Kültür-SanatSinema-MüzikÜrdün

Rebi Zuraykat

Çok eski zamanlardan beri musikide kullanılan, üflendiği zaman kendisinden çıkan sesle birçok insanın ruhunu dinginleştiren bir enstrüman. Neyden mi bahsediyoruz? Evet ney’den bahsediyoruz. İşin latifesi bir kenara, “ney”in son zamanlarda yıldızının söndüğü, bir zamanların popüler enstrümanı olma vasfını kaybettiği söylenebilir. Durum böyleyken Ürdünlü bir müzisyen neyin sönen yıldızını yeniden parlatmaya çalışıyor. Gelin, neyzen Rebi’ Zuraykat’ın yaptığı girişimlere hep birlikte göz atalım.

Ürdünlü müzisyen Rebi’ Zuraykat doğadaki malzemelerden ney yapıyor. Tabi bunu yapmak sanıldığı kadar kolay değil. Ürdün Vadisi’nde bulunan sazlıkların ve yapraklarının arasında ney yapımında kullanmak için en ideal kamış saplarını arayarak işe başlıyor.

zuraykat

Tabi iş bununla bitmiyor, neyi yaparken yeşil udun kuruluğunu ölçüp temizlemeden önce ateşin üzerinden geçirmek ve delikler açmak çok zaman, hassasiyet ve ustalık gerektiriyor.

Zuraykat, neyin yıldızını parlatmak için doğadaki malzemelerden ney yapmakla kalmıyor. Öğrenmek isteyenler için ney yapmanın ve çalmanın doğru yolunun yanı sıra tarihini ve değerlerini öğrettiği bir yer olan “Ney Evi” isimli bir girişim başlattı.

Neyi hayatın ve anıların anlamını şekillendiren sihirli bir alet olarak tanımlayan Ürdünlü neyzen Zuraykat’ın aynı zamanda bünyesinde değerli ilkelerin bulunduğu “Zekra” yani “Hatıra” isimli girişimi de bulunmaktadır. Hatıraları paylaşmak, sosyal boşlukları kapatmak ve kırsal kültürü canlandırmak bu girişimdeki ilkelerin en önemlileri arasında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu