Amerika Birleşik DevletleriHaberlerİlham Veren Projeler

Müslüman Çocukların Platformu: Muslim Kids TV

Her şeyin online platformlar üzerinden ilerlediği çağımızda artık evlerimizde bulunan televizyon fonksiyonlarını içeren projeler de buralarda yerini almış durumda. Özellikle istediğini izleyebilme, kaçırılan sahnelerin, konuşmaların tekrarlanabilmesi, birçok farklı içeriği barındırması, zaman kısıtlamasının olmaması bu tarz online platformların tercih edilme nedenlerinden birkaçı. Hal böyle olunca internet üzerinden yürütülen sinema-televizyon faaliyetleri de oldukça yaygınlaşmaya ve hemen hemen her telefonda yerini almaya başladı. Maalesef kolay erişim her zaman avantajlı değil. Özellikle çocuklarda henüz oturmamış olan irade ve seçim gücü internette bir şeyler izlerken onların maddi ve manevi gelişimlerini de etkilemekte. Bu nedenle çocukların teknolojik aletlerle zaman geçirirken onları eğitecek ve geliştirecek güvenli bir platformun gerekliliği ortaya çıkmış oluyor. Bu amaç doğrultusunda kurulan ve kendini geliştirmeye devam eden MuslimKidsTV, eğitici ve eğlenceli içerikleriyle çocukların ilgisini çekiyor. Peki ama kimdir bu MuslimKidsTV? Gelin biraz daha yakından tanıyalım.

MuslimKidsTV, Müslüman çocuklar için içerik üretmeyi amaçlayan ilk online platform. Platform, Micheal Milo’nun kurucusu ve Ceo’su olduğu Milo Production tarafından 2014 yılında resmi olarak faaliyetlerine başlamıştır. Her ne kadar Muslim Kids Tv için başlangıç tarihi 2014 olarak belirlense de Milo Production, 2006’dan beri farklı isim ve projelerle faaliyetlerine devam etmektedir. Muslim Kids TV, ‘çocuklar günde 7 saatini teknolojik aletlerle geçirmekte ve bu zamanı boşa harcamayalım’ mottosu ile yola çıkmış ve çocuklara yönelik ürettiği içeriklerle oldukça beğeni toplamıştır.

Musluman cocuk
Müslüman Çocukların Platformu: Muslim Kids TV 1

Muslim Kids TV, yalnızca eğitici bir uygulama değil aynı zamanda videolar, oyunlar, çalışma sayfaları ve hatta Kuran okumak için çalışma arkadaşları gibi birçok eğlenceli içerik de sunuyor. Ayrıca çocuklar bu eğitici ve eğlenceli içeriklere erişirken ebeveynler de çocukların eriştiği içerikleri gözlemleyebiliyorlar.

Hazırlanan Bu Platform İle Ne Amaçlanmakta?

MuslimKidsTV, Müslüman çocukların online platformda bir sesi olmakta, İslami inançları korumayı, çocuklara rol modeller sunmayı ve eğitirken eğlendirmeyi amaçlıyor. Yani, aile ile iş birliği içerisinde yürüttüğü uygulamasıyla Müslüman çocukların dini ve kültürel gelişimlerini, çizgi film ve oyunlarla destekliyor. İngilizce içerik üreten Muslim Kids Tv, İngilizce konuşan çocukları hedef alsa da zengin görsellerle beraber ana dili İngilizce olmayan çocukların da dikkatini çekebiliyor. Böylece çocuklar İngilizcelerini geliştirme fırsatı da kazanmış oluyorlar. Bunların yanı sıra o, çocukları internetin zararlı içeriklerinden korumayı da hedefliyor.

Muslim Kids TV’ye Erişim Nasıl Sağlanmaktadır?

Muslim Kids Erisim
Müslüman Çocukların Platformu: Muslim Kids TV 2

Aylık veya yıllık aboneliklerle internet ve mobil uygulamalar üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Muslim Kids TV içerisinde üç çeşit kullanıcı bulunmaktadır:

 1. Admin: Adminler tüm profilleri görebilmekte, içerikleri düzenleyebilmekte, abonelerin siteye erişimleriyle ilgilenmektedir.
 2. Yetişkin: Ailelerin kullandığı bu profillerle ebeveynler, çocukları için bir hesap açabilmekte, onların ne yaptığını ve ne yapmaları gerektiğini kontrol edebilmektedirler.
 3. Çocuk: Çocuklar, bu hesaplara erişim sağlayarak video izleyebilmekte, eğitici oyunlar oynayabilmekte ve Kur’an-ı Kerim öğrenebilmektedirler.

Muslim Kids Tv’de Neler Var?

 • Ebeveynler, kendi çocukları için üç ayrı hesap açabilirler. Böylece her çocuk kendi hesabına girebilir ve kendi istediği içerikleri oluşturup hesabını ona göre düzenleyebilir. Kardeşlerinin tercihlerini izlemek zorunda kalmazlar.
 • Ebeveynler, çocukların ilerleme sürecini kendilerine gelen bildirimler sayesinde takip edebilirler.
 • Çocuklar, kendileri için özel karakterler oluşturabilirler.
 • İnteraktif Kur’an uygulaması sayesinde çocuklar yalnızca Kur’an-ı Kerim’i dinlemek ve okumakla kalmayıp aynı zamanda kelime kelime tekrar seçeneği ile karaoke tarzında Kur’an’ı okuyabilir, kendi seslerini kaydedip doğru okuyup okumadıklarını kontrol edebilirler. Ezberleme aracı, ailelere bildirim göndermekte ve böylece aileler çocuklarının gelişimlerini gözlemleyebilmekteler.
 • Çizim aracı sayesinde çocuklar kendi çizgi romanlarını oluşturabilirler.
 • Zengin içeriği ile platform, e-kitap ayrıcalığı da sunmakta.
 • Birçok oyun seçeneği ile eğitimi ve eğlenceyi birleştirmekte.
 • Android ve IOS bulunan cihazlarla erişim kolaylığı sayesinde internetin olmadığı zamanlarda da uygulamaya erişim sağlanabilir.
Muslim Kids TV
Müslüman Çocukların Platformu: Muslim Kids TV 3

Sunduğu 15.000’den fazla içerikle online bir platform olmanın yanı sıra Muslim Kids TV, Instagram, Facebook, YouTube gibi sosyal medyalarda da aktif. Ayrıca Muslim Kids Tv, yeni başlayanlar için iki haftalık bir deneme sürümü sunmakta. Böylece aileler abonelik yapmadan önce içerikleri test etme imkanına sahipler. Çocuklar teknolojik aletlerle zaman geçirirken hem eğlensin hem öğrensin ve bunları gerçekleştirirken de dini-kültürel yaşamlarından kopmaması amacı güden platform, ailelerin çocuk eğitimindeki yardımcısı olarak tanımlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu