Çocuk Köşesi

Oruç Kahramanları – Ayşe Sevim

Sen de oruç kahramanları sayılır mısın ey çocuk? İslam dininin beş şartından biri olan oruç; biz Müslümanların, şahsi hayatlarımızda büyük önem arz eden hem de Allah katında sevabı çok yüce olan bir ibadettir. Tabi ki bu ibadetin bizler önemini idrak etsek de bazen çocuklarımıza anlatırken zorlandığımız durumlar olabiliyor ve nasıl aktaracağımızı bilmek için kaynak araştırmasına başlıyoruz. Bugün sizlere faydalanabilmeniz için bir öneri sunacağız. Yazar Ayşe Sevim tarafından mizahi bir dile dökülmüş Oruç Kahramanları bu eser, Ahmet ve Meryem adlı iki çocuk kahramanımızın ramazan ayını düşsel bir yolculuk ile gezmesini konu ediniyor. Ahmet’in oruç tutmaya niyet etmesi üzerine; kardeşi Meryem’de abi kardeş atışması içerisinde; minik göbeğini ve açlık durumunu düşünüyor. Tutabilecekleri bir tekne orucunun yarım günü kapsaması, hem de günün kalan yarısından sonra yiyeceklere kavuşacak olmaları orucu gözlerinde kolaylaştırıyor.

Niyet ettikleri günün sabahında, pencereden içeri sızan sadece Ramazan aylarında çocuklara görünen rengarenk tüyleri olan, kocaman, mavi-yeşilin tonlarında bir kuş giriveriyor. Çocuklara bir çırpıda kendini sevdiren bu kuş örneklerle birlikte, “oruç satmak” deyimini gündeme getiriyor. Bu deyimi ilk kez duyan Ahmet ve Meryem hayaller kurmaya başlıyorlar tuttukları orucu satıp karşılığında neler alabiliriz diyor.

oruc satmak

Kuş yine araya giriyor. “Oruç tutan kişi nelere dikkat etmelidir?” diye bir soru yöneltip çocukların düşünmelerini sağlıyor. Dimağlarına geçebilmesi için tane tane konuşuyor, “sizinle bir yolculuğa çıkalım ister misiniz?” diye soruyor. “Yalnız bu yolculuktan kimsenin haberi olmayacak sadece çocuklar için” diye ekliyor. Çocuklar, kuşun sırtına binip geçmişe bir yolculuğa çıkıyor ilk durakları ise Osmanlı Dönemi oluyor, maksat Ramazan ayını göstermek.

O dönemde yaşayan insanlar bu ayı nasıl geçirir uzaktan bir seyreyleyelim diyerek; bir adamın gizlice bir taşın içerisine sikke attığına şahitlik ediyorlar. Zekat ve fitre kavramına değiniliyor.

Gökyüzünden pencereye,  pencereden eve sonra da kuş, Mekke isimli diyara uçacaklarını söylüyor. Çölün ışıltısında yeşil ağaçlar altında gölgelenen çocuklar ve renkli kuşumuz; önce Mescidi Aksa’da namaz kılan kişileri seyre dalıyorlar. Ardından Medine’ye geçiveriyorlar. Rastlaştıkları Yusuf adında yaşıtları bir akran ile tanışıp iftar etmek ne demek tadıyorlar. Birlikte Teravih Namazının eda edip; gökyüzünden sonra evlerine dönüyorlar. Kuş her Ramazan ayında olduğu gibi bu yıl da görevini tamamlamanın sevincini ve huzurunu tadıyor. Kuş bir Ramazan ayında yine; minik yüreklere orucu idrak ettirmeye çalışmış olmanın ve ait olduğu dünyaya yetişkinlere görünmeden uçmuştur.

Dimağımıza düşen bunca kelime, merakı cezbedip minik gönüllere bu eserin okutulması niyetini taşır. Bereketli okumalar dileriz.

Çocukların anlayabileceği masalsı bir dil ile kitap, yedi yaş üzerinin okuyabileceği düzeydedir.

Kitabın içerisinde “Bilelim” köşelerine yer verilmiş.

Örneğin;

*Oruç satmak nedir?

*Oruç tutan kişi nelere dikkat etmelidir?

*Zekat, fitre ve Sadakataşı’nın İslam’daki önemi nedir?

*Mukabele nasıl yapılır?

*Sahur ve iftarın aile içindeki yeri nedir?

*Mekke ve Medine, hurma ve zemzem, Kudüs ve Mescid-i Aksa, Müslümanlar için hangi anlamları taşımaktadır?

*Teravih namazının ramazan ayındaki önemi nedir?

Köşelerde ise çocukların konuşmalarında geçen sorulara cevap aranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu