HaberlerİngiltereÖrnek İnsanlarYardım Faaliyetleri

Oldham’dan Bradford’a Yürüyerek Pakistan’a Yardım Toplayan Müslüman

Yolda olmak, yolun sonuna ulaşmaktan daha önemli olur bazen.  Çünkü yolda karşılaştığın talimatlar, takip ettiğin istikamet ve belki de en kıymetlisi uğruna fedakârlıkları sırtlandığın yol arkadaşların, niyetin dik tutan sütunlardır. Bu fikirle bina edilen birliktelikler, kardeşlik bağları hiçbir yıkıma mahal vermez. Her daim birbirini kollayan ve arkasını gözeten toplum, böyle düşünen bireyler sayesinde güçlenir, kilometrelerce öteden Pakistanlı kardeşlerini unutmayan Afruz Miah gibi. Pakistan’a yardım kampanyasına adımladığı hikayesini öğrenelim.

Birleşik Krallık’ta yaşayan “Koşan Adam” lakaplı Afruz, Pakistan’ın mücadele ettiği Muson tahribatlarına karşı Oldham’dan Bradford bölgesine kadar uzayan bir yürüme rotası belirledi. Rota boyunca fon toplamayı ve sesini olabildiğince duyurmayı amaçlayan fedakâr Müslüman, Ashton Yürüyüş Kulübü, yerel hayır kurumları ve işletmelerle ortaklaşa çalışacak. Asian Image’ın haberine göre yürüyüşte 50.000 £ toplanması hedefleniyor ve millik yürüyüşün kesintisiz 12 saat sürmesi bekleniyor.  Ayrıca Afruz bu geniş çaplı harekete,  Ashton, Hyde, Rochdale ve Manchester’dan, hatta Birmingham’dan en az 20-30 katılımcının olacağını söylüyor.  İsteyen herkesin imkânı dâhilinde destek olabileceğini ekleyen Afruz’un hedefin10,000 sterline ulaşmak.

Koşan Adamdan Pakistan’a Yardım

GiveBrite
GiveBrite Pakistan Yardım Kampanyası

Pakistan halkının yaşantısını durma noktasına getiren Muson felaketlerinde 33 milyon insanın etkilendiği kaydedilirken bu sene 348’i çocuk olmak üzere en az 1.033 kişi hayatını kaybetti. Yalnızca orada yaşayan Müslümanları değil, tüm canlıları olumsuz etki eden sel için Afruz şu ifadeleri kullandı: “Bu sel yardım çalışmasına Bangladeşli, Pakistanlı, Müslüman veya gayrimüslim herkes katılabilir. Bu insani bir çabadır ve milliyetçilik gayesiyle ilgisi yoktur.”

Küresel Yardım Güvencesi (GRT) ile mini kampanyaların da yapılacağı yürüyüşün amacı için ise Afruz: “Kampanyanın amacı, Pakistan’daki insanlara yiyecek ve çadır gibi yardımlarla barınak ihtiyacını karşılamaktır. Çeşitli kasaba ve kuruluşlardan insanların dikkatini çekmeyi hedefliyoruz ve kampanya boyunca 4000-5000 veya daha fazla bağışçı ile etkileşim kurmak istiyoruz.” dedi.

Her ne kadar yürüyüş Bradford’da sonlanacak gibi görünse de bu çağrı, Pakistan’ın dar sokaklarına, karanlık odalarına kadar ulaşacak. İçtenlikle tutulan yardım elini ve temiz hayalleri bekleyen kader, şüphesiz ki doğruluğun, mutluluğun kendisidir çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu