Müslüman Gezginler İçin Seyahati İbadete Dönüştürecek 14 İpucu

0
1624

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından çıkarılmakta olan Kervan Dergi’den Hatice Ertoy hem seyahati hem de şefaati isteyen Evliya Çelebi ruhlu gezginler için oldukça güzel bir liste hazırladı. Bizler de bu güzel derlemeyi sizlere sunuyoruz.

Her işin başı besmeleyle başladığımız yolculuğa sadece turist değil bir âbid olarak devam etmek mümkün! Tabi ki seyahatimizin her anına Müslümanca bir bakış açısını sindirerek. Kervan sizin için hazırladı: Müslüman Gezginler İçin Seyahati İbadete Dönüştürecek 14 İpucu!

1Anne babanın rızasını almak

Her şeyden önce, anne babanın rızası alınmadan çıkılan bir yolculukta Allah’ın rızasını aramak güçtür. Ayrıca yolculuk planından ailenizi haberdar ederek ne zaman nerede olduğunuzu takip etmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

2Yola çıkmadan önce iki rekat namaz kılmak

İbadet niyetiyle çıkılan bir seyahate Allah’ın huzurunda durarak, yolun belalarından O’na sığınarak başlamaktan daha hayırlı ne olabilir ki!

3Namazı kazaya bırakmamak

Yeryüzü bize mescid kılındı. Kafelerde, parkta, tren, otobüs ve uçakların bir köşesinde veya gerekirse otururken dahi namaz kılabiliriz. Yeter ki vaktinde kılalım.

4Üç kişilik yolculukta bir kişiyi lider seçmek

“Üç kişi yola çıkarlarsa, aralarından birini başkan seçsinler.” (Ebû Dâvûd, Cihâd, 80)

5Yolcu duası

“Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.” (İbn Mâce, Dua, 11) Ümmetimiz için, vatanımız, ailemiz, arkadaşlarımız, kendimiz ve insanlık için dua etmek Müslüman yolcunun olmazsa olmazlarından.

6Gezi planı hakkında yol arkadaşlarıyla istişare etmek

“Yine onlar, Rablerinin davetine icabet ederler ve namazı kılarlar. Onların işleri, aralarında danışma iledir. Kendilerine verdiklerimiz rızıktan da harcarlar.” (Şûrâ, 38. Ayet)

7Helal yemek konusunda taviz vermemek

Özellikle yurt dışındaysanız bu yörenin meşhur yemeğiymiş derken aman içindekileri sorgulamayı ihmal etmeyin.

8Doğal ve yapay güzellikler karşısında tefekkür etmek

Alışkanlık dairesinden çıkarak yolculuğu, Allah’ın yeryüzündeki canlılara nimetlerini yeni bir gözle tefekkür fırsatına dönüştürmek elimizde.

9Gideceğimiz yerin yemeği, turistik yerleri kadar mübarek zatlarını, uhrevi ortamlarını da araştırmak

Onların meclislerinden istifade etmek ruhumuz için bir gıda işlevi görecek.

10Farklılıklar karşısında tefekkür etmek. Başka kültürlerden, insana dair hakikatleri öğrenmeye çalışmak

“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.” (Hucurât, 13. Ayet)

11İslam ve İslam dünyası hakkındaki ön yargı ve sorulara sabırlı bir şekilde ve doğru cevaplar vermek

Bizim vesilemizle bir kişinin kalbinin İslam’a ısınmasının dünyalar dolusu mülke sahip olmaktan daha değerli olduğunu unutmayalım.

12Allah’ın kitabından uzaklaşmamak

Normal zamanlarda yaptığımız Kur’an, meal, tefsir, hadis okumalarımıza seyahatte ara vermek yerine araç içindeyken, bilet kuyruğunda iken devam edebiliriz. Üstelik bunun için yanımızda kitap taşımamıza da gerek yok. Çevrimiçi veya çevrimdışı uygulamalar işimizi görecektir.

13Gittiğimiz yerdeki Müslüman camianın durumunu gözlemlemek, mümkün mertebe cami cemaatine katılmak

Kısacası elimizin uzandığı her coğrafyadan kardeşlerimizin durumundan bizzat haberdar olmak.

14Geçmiş medeniyetlerin kalıntılarında dolaşırken onların yaşantılarını gözümüzün önünde canlandırmak

Gideceğimiz yerin tarihini de önceden öğrenerek, ayette anlatılan hakikati idrake bir adım daha yaklaşabiliriz: “Onlar yeryüzünde dolaşıp, kendilerinden öncekilerin akıbetlerinin nasıl olduğuna bakmadılar mı? Onlar, kendilerinden daha güçlü ve yeryüzündeki eserleri daha üstündü. Böyleyken Allah, günahları sebebiyle onları yakaladı. Onları Allah’ın azabından koruyacak hiç kimse olmadı.” (Mü’min, 21. Ayet)

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

Kaynakhttps://www.instagram.com/
Önceki İçerikKöln’de İlginç Bir Tarihi Bayram Namazı
Sonraki İçerikMüslüman Çocukların Platformu: Muslim Kids TV
karşılaştırmalı edebiyat talebesi, hayal dünyasında süper kahraman, iyilerin dostu kötülerin düşmanı. gezer, okur, yazar, editler. özetle: henüz beşer ve daima yolda!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz