Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerİngiltereRamazan

Ramazan Çadırı Projesi: 2023’ün En İlginç İftar Mekanları

Bu yıl da Ramazan-ı Şerif’te çok güzel görüntülere şahit olduk. Ramazan dünyanın dört bir yanında evlerimizi, sokaklarımızı, camilerimizi canlandırdı; ruhumuzu çirkinliklerden arındırarak güzelliklerle doldurdu. Tüm dünya Müslümanları tek bir amaç için defalarca bir araya geldi, aynı sofrayı, aynı yemeği paylaştı. Camilerde, iftar çadırlarında ve sokaklarda kalabalık iftar sofraları görmeye alışmıştık, son yıllarda ise iftarlar dünyanın farklı yerlerinde bambaşka mekanlarda gerçekleşebiliyor, birbirinden güzel iftar anlarına sahne olabiliyor. Bu anların yaşanmasının en büyük destekçisi ise Türk asıllı Londralı girişimci Omar Salha‘nın girişimiyle başlatılan ve İngiltere’de büyük bir yankı uyandıran Ramazan Çadırı Projesi. Proje “toplu iftar” programlarıyla dünyanın dört bir yanındaki önemli mekanlarda herkese açık iftarlar düzenliyor.

İşte bu yazıda da 2023’ün en ilginç toplu iftar mekanlarını sizler için derledik.

Hay’s Galeri

Hay’s Galeri
Hay’s Galeri’de iftar

Londra’nın mağaza ve restoranlarla donatılmış en görkemli binalarından olan Hay’s Gallery bir toplu iftar etkinliği ile bir geceliğine yüzlerce kişinin orucunu açtığı bir mekana dönüştü ve London Bridge İstasyonunda ilk kez ezan sesi duyuldu.

Britanya Kütüphanesi

Britanya Kütüphanesi
Britanya Kütüphanesi

Dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olan Britanya Kütüphanesi, Britanyalı Müslümanlar ve konuklardan oluşan 300 kişiye “Ramazan Çadırı Projesi” tarafından düzenlenen “toplu iftar” etkinliği ile ev sahipliği yaptı. Bu etkinliği duyuran ve kütüphanede namazı kıldıran aslen Fas’lı olan Abdoullah Redouane, yıllar önce mühendislik okurken bu kütüphanede ders çalıştığını ve aynı yerde bu kez ibadet için bulunmanın çok güzel olduğunu ifade etti.

Royal Albert Hall

Royal Albert Hall
Royal Albert Hall

Londra’nın ikonik mekanı Royal Albert Hall da yaklaşık 450 kişiyi bir iftar organizasyonu için ağırladı. İftar öncesinde İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Osman Koray, Ramazan ayının insanlar arasındaki bağları güçlendirmekteki önemini vurgulayan bir konuşma gerçekleştirdi.

Cambridge Üniversitesi- Great Hall

Cambridge Üniversitesi- Great Hall
Cambridge Üniversitesi- Great Hall

Bu yıl iftar organizasyonuna şahit olduğumuz bir başka mekan ise Cambridge Üniversitesi’nin meşhur Great Hall’u. Great Hall, 1889 yılında inşa edildiğinden bu yana binlerce kişinin birçok farklı etkinlik için bir araya geldiği bir mekan. Bu kez de bir iftar organizasyonu için birçok kişi bir araya geldi ve organizasyonu düzenleyen “toplu iftar” topluluğu, bu iftarın önemini şu şekilde ifade etti:

1441’de Kral VI. Henry tarafından kurulan Cambridge Üniversitesi, dünyanın en büyük beyinlerini yetiştirdi. Bugün ilk açık iftarlardan birini bu salonda gerçekleştirerek tarih yazdık.

Stamford Bridge Stadyumu

Stamford Bridge Stadyumu
Stamford Bridge Stadyumu

İngiltere Premier Lig takımlarından Chelsea, Stamford Bridge’de iftar yemeğine ev sahipliği yaptı. 26 Mart günü gerçekleşen iftar için internet sitesinden bir duyuru paylaşan kulüp açıklamada Chelsea Vakfı tarafından Stamford Bridge saha kenarında bir iftara ev sahipliği yapacağını duyurdu. Ayrıca bu iftar programının Premier Lig tarihinde bir ilk olduğu da belirtildi. İftara, bölgedeki yerel cami cemaati, Chelsea’nin Müslüman taraftarları ve Chelsea futbol kulübü personelleri davet edildi.

Manchester Katedrali

Manchester Katedrali
Manchester Katedrali

“Ramazan Çadırı Projesi” ve “toplu iftar” iş birliği ile gerçekleştirilen iftara 1000 kişi davet edildi. İftarda müslüman ve gayrimüslimler bir arada bulundu, aynı sofrayı paylaştı. İftara katılan müslüman hanımefendilerden biri yaşanan bu geceyi şu şekilde ifade etti:

Bir gün Müslüman ve Gayrimüslimlerden oluşan bir toplulukla bir iftarda bulunabilmek için dua ediyordum ve bu gece dualarım kabul oldu.

Kaynak
RamadanTentProject

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu