HaberlerSporYeni Zelanda

Sporu Bütünleştirici Bir Unsur Olarak Kullanıyorlar: Oyun Planı

Her gün İslam dünyasıyla ilgili birçok üzücü habere şahit oluyoruz. Savaşlar, zulümler, ayrımcılıklar… Tüm bu sorunların temel sebeplerinden biriyse Müslümanların tam bir birlik ve dayanışma sağlayamaması. Bu haberimizde Müslümanlarla ilgili üzücü haberlere adeta meydan okuyan, yaptığı işlerle içimize bir umut ışığı yakan Ali’nin Yeni Zelanda’daki Müslümanları spor aracılığıyla bir araya getirme çabasını okuyacağız. Yeni Zelanda’da bulunan Christchurch, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki en büyük şehir ve Canterbury Bölgesi’nin merkezi. Baş karakterimiz Ali ise Christchurch Bölgesi’nde 2019 yılından beri Müslümanların da belirli spor dallarında yer alabilmesi için uğraşan bir aktivist, aynı zamanda Canterbury Dayanışma Vakfı kurucu ortağı.

Game Plan
Game Plan 1

Spor Vesilesiyle Bir Araya Geliyorlar

“Spor bir topluluğu bir araya getirebilecek iyi bir araç.” diyen Ali’nin Müslümanlara sporda yer verme çalışmaları ise Canterbury Spor Başkanı Julyan Falloonla tanıştıktan sonra başladı. Canterbury Spor ve diğer spor organizasyonlarıyla birlikte gerçekleşen iş birliği, Müslümanların da spora dahil edilmesini öngören “Oyun Planı” isimli bir projeyle sonuç vermiş oldu. Julyan Falloon ise Ali’nin Müslüman topluluğu bir araya getirme fikrinden övgüyle bahsediyor:

Ali’yle konuşurken gerçekten stratejik bir bakış açısı olduğunu fark ettim. Müslüman topluluğun iyiliği için büyük şeyler yapma konusunda oldukça istekliydi.

Bu projeyi gerçekleştirmek için Ali’nin yaptığı ilk iş Müslümanların sporda aktif bir şekilde yer alabilmesinin önündeki engelleri tespit etmek oldu. Bölgedeki Müslümanlarla konuşan Ali ve ekibi, Müslüman topluluğun içindeki etnik çeşitliliğe dikkat çekti: “Christchurch’te olmasa bile, Yeni Zelanda’da yaşayan Müslüman topluluğun içinde 33 etnik köken ve kültür bulunuyor.” Ekibin bir diğer tespiti ise spor üniformalarının Müslümanlara uygun üretilmemesi. Bildiğimiz üzere genelde tesettüre uymayan spor üniformaları, özellikle Müslüman kadınların inançları gereği spora yönelmemelerine sebep olabiliyor.

Oyun Plani
Sporu Bütünleştirici Bir Unsur Olarak Kullanıyorlar: Oyun Planı 1

Bu engellerin üstesinden gelebilmek için, “Oyun Planı” üç tane temel aşama belirledi:

  • Uzun bir süreci kapsayan değişimlerin olabilmesi için gerekli kaynaklar oluşturulacak.
  • Kişinin üniforma benzeri spor maliyetlerini karşılamak için bir yardım fonu oluşturulacak.
  • Biri topluluk düzeyinde, diğeri kulüp düzeyinde olmak üzere iki kapsayıcı spor programı oluşturulacak.

“Spor topluluğumuzun eksiklerinin de düzeltilmesi gerektiğini kabul ederek, sistematik bir değişime yol açacak ve sporu daha kapsayıcı olmak için bir araç haline getirecek bir şey yapmalıyız.” diyor Falloon. Çoğu insanın aklında cami saldırılarıyla yer edinen Chirstchurch bölgesinde Müslümanlara yönelik kucaklayıcı faaliyetlerin olması ümit yeşertecek türden. Dileriz Ali ve ekibinin iyi niyetli faaliyetleri başarıyla devam eder ve dünyanın her yerindeki Müslümanlara örnek olur.

Kaynak
sportcanterbury.org.nz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu