Saraybosna’nın Asırlardır Devam Eden Ramazan Geleneği: Kadınlar Mukabelesi

0
280
Cami

Camilere asılan mahyalarıyla bizlere bayram havası yaşatan, getirdiği sevgi, kardeşlik gibi duygularla ruhlarımızı zenginleştiren, samimi bir dostu bekliyormuş gibi yollarını gözlediğimiz Ramazan, birçok coğrafyada yepyeni haberlere şahit ediyor bizleri…

Kardeş coğrafyamız Bosna Hersek, Ramazan geleneklerinden mukabeleyi asırlardır devam ettiriyor ve her sene kadınlar için özel olarak da düzenliyor. Bu yılki kadınlar mukabelesi ise Saraybosna’daki Hacı Camisi’nde yapılıyor.

1541- 1561 yılları arasında Vekil Harç tarafından inşa edilen bu camii, zamanla, Saraybosnalı hacı adaylarının uğrak yeri oldu. 1697 yılında büyük bir yangından dolayı hasar gören Hacı Camisi, mahalle sakinlerinin yardımıyla onarılarak ibadete açıldı ve bugün çeşitli yerlerden gelen müslüman kadınlara mukabele için ev sahipliği yapıyor.

“Yeniden doğmuş gibi hissediyoruz.”

Ramazan boyunca her gün öğle namazından sonra Saraybosnalı 10 kadın hafızın okuduğu mukabeleye, savaş yıllarında zorunlu olarak ara verildi. Ancak 12 yıldır okunmaya devam ediliyor. Mukabele okuyan hafızlardan Ehlimana Godinjak bu konu hakkında şöyle söylüyor:

“Bu yıl 12. yılımız. Mukabele okuyan kadın hafızlardan birkaçı 12 yıldır burada. Kur’an okuyarak, Allah’a daha da yakınlaşıyor ve Ramazan’ı idrâk etmeye çalışıyoruz.”

Mukabele 1

Ayrıca, kadınlara özel olan bu mukabelenin Saraybosna’da yalnızca Hacı Camisi’nde okunduğunu söyleyen Godinjak, bu caminin bir başlangıç noktası olduğunu ve diğer kadın hafızların da, bu durumu örnek alarak, ülkenin birçok şehrinde mukabeleler yapmaya başladıklarını ekledi.

12 yıldır bu Kur’an ziyafetine katılmakta devamlılık gösteren Mubera Muhasilovic, katılımın her yıl arttığını söyledi ve bu gelenek hakkındaki düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Kadınlar mukabelesini bu ayın yenilikçi yüzü şeklinde değerlendiriyorum. Bu mukabeleye katılarak yeniden doğmuş gibi hissediyoruz.”

Bu mukabele sınır tanımıyor!

Madinah Javed ise mukabele için sınırlar ötesinden gelen bir hanım. İskoçya’nın Glasgow şehrinde hukuk eğitimi aldı ve ülkesindeki çocuklara Kur’an-ı Kerim eğitimi veriyor.

Glasgow’daki bir katedralde Kur’an-ı Kerim okuduğunu anlatan Javed, Avrupa’da Müslüman olmanın en güzel örneğinin Bosna Hersek’te yaşandığını belirterek, kadınlar mukabelesi için şunları söyledi:

“Bosna’ya geçen yıl geldim. Ramazanı hissetmek için kesinlikle buraya gelmelisiniz. Saraybosna’da ezan sesi duymak çok eşsiz bir deneyim. Burası benim için çok özel ve kadınlar mukabelesi de çok güzel. Saraybosnalı kadınların Kur’an-ı Kerim okuması inanılmaz.”

Siyasi sınırlar dolayısıyla ayrılsak bile, gönüllerde sınırlarımız yok bizim. Hislerimiz, sevinçlerimiz, geleneklerimiz çok benzer. Rabbimiz sınırlar ötesindeki kardeşliğimizi güçlendirsin, yolunda ayaklarımızı sabit kılsın. Kur’an-ı Kerim’in nuru ile yollarımızı aydınlatsın.

Kaynak

  1. Mukabele, Pexels
Önceki İçerikGenç Fahim’in Hikayesi Beyaz Perdeye Aktarılıyor
Sonraki İçerikMüslüman Rugby Oyuncusu Dünyaya Örnek Oluyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz