Modern İslami Psikolojinin Kurucusu Prof. Malik Bedri’yi Anma Etkinliği

0
209
Prof. Malik Bedri

Modern Çağ’da psikoloji biliminin gelişmelerine tanık oluyoruz. Aynı zamanda İslami temellere dayanan bir psikoloji anlayışının da gelişmekte olmasının sevincindeyiz. Modern İslami Psikolojinin Kurucusu Prof. Malik Bedri hem kendisinin psikoloji ilmine katkılarıyla hem de geçmişte bu alana katkıları olan Müslüman âlimleri bizlere tanıtmasıyla bu anlayışın öncüsü olmuştur.

Prof. Malik Bedri 1932 yılında doğdu. 2021 yılı itibariyle ise aramızdan ayrıldı. Sudanlı psikoloji profesörü, çalışmalarıyla kendisinden sonraki Müslüman psikologlar için büyük bir miras bıraktı.

Modern İslami Psikolojinin Kurucusu Prof. Malik Bedri’yi Anma Etkinliği

Malik Bedri’nin kurucusu olduğu IAMP (International Association of Muslim Psychologist) adlı Uluslararası Müslüman Psikologlar Derneği, geçtiğimiz Şubat ayında verdiği konferansla Malik Bedri’yi anma ve anlama etkinliği düzenledi. “Modern İslami Psikolojinin Kurucusu Prof. Malik Bedri’nin Mirasını Sürdürme” temasıyla yapılan konferansla dünya çapından birçok psikolog bir araya geldi.

Konferansta Malik Bedri’yi yakından tanıyan akademisyenlerin, kendisinden miras aldıkları bilgilerin ışığında yaptığı konuşmalar dinlendi. Değerli âlimin çalışmalarının tanıtıldığı etkinlikte Müslüman psikologlar arasındaki etkileşimin de güçlendirilmesi hedeflendi.

2006 yılında kurulan IAMP, psikoloji alanında İslami anlayışa dayalı bir öğreti sağlamayı amaçlıyor. İnsanların kültür, değer ve fıtratlarına uygun bir psikolojik anlayışı benimseyen dernek, gelecek nesillerin de bu anlayış ile gelişmesini hedefliyor.

Yeryüzünün kandillerinden biri olan değerli âlim Malik Bedri’ye Allah’tan rahmet, insanı anlama yolculuğunda bıraktığı mirasının tüm psikologlara ışık olmasını diliyoruz.

Kaynak

  1. aboutislam.net
  2. iamphome.org
  3. Modern İslami Psikolojinin Kurucusu Prof. Malik Bedri’yi Anma Etkinliği
Önceki İçerikPortakal Sulu Ördek
Sonraki İçerik5 Soruda Bulgaristan’da İslam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz