Sağ Elin Verdiğini Sol Elin Görmediği Stant

241

“Sağ elin verdiğini sol el görmemeli” diyor efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadisinde. Geçmişten günümüze İslam şuuruna sahip kimseler bu hadis doğrultusunda çeşitli yöntemler kullanmışlar. Öyle ki şehrinizin sokaklarında dolaşırken karşınıza Osmanlı dönemine ait sadaka taşları çıkabilir, girdiğiniz herhangi bir fırında askıda ekmek uygulamasına şahit olabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz şu zor günlerde Isparta’da çiğ köfte ustası Zahit Kabarık, yine bu hadis doğrultusunda bir stant kurmuş.

İhtiyaç sahipleri için bir şeyler yapmaya karar veren Kabarık, onları incitmeden yardım etme arayışına girdi ve Bağlar Mahallesi’ndeki dükkanının önüne bir stant kurdu.

Kabarık’ın “Biz bize yeteriz” adını verdiği standa astığı “İhtiyacı olan alsın, imkanı olan bıraksın” yazısı, kısa sürede büyük dikkat çekti. Buraya önce kendi imkanlarıyla gıda paketleri bırakan Kabarık, herkesin ihtiyacı kadarını aldığını gördü ve standın fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasıyla hayırseverler de yardım kervanına katıldı. Standa yağ, bakliyat, çay ve şeker gibi ürünler bırakılmaya başlandı.

İmkanı Olan Bırakıyor, İhtiyacı Olan Alıyor

Başlattığı iyilik hareketiyle gönülleri kazanan Kabarık, yaşanılan zorlu günlerin dayanışma içerisinde daha rahat atlatılabileceğini söyleyerek şunları ekliyor:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ sloganıyla başlattığı kampanyadan esinlendim. Dar gelirli vatandaşlara bir nebze de olsa yardım etmenin huzurunu yaşıyorum.”

Alanın da verenin de durumdan memnun olduğunu belirten Kabarık, şöyle konuşuyor:

“İnsanlar birbirini görmeden yardımlaşma olsun istedim. Dostlarımızın yardımıyla böyle güzel bir olaya vesile olduk. Çok sayıda kişi yardım yapmak istiyor. İnsanlar buradan ihtiyacından fazlasını almıyor. Hayırseverlerimiz sosyal medyadan ya da yoldan geçerken standı görüp marketten gıda alıp bırakıyor. Allah hepsinden razı olsun. Hayırlarını kabul etsin.”

Bağış yapan Adnan Güney ise evinin uzak olmasına rağmen iyilik hareketine katılmak istediğini belirtti. Kampanyanın herkese örnek olmasını isteyen Güney, “Daha önce ecdadımız Osmanlı’nın yaptığı sadaka taşı mantığını arkadaşımız bu şekilde günümüze taşımış. Çok güzel bir hayır hareketi.” ifadelerini kullandı.

Diğer Güzel Haberler

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz