Ramazan’da Gayrimüslimlerden Duygulandıran Hediye

0
161
Ramazan Hediyesi

Ramazan’da hissettiğimiz duyguların ve yaptığımız güzel işlerin, sonrasında da devam etmesini hepimiz istiyoruz. Birlikte yapılan iftarlar, camilerde vakit namazlarının yanı sıra teravihte saf saf olmuş yüzlerce insan ve paylaşılan sevgiyle beraber, bu rahmet ayı bizlere kardeşliği de öğretiyor. Ülkemizde durum bu iken, diğer ülkelerde Müslümanlar Ramazanlar’ı nasıl geçiriyor dersiniz? Özellikle gayrimüslim nüfusun fazla olduğu coğrafyalarda, kardeşlerimiz bu ayı tebliğ ile taçlandırıyorlar. İşte bu haberimizde yaşça küçük ama kalben bir yetişkinden daha büyük dostlarımızın, komşularına Ramazan ayını tanıttıklarına şahitlik edeceğiz.

Yaşları 4 ve 7 olan bu iki kız kardeş, Ramazan’da annelerinin yardımıyla, gayrimüslim komşularına bir hediye paketi hazırlamak istedi. Ayrıca bu hediye paketlerinin içine, bir de Ramazan’ın ruhunu anlatan not bıraktılar. Bu iki minik dostumuz şöyle diyor:

Sevgili Komşumuz,

Dünyadaki 1,8 milyon Müslüman için Ramazan özel bir aydır.  Ve bu ay bizim için, kendimizi hesaba çekme, yardımlaşma, kötü davranışlardan uzaklaşıp, iyi işler yapma ve hepsinden öte Allah’a yakınlaşma sürecidir. Sağlıklı olan genç ve yetişkinler 30 gün, gün doğumundan gün batımına kadar hiçbir şey içmez ve yemezler. Ayrıca oruç, ihtiyaç sahibi insanları anlamamıza, onlara yakınlık göstermemize ve Allah’a verdiği nimetler için şükretmemize vesiledir. Biz sizlerle Ramazan’ın ruhunu paylaşmak istedik. İnşallah bu hurmaları seversiniz. Birçok Müslüman oruçlarını, Hz. Muhammed’in bir sünneti olarak, hurmayla açarlar.

 Saygılarımızla, Komşunuz.

Ramazan’da Gayrimüslimlerden Duygulandıran Hediye 1

Bir hafta sonra, bu tebliğ karşılıksız kalmadı ve komşularından sevgi dolu bir geri dönüş aldılar.

Geçen hafta kapımızın önüne koyduğunuz hediyeyi maalesef göremedim ama eşim sizden bir hediye geldiğini ve içine bir not bırakmış olduğunuzu söyledi. Bunu duyduğumda, bu davranışınızın ne kadar muhteşem bir şey olduğunu düşündüm. Mesajınız bizi derinden etkiledi. Hazırladığınız bu özel hediye için çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla…

Bu haber vesilesiyle, kardeşliğimizin önünde hiçbir engel olmadığını gördük bir kez daha. Ümîd ediyoruz ki, Ramazan aylarında yaşattığımız bu dostluk iklimi, her zaman devam eder.

Kaynak

  1. Ramazan’da Gayrimüslimlerden Duygulandıran Hediye, https://ilmfeed.com/non-muslim-neighbours-touched-by-ramadan-gift-from-young-girls
Önceki İçerikRamazan Ayı İnsanları Kaynaştırıyor
Sonraki İçerikToronto Cami Yeşil Bir Ramazan Hedefliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz