Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerİngiltereSpor

Müslümanlar ve Golf

Bu haberimizin konusu golf sporu. Futbol kadar yaygın ve tutkulu bir kitleye hitap etmiyor. Ancak golf klasik olarak tabir edilen basketbol, voleybol gibi bilinen branşlar içinde ağırlığıyla, uygulama alanının kısıtlı oluşuyla, belki de telaffuzundan kaynaklanan farklılığıyla, akıllarda yer edinmiş kendine.

Golf denince benim zihnimde genelde zengin iş insanlarının sıkıcı iş toplantıları arasında yemyeşil, güzel bir sahada oynadıkları uzaktan basit gibi gözüken, rekabetin oldukça düşük olduğu, tarafların da bir o kadar sakinliğini koruduğu oyun canlanıyor. Uzaktan bakıldığında tek düze sayılabilecek bu spor, acaba gerçekten Hollywood filmlerindeki kadar reklam yapılmayı hak ediyor mu? Ya da bu sporu çekici kılan bilinmeyen ne gibi artıları olabilir biraz birlikte düşünelim istedik. Ve Müslüman Golf Birliği’nin kurucusuyla yapılan söyleşiyi haberimize konu edindik.

pexels thomas ward 2828723

Kısaca MGB olarak bilinen birliğin amacı, Müslüman olan bizleri golf oynamaya teşvik etmek. “Peki neden golf oynayalım ki, başka sporlar dururken?” Birliğin kurucusu Amir Malik’e göre golf inancımızla oldukça uyumlu bir spor. Başta namaz molalarıyla, alkol ve kumarın etkisi dışında sosyalleşmeye imkân vermesiyle ayrıcalıklı bir spor.

Malik’in dilinden devam edelim:

Üç ila dört saat süren bir oyun sonrasında Rabbim’e teşekkür etmek için kulübe döndüğümde, bir şeyler içmek, takılmak için kulüpte her zaman oyuncular olur ve alkol kullanmayan biri için bu oldukça rahatsız edicidir. Her ne kadar bir kulübün parçası olsanız da, kendinizi çeperde gibi hissedersiniz o an.

Malik özellikle, Müslümanların birinci sınıf platformlarda golfün tadını çıkarabilecekleri, ağ kurabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri, ancak en önemlisi ilham alabilecekleri benzersiz alan oluşturmak istemiş.

MGB

“MGB’yi kurduğumdan beri yüzlerce Müslüman golfçü ile tanıştım. Zamanında inancından dolayı ayrımcılığa maruz kalmış fakat hala golfa ilgisi tükenmemiş 60’lı ve 70’li yaşlarında olan sporcular da buna dahil”

“Dünyada Milyarlarca Müslümanın Golf Oynamasını İstiyorum”

Malik eğlenceli, sağlıklı, alışılmışın dışındaki halisane niyetiyle kurucusu olduğu Müslüman Golf Birliği’nin dünyayla bütünleşmesini umuyor. Neticede daha önce eşi olmayan, modern, profesyonel, Müslüman golfcülere hitap eden dünyanın ilk özel golf platformunun fikir babası kendisi.

Bunu küresel olarak Pakistan, Türkiye ve Malezya gibi Müslüman ülkelere götürmek istiyorum. Dünyada milyarlarca Müslüman var ve onların daha çok golf oynamasını istiyorum.

Hani şöyle bir düşününce hakkında “Fena fikir değil ya…” dediğimiz bir spor gibi duruyor golf. Denenmemişi denemek, kalıpların ötesindeki hayatı yaşamak isteyen biz genç kuşak için şahane bir alternatif olabilir. Hem dinimiz de zindeliği, sporu sonuna kadar desteklerken, amiyane tabir ile üstümüzdeki ölü toprağını silkelemek için güzel bir araç olur.

Ne demiş efendimiz; “Kuvvetli mü’min, Allah katında zayıf mü’minden daha sevimlidir, fakat ikisinde de hayır vardır.” Yine çok bilinen, kıymetli dualarımızdan biriyle haberimizi tamamlayalım.  Rabbim, miskinlikten, tembellikten, acizlikten Sana sığınırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu