Kuzey AmerikaÖrnek İnsanlar

Sıra Dışı Bir Öğretmen: Nouman Ali Khan

Tefsir videolarıyla hayatımıza giren ve her yaştan birçok insana ulaşan Nouman Ali Khan’ın hayatı ve bu serüvene başlama hikayesi de videoları kadar bizlere ders verir nitelikte. Gelin birlikte Nouman Ali’nin hayatını okuyalım ve kendi payımıza düşenleri bulalım.

Nouman Ali Khan Kimdir?

Kuran’ın dilbilimsel yorumlanması üzerine konferanslar veren, konuşmalar yapan ve Bayyinah enstitüsünün kurucusu olan Nouman Ali, Berlin’de doğuyor. Babasının mesleği nedeniyle 6 yaşına kadar orada kalıyor. Sonrasında Suudi Arabistan’a gidiyor. Aslen Pakistanlı olmasına rağmen hayatının çok kısa bir bölümünü orada geçiriyor. Arabistan’da Urduca konuşulan bir okula gitmesi nedeniyle Arapçayı çok iyi öğrenemese de Urduca ve İngilizceyi öğreniyor. Sonra Amerika’ya gidiyor ve eğitimine orada devam ediyor.

Amerika’da lise eğitimine bir devlet okulunda devam etmesi onun İslami değerlerden kopuk bir ortama girmesine ve dolayısıyla onlara ayak uydurmaya çalışırken İslam’dan uzaklaşmasına neden oluyor, ta ki okuldaki Müslüman arkadaşlarıyla tanışana kadar. Ona çok iyi davranan, emir cümleleriyle onu bir şeyler yapması için zorlamayan Müslüman arkadaşları vesilesiyle tekrardan İslam ile barışıyor Nouman Ali. Arkadaşlarının kendisine hiçbir zaman açıkça tebliğ yapmadığını, yaşadıkları ve yaptıklarıyla ona doğruyu gösterdiklerini söyleyen Nouman Ali, bu konuda bizlere şu hadisi hatırlatıyor: “Kişi dostunun dini üzeredir. Bu yüzden her biriniz, kiminle dostluk ettiğine dikkat etsin.” (T2378 Tirmizî, Zühd, 45; D4833 Ebû Dâvûd, Edeb, 16)

Kuran’ı İlk Defa Duyuyor Gibiydim

Bilinçlenince Kuran üzerine çalışmaya niyetleniyor Nouman, çünkü sadece meal okuduğunda anlamadığı kapalı ifadelerin ve zor kelimelerin olduğunu görüyor. Tefsir derslerine gittiğinde Kuran’ı ilk defa duymuş gibi etkileniyor ve yapmak istediği şeyin bu olduğuna karar veriyor. Tefsir derslerini veren hocası ilk adımın Arapça öğrenmek olduğunu söyleyince ivedilikle Arapça derslerine başlıyor. Dili öğrendikçe Kuran’ın kendisine açıldığını hissedince Arapça’da daha da derinleşmek istiyor ve bilgisini ilerletiyor.

Kurani Ilk Defa Duyuyor Gibiydim

Kuran’da her gün yeni bir şey öğrenen, yeni bir mucizeye denk gelen Nouman Ali, Arapça dilini bilmeyen ve bu dilde uzman olmayan kişilerin de Kuran’ın bu mucizesiyle buluşmasına vesile olmak için Bayyinah Enstitüsü’nü kuruyor. Nouman Ali, kendisinin Kuran’la tanıştığında hayatının değiştiğini söylüyor ve birçok kişinin kendisinin bir zamanlar yaşadığı Kuran’dan ve dolayısıyla İslam’dan kopuk olma sorununu yaşadığını belirtiyor. İslami kimliğimizin oluşması ve imanımızın güçlenmesi için Kuran ile olan bağımızın kuvvetli olması gerektiğini söyleyen Nouman Ali’nin halihazırda birçok tefsir videoları mevcut. Ramazan serileri de bu sene için Ramazan planlarınız içerisinde yer alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu