Orta Asya’nın En Büyük Camisi

351

Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii 2 Eylül 2018’de ibadete açıldı. Cami, Orta Asya’nın en büyük camisi olma özelliğini taşıyor.

Büyük fıkıh alimi İmam Serahsi’nin ismini taşıyan caminin yapımına Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı ile Kırgızistan makamları arasında imzalanan protokol çerçevesinde karar verildi.

2012 yılının nisan ayında yapımına başlanan cami Kırgızistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanlığı’na ait arazi üzerinde inşa edildi.

10 Bin Kişi Aynı Anda Namaz Kılabiliyor

Camii; kapalı ibadet alanlarıyla aynı anda 10 bin kişinin namaz kılabileceği kapasiteye sahip. Cuma ve Bayram gibi günlerde ise açık ibadet alanlarında 20 bin kişi ibadet edebilme imkanı bulacak. Herkesin rahatlıkla ibadet edebilmesi düşünülerek camide yaşlı, engelli ve hasta cemaatin faydalanabileceği rampalara, asansörlere ve abdesthanelere de yer verilmiştir.

Cami yaklaşık 6759 metrekare inşaat alanına sahip. Klasik Osmanlı Mimarisinden esinlenerek inşa edilmiştir. Klasik Osmanlı Mimarisinin vazgeçilmezi olan avlu, 3 mermer taç kapıdan giriş yapılan 24 adet kubbeden oluşturulmuş revaklardan oluşmaktadır.

Caminin kubbe ve duvarlarını süsleyen hat yazıları Klasik Osmanlı Hat Sanatının nadide örneklerini içermektedir. Ve camide bölgenin kültürel özelliklerini yansıtan turkuaz renklerin hakim olduğu bir tezyinat uygulanmıştır. Adeta Klasik Osmanlı Mimarisi ile bölgenin kültürel özellikleri bir arada görülmek istenmiş.

Benzer Haberler İçin Tıklayın !

Dünyanın En Büyük Üçüncü Camii

Avrupa’nın En Büyüğü Olacak

Kendi Elektriğini Üreten Cami

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz