HaberlerBaşarı HikayeleriNijerya

Nijerya’da Saklı Bir Yetenek: Kareem Olemilekan

Afrika’nın birçok bölgesinde geçim sıkıntısı ve imkansızlıklara sık sık rastlıyoruz. Doğal kaynaklarını ve toprağını kullanabilmesi mümkün kılınmayan Afrika toplumlarındaki insanlar ancak Allah vergisi bireysel becerilerle ön plana çıkabiliyorlar. Son dönemlerde birçok Afrikalı isim, başta spor ve sanat dallarında olmak üzere şahsi becerileriyle dünyaca tanınmakta. Bu yazımızda Afrika’nın zor şartlarını deneyimleyen ve bireysel becerisiyle kendini dünyaya tanıtan küçük ressam Kareem ile sizleri tanıştıracağız.

Nijerya’nın Lagos şehrinin kenar mahallelerinden henüz 12 yaşındaki muazzam bir yetenek Kareem Olemilekan 6 yıl önce başladığı resim çizme serüveninde bugün otoritelerce profesyonel bir ressam olarak anılmakta. Kalemiyle çizdiği detaylı portreler öylesine gerçekçi ki görenler canlı bir insan ile karşılaştığı yanılgısına düşebiliyor. Bu nedenle Kareem’in eserleri yüksek çözünürlüklü fotoğrafları andıran resimler üreten ‘hiperrealizm’ akımı içerisinde değerlendiriliyor.

Waspa Art
Waspa Art

WASPA takma adıyla da anılan genç ressam, resimlerini oluștururken aile ve mahalle hayatından besleniyor. Bu anlamda birçok başarılı resme sahip. Ancak Kareem’in en sevdiği çalışması ‘Daily Bread’ adını verdiği resmi. Bu resimde kaşık ve alın terine yüklediği anlamı şöyle ifade ediyor:

Resmimde alın teri; mücadele ve ağır çalışmayı, kaşık ise; yemeği sembolize ediyor. Çevremdeki ve sokağımdaki insanlar günlük yemekleri için her gün mücadele ediyor ve çok ter döküyor.

waspa

Yapıtlarıyla popülaritesi gitgide artan genç ressam son olarak geçen yıl Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Nijerya ziyareti esnasında tanışıp sadece iki saatte portresini çizdi. Macron, genç ressamı tebrik ederken, Avrupa basını da Kareem ve resimlerini konu alan haberler yaptı. Birçok medya kuruluşuna röportaj veren Kareem’in en büyük hayali ise yapıtlarının yalnızca sergilenmesi değil, aynı zamanda tıpkı Mona Lisa gibi takdir edilmesi. Bu yaşında bu denli dikkat çekici eserler ortaya koyan bir isim için hayallerini başarmanın çok zor olduğu söylenemez.

Kaynak
Mvslimbbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu