Sınırları Zorlayan İmam Hatipli Genç: İclal Dağcı

203

Bismillahirrahmanirrahim.
İnsanlar tarih boyunca kendini ifade etmeye ihtiyaç duymuşlardır. Dünya üzerine her millet kendine özgü kavramlardan beslenerek dillerini meydana getirmiştir. Kelimelerin manalara kavuştuğu, cümlelerin ise ruhun ahvalini dile getirdiği bu diller insanların ihtiyaç ve isteklerini karşıladı ve karşılamaya devam ediyor.

İnsan için ülkeleri keşfetmesine engel olan sınırlar, giriş vizeleri gibi görünse de bu engel rahat bir şekilde aşılabilir halde. İnsanlara asıl engel olan dil bilmemesidir. İnsan kendini ifade edemediği zaman benliğiyle dış dünyaya aşılması zor sınırlar koyar. Eğer ki sınırlarınızı kaldırmak istiyorsanız sizi dil öğrenmeye davet ediyoruz. Peki ya nasıl? Bu işi erbabına bırakıp sizleri İclal Dağcı ile tanıştırıyoruz.

Sınırların Ötesinde

İclal Dağcı; 15 yaşında bir lise öğrencisi. Şu an eğitimine Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde devam ediyor. Kendisi şu ana kadar Türkçe dışında tam tamına beş dil öğrendi: Bunlar; İngilizce, Fransızca, Arapça, İtalyanca ve İspanyolca.

Kendi imkanlarıyla öğrendiği beş dilin ardından şimdi de Almanca ve Rusça öğrenme yolunda. Öğrendiği dilleri seçme niteliğini ise şöyle dile getiriyor;

“Öğrendiğim dilleri genellikle bilgilerime dayalı olarak seçiyorum. Çünkü bir dili sadece bir kariyer için veya bir sorumluluk için öğrendiğimiz zaman bu aslında bizim için zor bir süreç olabilir. Fakat dili bir şeye ilgi duyduğumuz için veya kültür hakkında öğrenmek için öğrendiğimiz zaman bu aslında bizim için daha eğlenceli bir süreç haline geliyor. Ben de öğrendiğim dilleri daha çok ilgimi çeken coğrafyalardan seçtim. Almanca ve Rusçayı da öğrenme girişimindeyim.”

15 yaşındaki Türk kızı 5 yabancı dil biliyor

Deneyimlerini Paylaşıyor

İclal, aynı zamanda dil serüvenlerini, deneyimlerini ve dil öğrenmek isteyenlere tavsiyelerde bulunduğu bir YouTube kanalına sahip. Dil öğrenerek dış dünyayla arasındaki sınırları kaldırıp insanlara bu sınırları nasıl zorlayacağını ve sınırları nasıl kaldıracağını gösteriyor.
YouTube kanalına Fransızca’yı nasıl öğrendiğine dair videolarla başlayan İclal, Arapça, İtalyanca, İspanyolca ve İngilizce video yükleyerek her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor.

İclal’in YouTube kanalında hiçbir kursa gitmeden öğrendiği dillere dair gramer, kelime ve konuşmaya dair pratik ve yol gösterici bilgilere ulaşabilirsiniz. Hatta motivasyonunuzu canlı tutup umutlarınızı tazeleyebilirsiniz. Öyle ki bizlere bir videosunda şöyle sesleniyor:

“11 yaşındaydım. Bir arkadaşım Fransızca bilmediği halde bana Fransızca öğrenemeyeceğimi söyledi. Ben ona Fransızca öğrenmek istediğimi bile söylememişken. Bu beni çok sinirlendirdi fakat onu pişman etmek için her şeyi yapmaya hazırdım. Ve sonunda Fransızca’ya öğrenmeye başladım.”

Hayatta bir kişi veyahut birden fazla kişi bizlere başaramayacağımı söyleyecekler. İçimizdeki motivasyonu en alt seviyelere hapsedip kendi hayatlarını yaşamaya devam edecekler. Her ne olursa olsun pes etmemek gerekir. İclal de pes etmeden yola devam etmiş ve etmeye de devam ediyor. İclal, Fransızca’yı öğrenmiş ve hatta İtalyanca, İspanyolca gibi kültürel zenginliği bizlerden farklı olan dilleri de bu sayede öğrenmiş.

YouTube kanalında yayınladığı en son videoda bir ayda nasıl İspanyolca öğrendiğini anlatıyor. Fransızca ve İtalyanca bilmesinin İspanyolca öğrenmesinde kolaylık sağladığını söylerken bizler için pratik ve yolumuza ışık tutacak bilgiler de sunuyor.

Başarmak Geleneğimiz

En İyi Delege

Ayrıca eklemek isteriz ki Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni temsilen katıldığı UMHMUN’20 online konferansında “Organisation Mondiale de la Santé” adlı Fransızca komitesinde Fransa delegesi, ve ayrıca KASGONLINE’20 MUN konferansında ise “Comisión Económica para América Latina y el Caribe” adlı İspanyolca komitesinde Amerika delegesi olarak her iki konferansta da “En İyi Delege” ödülünü kazanmıştır.

Hayat boyunca ilim alanında kendi benliğimizin hitap ettiği alanlarda çalışmalar yapmaya gayret edeceğiz. Bu gayret diyarında İclal sayesinde sizlerle hayatın ilim meclisinden dil penceresine baktık. Duamızdır ki bu pencereden bakan ve bu alanda ilerlemek isteyen herkese faydalı olsun. İclal ve herhangi bir ilim dalında gayret gösteren herkese faydalı ilim duasını gönderiyoruz. Selam ve dua ile, hayırla kalın…

15 yaşında 5 yabancı dil öğrendi

Diğer Güzel Haberler

Barış Eren, Fildişi sahillerinde İslam için çalışan genç ve heyecanlı bir isim. Halihazırda, Abidjan şehrinde Aide derneğinin genel sekreterliğini yapıyor. Üniversite döneminde Gana’da çocuklara Kur’an-ı Kerim dersleri vermesinden beri, Afrika onun kalbinde bambaşka bir yere sahip. Okumak İçin Tıklayın

Telefonlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Bunu farkeden Müslüman girişimci Omair Khan Kophenaglı PEP vakfından aldığı 1 milyon dolarlık sermaye ile ‘The Salam Planet’ adlı bir mobil uygulama hazırladı. Okumak İçin Tıklayın

İngiltere’nin Newcastle şehrinde hizmet veren Bahr Academy vandalların saldırısına uğradı. Okula geldiklerinde duvarların İslam karşıtı grafitiler ile doldurulduğunu ve Kur’an-ı Kerim sayfalarının yerlere atılmış olduğunu gören yetkililer, bunu yapan kişilere İslam’ı anlatmak amacıyla okula davet ettiler. Okumak İçin Tıklayın

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz