New York Sokaklarında Nefret Avlıyorlar: The Hatebusters

0
820
Çiçek Dağıtıyorlar

Batı’da patlak veren çeşitli terör olaylarıyla beraber insanların zihninde nasıl bir İslam algısı oluşturulmaya çalışıldığına hepimiz şahit oluyoruz. Bu olaylar çok az insanı İslam’ı araştırmaya sevk ederken, büyük çoğunluğun zihninde İslam’a karşı önyargılar oluşturuyor.

İşte bu düşünceyle mücadele etmek isteyen bir grup Amerikalı Müslüman, ‘The Hatebusters (Nefret Bozucular, Yok Ediciler)’ isminde bir topluluk oluşturdular. Üzerlerine Hz. Peygamber (s.a.v)’in hadis-i şeriflerini yazdıkları iki küçük kamyonetle New York’tan Los Angeles’e kadar, ülkedeki caddeleri, sokakları dolaşarak dikkat çekiyor ve sevgi dağıtıyorlar!

Sizin en hayırlılarınız, kadınlara karşı en iyi davrananlarınızdır”

New York Müslüman Merkezi’nin bir kolu olarak çalışan bu grup, tamamen gönüllülerden oluşuyor ve hiçbir kâr amacı gütmeden projeler oluşturuyor.

The Hatebusters

Bu çalışmaya, ‘The Hatebusters’ adını verdikleri iki küçük kamyonun üzerine Efendimiz (s.a.v)’in hadis-i şeriflerini yazarak başladılar. Birinci kamyonun üzerinde “Sizin en hayırlılarınız, kadınlara karşı en iyi davrananlarınızdır” hadis-i şerifi yer alıyor. Bu aracın hadis levhasının diğer tarafında ise, “Onları affet, bilmiyorlar. Bilselerdi yapmazlardı.” yazıyor.

“Onları affet, bilmiyorlar. Bilselerdi yapmazlardı.”

İkinci kamyonetin üzerinde de, “Beyaz derili olanın siyah derili üzerine bir üstünlüğü yoktur, siyah derili olanın da beyaz derili üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takvâ iledir.” hadis-i şerifi bulunuyor.

Beyaz derili olanın siyah derili üzerine bir üstünlüğü yoktur, siyah derili olanın da beyaz derili üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takvâ iledir.”

Diğer insanlardan fazlasıyla barışçıl geri dönüşler alan “Nefret Mücadelecileri” amaçlarını şöyle açıklıyor:

“The Hatebusters ekibi olarak İslam’a önyargısı olan insanların bu dine karşı duydukları nefreti, sevgi ile değiştirebileceğimize inanıyoruz. Geliştirdiğimiz her projede Hz. Peygamber’den öğrendiğimiz gibi, nefreti sevgi ile yok etmeyi hedefliyoruz.”

Kendilerine, bu hadisleri seçmelerinde özel bir sebebin olup olmadığı sorulduğunda ise şunları diyorlar :

“İnsanlar İslam’da kadına değer verilmediğini, adaletin olmadığını ve bunun gibi birçok olumsuz durumun olduğunu zannediyorlar. Hz. Peygamber’ in bu hadis-i şerifleriyle beraber, sevgi ile anti-İslam düşüncesini yenme konusunda kendimizce bir adım atabildiğimizi düşünüyoruz. İnsanlar İslamiyet’in özünde sevgi olduğunu bu hadisi şeriflerle beraber görüyorlar.”

Amerikalı Müslüman ekip, bugünlerde ise, daha çok insana ulaşmak ve hadis-i şerifleri Amerika’daki reklam panolarına asmak amacıyla birtakım çalışmalar yapmakta.

Hülâsa, şunları söyleyerek haberimizi sonlandıralım. Barış anlamına gelen İslam, günümüzde bazı medya organlarının gösterdiği olumsuz durumlardan tamamen uzaktır. Her alanda kardeşlik tavsiyesi veren dinimiz, kendisine tâbi olanları kardeş addederek; iyilik, sevgi ve merhamet ekseninde en doğru yola ulaştırır. Ve inanıyoruz ki Allah mutlaka nûrunu tamamlayacaktır!

Önceki İçerikSuriye’den Avustralya’ya Bir Başarı Öyküsü: Saad Al-Kassab
Sonraki İçerikDinine Daha Sıkı Sarılabilmek İçin Futbolu Bıraktı: Jeremy Helan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz