HaberlerAmerika Birleşik Devletleriİlham Veren Projeler

Hayırda Yarışmanın Tam Vakti: Spread The Khair Hareketi

Dünyanın her köşesinde aynı ideali paylaşan, aynı dertlerle dertlenen birçok genç kardeşimiz var. Fiziksel sınırlılıklar bizi sanal dünyanın, sınırsızlığın dünyasına davet ediyor haliyle. Bizler de sorunlarımıza yönelik çözüm arayışını online mecralarda sürdürüyoruz.  Kimi zaman sadece online olarak yürütülen çalışmalar kimi zaman online mecralardan gerçek hayata taşınan çift yönlü bir yapı arz ediyor. Daha basit ve bilindik bir tarzda söyleyecek olursak “sosyal medya üzerinden organize olup gündelik hayatta hayırlara vesile olmak” diyebiliriz. Bu gayeyle yola çıkmış ve halihazırda çalışmalarına devam eden çok fazla oluşum veya hareket var. Yazımızın konusu da böyle hareketlerden birine kulak verip onu tanıtmaya yönelik olacak.

Bugün medya araçları vasıtasıyla dinimiz hakkında oluşturulan yığınla yanlış düşünce ve ön yargı olduğunu üzülerek müşahede ediyoruz. Bu durumdan rahatsız olan ve bu rahatsızlığı da karanlığa küfretmek yerine bir mum yakarak gidermek isteyen insanlar da yok değil. Muslim American Society (MAS) vesilesiyle bir araya gelen bir grup genç tam da bahsettiğimiz türden.

Hatirlatma

Spread The Khair

Öncelikle kendilerine sormuşlar “Medyada İslam aleyhinde üretilen yanlış düşünceleri ve ön yargıları ortadan kaldırmak için neler yapabiliriz?” ve şunu fark etmişler. Bizim hikayemizi başkaları -yanlış bir şekilde- anlatıyor, biz ise sadece ne olmadığımızı söyleyerek, yanlış algıya cevap üreterek vakit geçiriyoruz. Halbuki yapılması gereken, kendi hikayemizin anlatıcısı olmak.

Ve kolları sıvayıp yola koyulmuşlar. Metot ise şu şekilde “İyi örnekleri ön plana çıkararak, iyiliği ve hayrı yayarak birbirimize ilham kaynağı olabilmek”. Salgına karşı topyekün bir savaş verdiğimiz şu dönemde “birbirimizin yarasını sarmak, savunmasız olanlara kol kanat germek, birbirimize yardım etmek” hayli önem arz ettiğinden projenin adı da kendiliğinden ortaya çıkmış: Spread The Khair.

Eyleme dökülmeyen sözlerin, iyi niyetten ve samimiyetten beslenmeyen eylemlerin sadra şifa olmayacağını bilen grubun kendine biçtikleri görev yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de sıkça bahsedilen “hatırlatma” dan ibaret. Başta Müslüman kardeşleri olmak üzere tüm insanlığa şu cümlelerle iyiliği/hayrı yaymaya davet ediyorlar:

Spread The Khair

“Hangi görüşü savunursan savun, hangi dine inanıyorsan inan fark etmez, haydi hep birlikte toplumun yaralarına merhem olalım.”

Bu güzel çağrı birçok kalpte makes bulmuş, farklı yerlerde yaşayan onlarca gönüllüye ulaşmışlar. Bu gönüllüler yaşadıkları ülkelerde kendi dillerinde bu derdi anlatarak insanlardan farkındalık oluşturmaya çalışıyor ve onları hayra davet ediyorlar. İhtiyaç sahiplerine yapılan eğitim ve kırtasiye desteği, yiyecek yardımı, covid önlemleri kapsamında hijyen paketleri dağıtımı, susuz kalmış bitkileri sulama bu minvalde yapılanlardan sadece birkaçı. “Bir Müslüman kardeşini güleryüzle (tebessümle) karşılamak dahi olsa, hiçbir güzel şeyi asla ve asla küçük görme. (onu yap)” hadisi ise onların yol haritası:

Sistem Nasıl İşliyor?

Gelelim “SpreadTheKhair” yani hayra teşvik etmek ve onu yaymanın nasıl olacağına. Projenin bir parçası olmak için sırayla şu adımları takip etmeniz gerekiyor.

  1. Öncelikle yapılacak bir iyilik/hayır eylemi bulun.
  2. Yapmadan önce bir fotoğraf/video çekerek kaydedin.
  3. #SpreadTheKhair hashtagi ile onu sosyal medya hesaplarınızda yayınlayın.
  4. Yayınlarken MAS Youth National‘ı etiketleyin.
  5. Tüm bunları yaparken bir arkadaşınıza da bu hayır halkasına dahil olması için meydan okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu