Oruçlu Sporcu Tarıq Mahmood Maratonu Başarıyla Tamamladı

0
164
Oruçlu Sporcu Tarıq Mahmood Maratonu Başarıyla Tamamladı

Maratonlar çoğu insan için zorludur ama, hem amatör bir koşucu olduğunuzu hem de oruçlu olarak maratonu tamamladığınızı düşünün. Bu durumda yaptığınız her bir hareket fazladan meşakkat demek. İşte bu haberimizde, oruç tutarak maratonu tamamlayan Tarıq Mahmood adlı sporcunun hikâyesi var.

Peterborough Today gazetesi, 2 Haziran günü yapılan Peterborough Maratonu’nda 41.8 km’yi oruçlu olarak tamamlayan Mahmood’ a yer verdi. Mahmood; İngiltere’nin en yoğun Müslüman nüfusunun bulunduğu Peterborough kentinde yaşıyor.

43 yaşındaki koşucu “Ramazan’da antrenman yapmayı seviyorum. İftardan önceki son saatlerde de spor salonuna gidiyorum.” diyerek maratondan önceki hazırlanma sürecini anlattı.

Tarıq Mahmood: “İnsanlara İlham Kaynağı Olmak İstiyorum”

Diğer insanlara Ramazan boyunca fit kalabilmenin mümkün olduğunu göstermek isteyen Tarıq Mahmood, aynı zamanda 3 oğluna ilham vermek ve Endonezya’da yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 90.000 poundluk yardım yapmak istediğini ifade etti.

Maratonu 4 saat 31 dakikada tamamlayan Tarıq Mahmood için oruç tutmak koşu yapmaya engel değil.

“Birçok insan bu ibadeti yaparken zorlanacaklarını düşündüğü için, egzersiz yapmayı da çok zor buluyor. Ben de bu konuda bir şeyler yapabilirim diye düşündüm ve araştırmalara başladım. Bundan önce hiç kimsenin Ramazan’da maraton yaptığına rastlamadım.”

Oruçlu Sporcu Tarıq Mahmood 1

Müslüman amatör koşucu, daha önce 10 km’den fazla koşmadığını, ama bu maratonu tamamlayacağından da hiç şüphe duymadığını söyledi ve şunları ekledi “ Sol bacağımda bir ağrı olduğu için son iki kilometre beni zorladı. Ama ağrıyı görmezden gelerek koşuya devam ettim. Beni motive eden şey çocuklarımdı ve bu davranışım onlara şunu gösterdi; Eğer bir işte tam bir motivasyona sahipseniz, her şeyi yapabilmeniz mümkündür.”

Tarıq Mahmood’ un kazandığı para ödülü ‘Yeni Ev Yeni Başlangıç’ projesi kapsamında; Endonezya Sulawesi’ de yaşayan, yeterli mutfak ve tuvalet olanakları olmayan ailelere bağışlandı. Koşucu, yakın zamanda ev sahiplerini ve müteahhitleri ziyaret edecek ve evlerin yapımında yardımcı olacak.

Dahası, yapılan bu Ramazan Koşusu seneye tekrar düzenlenecek. Bu kez tüm insanların katılabilmesi için maratonlar; 3k,5k,10k, yarı ve tam şeklinde olacak.

Mahmood’a yardım kampanyası konusunda güç veren şey, Müslümanların duaları, yardımları ve iyi niyetleridir.

Kaynaklar

  1. Oruçlu Sporcu Tarıq Mahmood, http://ramadanrun.com
Önceki İçerikAltı Yıldır Süren İftar Geleneği
Sonraki İçerikHer Sene Yeniden İnşa Ediliyor: Cenne Camii’nin Hikayesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz