AvustralyaBaşarı HikayeleriEğitimHaberlerSuriye

Suriye’den Avustralya’ya Bir Başarı Öyküsü: Saad Al-Kassab

Zamane gençleri olarak içinde bulunduğumuz koşulların yetersizliğinden dem vururuz sık sık. Bahanelerimiz her zaman hazırdır olası olumsuz durumlara karşın. Ancak bu hepimiz için geçerli değil elbette. Bu yazımızda kül olmuş bir hayattan yepyeni bir gelecek inşa edebilmiş, bahanelere sığınmamış bir ismi tanıyıp, zorlu serüvenini inceleyeceğiz.

Saad Al-Kassab Suriye iç savaşının mağdurlarından sadece biri. Ancak onu diğerlerinden ayıran şey savaştan kaçıp sığınmacı statüsüne erişebilme şansı ve sonrasındaki başarı öyküsü. Nitekim bu süreç sonunda Avustralya’da eğitim hakkı elde etmiş ve bu başarısıyla tüm gençlere umut kaynağı olabilecek bir hikâyenin kahramanı olmuş.

Ülkesindeki iç savaşın büyümesi ve kendi şehri Humus’u da sarmasıyla okula devam edemez Saad. Ancak bu onu pes ettirmez ve evinde bir mühendis olan annesi ile derslerini telafi etmeye çalışır. Abisinin karakolda zorla alıkonulması olayının ardından ailesiyle beraber önce Lübnan daha sonra Mısır’a kaçarlar. Ancak bu ülkelerde sığınma taleplerinin kabul görmemesi sonucu yolları Avustralya’ya düşer. Avustralya’da sığınmacı statüsünde yaşama hakkı kazanırlar.

RegionalCollegeMelton
Regional College Melton

Avustralya’ya geldiğinde lise eğitimini yarıda bırakmış olmasına karşın üstün gayretinin sonucunda girmiş olduğu kabul sınavında 96 puan alarak Melbourne şehrinin en prestijli kolejlerinde biri olan Regional College Sydenham’ın öğrencisi olma hakkı kazanır.

Ülkeye ilk geldiğinde İngilizce bilmemesine rağmen hızlı bir şekilde akıcı konuşabilecek düzeye gelen Saad, dil öğrenmeye çalışırken Avustralya Parlamentosu oturumlarını takip ederek ilginç bir yöntem de benimser. Bu hususta “Parlamento üyeleri genellikle karşı tarafa mesajlarını verebilmek için yavaş bir şekilde konuşurlardı. Başta bunları anlamak kolay değildi ancak bu yöntemle zamanla kelimeleri ayırt edebildim’’ diyor Saad.

Aradan geçen iki yılın ardından okulunu başarıyla tamamlayan Saad şu anda bir yandan Melbourne Üniversitesi’nde Tıbbi Biyoloji eğitimini sürdürmekteyken diğer yandan geçimini sağlamak için bahçıvanlık yapmakta. Ülkesindeki iç savaşta ölümcül olmayan yaralanmalardan dolayı ölen bir çok insana şahit olduğunu, bu nedenle en büyük hayalinin doktor olup kendi ülkesindeki savaş mağduru insanlara yardım etmek istediğini belirtiyor. Saad kendisi gibi eğitimini Avustralya’da sürdüren abisi Ömer ile beraber birçok yerde ülkelerindeki zulmü anlatıp mültecilere dair kötü algıları yıkmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu