Okul Kitaplarında Müslümanları Doğru Anlatmaya Çalışan Kadınlar

0
174

Bu haberimizde, İslam hakkındaki yanlış düşünceleri sona erdirmek amacı ile yedi yıl önce yayın hayatına başlayan kadın yazarları tanıyacağız.

2014 yılında başlayan bu çalışma, çeşitli Müslüman yazarların kitaplarının yayınlanmasından ders kitaplarına, yaratıcı kurgusal olmayan kitaplara kadar uzanıyor ve özellikle Müslüman kadınlar tarafından oluşturulan canlandırıcı çalışmalara odaklanıyor.

Minneapolis okul kitaplarında Müslümanların tasvirini genişletmeyi amaçlayan yazarlar, Minnesota müfredatlarında Müslüman toplulukların temsili son on yılda daha iyiye doğru değiştiğini düşünürken hâlâ yapılacak çok iş olduğuna inanıyorlar. Ayrıca Minneapolis okul kitaplarında Müslümanların tasvirini daha da genişletmeyi amaçlıyorlar. Bu çalışmanın mimarlarından birisi olan Dr. Tamara, Rabata’da Yönetici Direktör olarak çalışıyor ve çok sayıda çeşitli eğitim projelerini sürdürüyor. Aynı zamanda Metropolitan State Üniversitesinde Etik ve Din Araştırmaları bölümünde topluluk öğretim üyesi olan Tamara, çeşitliliği desteklemek ve ırkçılığa karşı koymak için birkaç kitap yayınladı.

Gray, Müslüman topluluklar hakkında yazılan materyalleri savunmak için sonbaharda okul öğretmenleriyle görüşme ayarlıyor. “Artık Müslüman çocuklara hizmet veren birçok yayıneviyle, Müslüman topluluklara odaklanan uygun materyalin eksikliği bir sorun değil.” diyor. “Kitapları müfredata almak için sistem üzerinde çalışmak gerçekten zor. Öğretmenler ve yöneticiler olumlu ve bizlere yardım etmek istiyorlar, ancak aslında sistemi takip etmek ve değiştirmek kolay değil.”

Temmuz 2019’da Edmonton’dan sertifikalı bir yaşam koçu olan Hamana ise çocuklara ve ebeveynlerine zorbalığa karşı yardımcı olmak için ilk çocuk kitabını yayınladı. Hamana, Calgary’deki genç bir Suriyeli mültecinin intiharında zorbalığın oynadığı rolü duyduktan sonra kitabını yayınlamak ihtiyacı hissettiğini söylüyor.

Minneapolis Devlet Okullarında (MPS) Çok Dilli bölümde çalışan Deqa Muhidin ise “Başlangıçta tartışma, Müslüman yazarlar tarafından yazılmış yeterli metin olmadığıydı” diyor. “Ama artık bunun böyle olmadığını düşünüyorum, Müslüman yazarlar tarafından yazılmış yeterince kitap veya metin var.”

Bir diğer yazar ise Najiyah Maxfield; birçok makale, şiir ve kısa öykünün ödüllü yazarı bir hanım. Genç yetişkin romanı Sophia’s Journal, içerme ve kimlik temalarını araştırıyor ve Kuzey Amerika’daki birçok ortaokul ve lisede öğretiliyor. Amerika’da ortaöğretim düzeyinde İngilizce ve tarih, Suriye’de ise üniversite düzeyinde İngilizce dersleri verdi.

Farklı tür ve tarzda yazıyor olsalar da aynı güzel amaca hizmet eden, yanlış İslam algısını ortadan kaldırmak için çalışan başarılı Müslüman kadınlar bizlere de ilham kaynağı oluyorlar.

Kaynakhttps://aboutislam.net/
Önceki İçerikKudüs ile İlgili 5 Hadis
Sonraki İçerikİsra Ve Miraç Animasyon Mütalaası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz