Müslüman Gezginler İçin Seyahati İbadete Dönüştürecek 14 İpucu

0
1745
Source: Pexels

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından çıkarılmakta olan Kervan Dergi’den Hatice Ertoy hem seyahati hem de şefaati isteyen Evliya Çelebi ruhlu gezginler için oldukça güzel bir liste hazırladı. Bizler de bu güzel derlemeyi sizlere sunuyoruz.

Her işin başı besmeleyle başladığımız yolculuğa sadece turist değil bir âbid olarak devam etmek mümkün! Tabi ki seyahatimizin her anına Müslümanca bir bakış açısını sindirerek. Kervan sizin için hazırladı: Müslüman Gezginler İçin Seyahati İbadete Dönüştürecek 14 İpucu!

1Anne babanın rızasını almak

Kaynak: Pixabay

Her şeyden önce, anne babanın rızası alınmadan çıkılan bir yolculukta Allah’ın rızasını aramak güçtür. Ayrıca yolculuk planından ailenizi haberdar ederek ne zaman nerede olduğunuzu takip etmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

2Yola çıkmadan önce iki rekat namaz kılmak

Kaynak: Pexels

İbadet niyetiyle çıkılan bir seyahate Allah’ın huzurunda durarak, yolun belalarından O’na sığınarak başlamaktan daha hayırlı ne olabilir ki!

3Namazı kazaya bırakmamak

Kaynak: Pixabay

Yeryüzü bize mescid kılındı. Kafelerde, parkta, tren, otobüs ve uçakların bir köşesinde veya gerekirse otururken dahi namaz kılabiliriz. Yeter ki vaktinde kılalım.

4Üç kişilik yolculukta bir kişiyi lider seçmek

Kaynak: Pixabay

“Üç kişi yola çıkarlarsa, aralarından birini başkan seçsinler.” (Ebû Dâvûd, Cihâd, 80)

5Yolcu duası

Kaynak: Pexels

“Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.” (İbn Mâce, Dua, 11) Ümmetimiz için, vatanımız, ailemiz, arkadaşlarımız, kendimiz ve insanlık için dua etmek Müslüman yolcunun olmazsa olmazlarından.

6Gezi planı hakkında yol arkadaşlarıyla istişare etmek

Kaynak: Pixabay

“Yine onlar, Rablerinin davetine icabet ederler ve namazı kılarlar. Onların işleri, aralarında danışma iledir. Kendilerine verdiklerimiz rızıktan da harcarlar.” (Şûrâ, 38. Ayet)

7Helal yemek konusunda taviz vermemek

Kaynak: Pixabay

Özellikle yurt dışındaysanız bu yörenin meşhur yemeğiymiş derken aman içindekileri sorgulamayı ihmal etmeyin.

8Doğal ve yapay güzellikler karşısında tefekkür etmek

Kaynak: Pixabay

Alışkanlık dairesinden çıkarak yolculuğu, Allah’ın yeryüzündeki canlılara nimetlerini yeni bir gözle tefekkür fırsatına dönüştürmek elimizde.

9Gideceğimiz yerin yemeği, turistik yerleri kadar mübarek zatlarını, uhrevi ortamlarını da araştırmak

Kaynak: Pixabay

Onların meclislerinden istifade etmek ruhumuz için bir gıda işlevi görecek.

10Farklılıklar karşısında tefekkür etmek. Başka kültürlerden, insana dair hakikatleri öğrenmeye çalışmak

Kaynak: Pexels

“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.” (Hucurât, 13. Ayet)

11İslam ve İslam dünyası hakkındaki ön yargı ve sorulara sabırlı bir şekilde ve doğru cevaplar vermek

Kaynak: Pixabay

Bizim vesilemizle bir kişinin kalbinin İslam’a ısınmasının dünyalar dolusu mülke sahip olmaktan daha değerli olduğunu unutmayalım.

12Allah’ın kitabından uzaklaşmamak

Kaynak: Pexels

Normal zamanlarda yaptığımız Kur’an, meal, tefsir, hadis okumalarımıza seyahatte ara vermek yerine araç içindeyken, bilet kuyruğunda iken devam edebiliriz. Üstelik bunun için yanımızda kitap taşımamıza da gerek yok. Çevrimiçi veya çevrimdışı uygulamalar işimizi görecektir.

13Gittiğimiz yerdeki Müslüman camianın durumunu gözlemlemek, mümkün mertebe cami cemaatine katılmak

Kaynak: Pixabay

Kısacası elimizin uzandığı her coğrafyadan kardeşlerimizin durumundan bizzat haberdar olmak.

14Geçmiş medeniyetlerin kalıntılarında dolaşırken onların yaşantılarını gözümüzün önünde canlandırmak

Kaynak: Pixabay

Gideceğimiz yerin tarihini de önceden öğrenerek, ayette anlatılan hakikati idrake bir adım daha yaklaşabiliriz: “Onlar yeryüzünde dolaşıp, kendilerinden öncekilerin akıbetlerinin nasıl olduğuna bakmadılar mı? Onlar, kendilerinden daha güçlü ve yeryüzündeki eserleri daha üstündü. Böyleyken Allah, günahları sebebiyle onları yakaladı. Onları Allah’ın azabından koruyacak hiç kimse olmadı.” (Mü’min, 21. Ayet)

Kaynakhttps://www.instagram.com/
Önceki İçerikKöln’de İlginç Bir Tarihi Bayram Namazı
Sonraki İçerikMüslüman Çocukların Platformu: Muslim Kids TV

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz