“Onarıyoruz” Projesi İle Gönüllerde Yer Edinen Liseliler

0
487

“İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” hadisi hepimizin malumu. Malumumuz olan başka bir şey de bilmenin tek başına yeterli olmadığı, bildiğimizle amel etmenin gerekli olduğu gerçeği. Elbette bununla ‘bilmek önemli değil’ demiyorum. Çünkü Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Zümer Suresi 9. Ayette “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” buyruluyor.

Bu haberimizde bildiğini pratiğe döken ve bu yolla da insanlara faydalı olan ümmetin gençlerini göreceğiz hep beraber. İnsanlara kendisiyle faydalı oldukları projenin ismi  “Onarıyoruz” projesi. Şimdi kimlere, nerede, nasıl faydalı olduklarına yani projenin detaylarına geçelim.

İyilik Yolcuları

Projenin faili gençler, Konya’nın Sarayönü ilçesindeki meslek liseli gençler. Ne mi yapıyorlar? Öğrendikleri, eğitimini aldıkları işi yapıyorlar. Detaylandıracak olursak bu gençler; bilişim, metal, mobilya, elektrik, elektronik ve tarım alanlarında eğitim veren Şehit Ramazan Akyürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri. Okullarında teorik eğitimin yanında bir de atölye olanaklarıyla pratik yapıyorlar. Yani okullarında pratik yapma olanakları var ve kendi istekleriyle de “Onarıyoruz” adlı projeyi başlatmışlar geçen yıl.

Projeyle yaşlı ve yalnız yaşayanların evlerine gidiyor, onlarla sohbet ediyor ve sorunlarını dinliyorlar. Eğitimini aldıkları konulardaki sorunlarını gidermeye çalışıyorlar. Kısacası gittikleri evlerin elektrik, mobilya, metal gibi alanlara dair arızalarını gideriyorlar. Öğrencilerin talebiyle başlatılan projeyi kaymakamlık ve belediye de destekliyor.

Aynı Anda Çifte Kazanç

Buraya kadarki kısımda dışarıdan biri yani bir gözlemci gibi projeyi ve projeyi hayata geçirenleri anlatmaya çalıştık. Bir de bu güzel projeyi birinci ağızdan projeyi hayata geçiren öğrencilerin birinden, okul müdüründen, öğrencilerin öğretmeninden ve kendisinin evine gidilerek onarım yapılan yaşlı amcamızdan dinleyelim.

AA muhabirine yaptığı açıklamada okul müdürü Mehmet Emin Beyaztaş; projenin geçen yıl öğrencilerin talebi doğrultusunda başladığını, projede öğretmen ve öğrencilerin bir araya geldiğini, amaçlarının ise yalnız yaşayanların tamir ve bakım ihtiyaçlarını gidermeye çalışmak olduğunu anlattı. Projenin birçok yönden olumlu ve güzel sonuçlarının olduğunu okul müdürü Beyaztaş şu sözleriyle ifade etti:

“Çocuklar hem iş yapma duygusunu kazanıyor hem de dua alıyorlar. Bu çocuklar çok iyi usta olmak adına iyi bir yoldalar. Öğrencilerimiz; dolap, elektrik prizi, çeşme ve mobilya tamiratını ücretsiz yapıyorlar. En önemlisi de çocuklar bu işlerden dua alıyor. Önleri de açılıyor, özgüvenleri de artıyor.”

Okulun atölye şefi mobilya öğretmeni Fatih Süleyman Gündüz, proje sayesinde öğrencilerin öğrendiklerini sahada uygulama fırsatı bulduğunu söyledi. Proje hakkında ise şöyle konuştu:

“Yaşlıları ziyaret ediyoruz, eksiklerini gideriyoruz. Öğrenciler de öğrendiklerini tatbik ettiği için mutlu oluyor. Duygulandığımız anlar da oldu. Eşi vefat etmiş yaşlı teyzemizin evinde tamirat yaptık. Kapanmayan kapılarını, koltukları ve elektrik aksamını onardık. Eşinin hediyesi ahşaptan süs eşyasını tamir ettik, çok dua etti. Bundan çok etkilendik.”

10. sınıf öğrencisi Emre Şen projeden memnuniyetini şöyle ifade etti: “Mesleğimizi geliştiriyoruz, evine gittiğimiz kimseler de memnun olduğunu söylüyor. Hayır dualarını alıyoruz. Ücretsiz yaptığımız için ‘Allah razı olsun’ diyorlar.”

Evine mutfak dolabı yapılan 69 yaşındaki Yaşar Şahin de memnuniyetini şöyle dile getiriyor: “Allah razı olsun, çok iyi yaptılar. Zaman ve emek harcadılar. İşlerinde çok iyiler, hepsinde cevher var. Öğrencilerin hepsi birbirinden iyi.”

Biz de projeyi talep eden, hayata geçiren öğrencilerden ve onlara destek olanlardan Allah razı olsun diyor, böyle güzel projelerin devamının gelmesini temenni ediyoruz.

Diğer Güzel Haberler

Hakikate ve doğru olana temayülün fıtrattan olduğu söylenir. Dünya üzerinde İslam aleyhine yapılan bunca propagandaya rağmen aklının ve kalbinin sağduyusunu takip ederek İslam’a koşanlar da bunun kanıtı olsa gerek. Okumak İçin Tıklayın

Çevremizden sıkça duyduğumuz bir sözdür: “Bizden Bir Şey Olmaz” sözü. Bugün bu sözü boşa çıkaracak bir başarıdan bahsedeceğiz. Hayırlı işlerde koşan ve yarışan insanların var olduğunu bilmek gerçekten umut verici. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikBurkina Faso Günlükleri – Son Gün
Sonraki İçerikBilim Tarihi Sohbetleri – Fuat Sezgin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz