Senin Evin Neresi? Türkiye’nin Camileri Proje Tanıtımı

573

İnsanoğlu seyyah misali doğduğu yerde durmaz. Her fırsatta uzaklara gitmek ve yeni yerler tanımak ister. Bu yüzden “Ev neresidir?” sorusunu derinlemesine düşündüğümüz zaman kendimizi cevapsız kalmış bir halde buluruz. Sahiden evimiz neresidir? Doğduğumuz yer mi? Büyüdüğümüz yer mi? Yoksa sevdiğimiz yer mi? Buna cevap bulmak zor. Ancak bir Müslüman olarak dünyanın neresine gidersek gidelim evlerimizin olduğunu size müjdeliyoruz! Bir caminin, hatta küçük bir mescidin olduğu her yer bizim evimiz. Allah Teala camileri, ülkelerin, şehirlerin, hükümetlerin himayesinden kurtarıp kendi himayesine almıştır. Camileri kendi evi olarak nitelemiştir.

2020 yılının başında Bi’ Dünya Ekibi olarak hayırlı bir işe girişmek istedik. Allah’ın Evleri serimizde size sık sık dünyanın dört bir yanındaki evlerimizi, camileri tanıtıyoruz. Ancak artık güzel ülkemizin camilerini de daha yakından tanımak ve sizlere tanıtmak istiyoruz.

Bu amaçla içerik koordinatörümüz Elif Nuran Özgün ile birlikte bir gönüllü çağrısına çıktık. Bu çağrının sonucunda farklı şehirlerden ve okullardan 22 gönüllü toplandı. Birlik içinde yürütülen çalışmanın ardından Türkiye’mizin 81 şehrindeki en önemli 5 camiyi tanıtan yazılar yazdık. Plaka sırasıyla haftada bir yazı yayınlayarak 81 haftada tüm Türkiye’yi dolaşmak istiyoruz. Bu hafta plaka listemizdeki ilk şehirle başlıyoruz: Adana!

İlerleyen süreçte siz değerli gönüllülerimizle birlikte camilerle daha da çok ilgilenmeyi planlıyoruz. Bu yüzden bizi takip etmenizi ve hayırda yarışmanızı sizden rica ediyoruz. 81 haftalık yolculuğumuz başlıyor, eşlik edecek olanlara selam olsun!

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Hidayetin kime ne zaman nasıl geleceği belli olmaz. Bu haberimiz de bunun bir göstergesi
olsa gerek. Filipinlerin iç bölgelerinden birisi olan Cebu bölgesinde 90 yaşındaki bir kadın
Müslüman olduğunu açıkladı ve IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) kurumuna
bağlı bir ilim adamının yanında şehadet getirdi. Okumak İçin Tıklayın

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde İslam’ı öğrenmeye yönelik bir uygulama başlatıldı. İslami Bilgi Merkezi (IIC)’nde adına “Camii Tecrübesi” denilen bu uygulamaya göre her pazartesi Dubai’nin en görkemli camilerinden biri olan Masjid Mohammad Bin Ahmed Al Mulla Camii’ne ücretsiz turlar düzenleniyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz