyaya bağışlandı.

Böylelikle öğrencilerin hem kendilerine ait bir eserleri oldu hem de dünyanın bir ucundaki kardeşlerine ellerini uzatarak tarif edilmez bir mutluluğa ve gurura ulaştılar. Öğrencilerden Ahsen Açıksöz, insanların su ihtiyaçlarını biraz olsun karşılamaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, şunları kaydediyor:

“Çok büyük bir sevaba vesile olduk. Diğer öğrenci arkadaşlarımızın da böyle şeyler yapmalarını çok isteriz. Burundi’deki suya muhtaç olan kardeşlerimize yardım etmemiz bizim için büyük bir mutluluk oldu.”

Öğrencilerden Elif Bera Üçüncü ise öğretmenlerinin sayesinde yazmak işinin kendilerinde tutku haline geldiğini kaydederek, bu tutku sayesinde çok güzel bir iş başardıklarını, bunun birçok kişiye vesile olduğunu ve yaptıkları işten büyük bir sevinç duyduklarını sözlerinde belirtti. Öyleyse bu güzel haberi de müjde dolu bir ayetle noktalayalım:

İyilik edin, kuşkusuz Allah iyilik edenleri sever. (Bakara Suresi, 195. Ayet Meali)

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup, çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Almanya‘nın Frankfurt şehrinde tren raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmaya çalışırken
tren ile platform arasına sıkışarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Türk genci Mustafa Alptuğ Sözen ismi, kazanın yaşandığı Ostend İstasyonu’na verildi. Frankfurt’da Avrupa Merkez Bankası’nın da olduğu yerde bulunan durağın ismi “Alptuğ Sözen İstasyonu Ostendstrasse” olarak değiştirildi. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz