Etkinlik-Konferans

ÖNDER Öğretmen Akademisi- Hikmetin İzinde

Aydın nesilleri var eden ve toplumlara nezih bir gelecek hediye edenler; toplumların sesi, nefesi gençleri yetiştirenlerdir. Burada en büyük payın eğitimcilere düştüğü ise tartışılmaz. Gelişim ve ilerlemenin derinliği öğretmenlerin bilgelik ölçüsünden anlaşılır, onların her bakımdan sahip olduğu ilmî hakimiyet ve kabiliyetle öğrencilerin donanımı anlam kazanır. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin haberimize konu olan etkili, bir o kadar verim odaklı yeni projesi “ÖNDER Öğretmen Akademisi“, öğrencilere ve onların inşa edeceği öncü medeniyetlere uzanan kenetlenmiş zincirin ilk halkasına yönelik hazırlanmış.

Proje, ülkemiz eğitim anlayışının müfredata ağırlık vermesinin aksine, öğretmenin yetkinliğini güçlendirmek üzerine özenle programlanmış. Eğitimin bir diğer bileşeni öğrenci boyutunda; uzun vadede sağlıklı, evrensel ve İslami açıdan birçok probleme yanıt arayan olumlu sonuçlar doğuracağı açık. Projeye, imam hatip ortaokulları ve liselerinde görev yapan her branştan öğretmen ve idareciler katılabiliyor. Ayrıca ÖNDER Öğretmen Akademisi, 25 ana temanın yer aldığı alanında uzman 29 hoca tarafından verilecek seminerlerle “Hikmet’in İzinde” başlığı altında gerçekleştirilecek. Bunun yanında programda öğrencilerin güncel meselelere ilişkin soruları ve görüş belirsizliklerinde onlara katkı sunmayı planlanıyor. Her bir oturumu altmış dakika sürecek seminerler zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak düzenlenecek. Bununla birlikte katılımcı öğretmenlerden en az bir, arzu ettikleri takdirde en fazla üç konu başlığı tercih etmeleri bekleniyor.  

Akademisyenler
ÖNDER Öğretmen Akademisi- Hikmetin İzinde 1

  Yetkin Akademisyenlerle Buluş

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin bu girişimi, hayat boyu öğrenim ve ahlaki bütünlüğün beraberliğinde Müslüman kimliğiyle barışık ve dinine bağlı, aynı zamanda çağın teknolojilerine uyumlu bireyler kazandırmak için öğretmenleri destekleyici bir fırsat. Programdaki temaların ayrıldığı dört alt başlık ve bu konular hakkında ayrı vakitlerde gerçekleşecek dört seminer de bu büyük fırsata dahil.

Projede yer alan yirmi beş farklı seminerin içerdiği konu ve eğitimlerden bazıları: Dr. Mehmet Akif Kayapınar-Büyük Güçler Siyaseti ve Uluslararası Sistematik Dönüşüm, Zahide Tuba Kor-Efsaneler ile Gerçekler Arasında Suriye ve Suriyeliler, Prof. Dr. Zeki Bayraktar-Hermafrodit ve Eşcinsellik, Dr. Tuba Erkoç Baydar-Modern Meselelere İslami Bakış, Taha Kılınç-Benliğimizi İnşa Etmek, Prof. Dr. Recep Şentürk, Postmodernizm: Ne Yapıyor? Niçin Yapıyor?, Dr. Duygu Uysal, Dr. Ebru Morgül-Ergen Psikolojisi, Prof. Dr. Ömer Karaoğlu İktisat ve Müzik Özelinde Türk Modernleşme Hikâyesi, Dr. Yusuf Kaplan-Medeniyet Tasavvuru, Doç. Dr. İbrahim Halil Üçer, Prof. Dr. Ayhan Çitil, Prof. Dr. Ömer Türker, Doç. Dr. Mehmet Özturan-Varlık ve İnsan.

Hikmetin Izinde
ÖNDER Öğretmen Akademisi- Hikmetin İzinde 2

Son başvuru tarihi 1 Mart olan akademiye başvurmak için yalnızca bir form doldurmanız yeterli. Ayrıca dört oturumu tamamlayan öğretmenlere ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından “Katılım Sertifikası” verilecek.

Her biri eğitimciler için aralanması şart bir pencere niteliğindeki seminerlerin detaylarına ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin resmi internet sayfasından saat ve tarihleriyle ulaşabilir, yukarıda yer alan uzmanlar, konular hakkında şimdiden okumaya, araştırmaya başlayabilirsiniz.

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayınız : Hikmetin İzinde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu