Suriyeli İHH Gönüllüleri İhtiyaç Sahipleri İçin Maske Üretiyor

0
254

Bir süredir hepimizin gündeminde koronavirüs (Covid-19) var. Elbette ilk anda endişelendik, kaygılandık. Ancak daha sonra önlemlerimizi alıp tevekkül ettik. Çünkü önlemsiz teslimiyet, tevekkül değildir. Biz kendi çapımızda önlemler alırken bazılarımız ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz için kolları sıvadı. Ne mi yaptılar? İhtiyaç sahipleri için gönüllü olarak maske üretimine başladılar.

Suriye’deki iç savaş birçok insanı ülkelerinden ayrılmaya zorladı. Bu hepimizin malumu. Ülkemize sığınan ve yıllardır ülkemizde yaşayan çok sayıda Suriyeli kardeşimiz var. Şanlıurfa da en çok göç alan illerimizden biri. Ve İHH aracılığıyla ihtiyaç sahipleri için maske üreten gönüllüler de şu an Şanlıurfa’da bulunan Suriyeli kardeşlerimiz.

Maske Üretimi Nerede Yapılıyor?

Maske üretimi yapan Suriyeli kardeşlerimiz, bunu Şanlıurfa’nın merkez Eyyübiye ilçesinde bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde kursiyer olarak yürütüyor. Türkiye’nin uyguladığı tedbirlere destek olmak için koruyucu ipek kumaştan sürekli kullanılabilecek maske üretimine başlayan kursiyerler, İHH bünyesinde bunun dışında farklı faaliyetlerde de bulunuyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Mesleki Eğitim Merkezi sorumlusu Muhammed Şaha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin de Suriyeli olduğunu ve yaklaşık 7 yıldır Türkiye’de bulunduğunu söyledi. Maskeleri de merkezde görev alan kadınların yaptığını belirtti. Sözlerine duygularını da yükleyerek şöyle devam etti:

“Biz bir grup Suriyeli, İHH için gönüllü olduk. Gönüllü olarak insanların asgari ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Şu an maske talebi var. Günlük bin adet üretim yapıyoruz. Bunu ücretsiz yapıp dağıtıyoruz. Türkiye’de kardeşlerimiz bizim için bugüne kadar çok şey yaptı, biz de onlar için şu anda basit bir şey yapabiliyoruz, keşke daha fazla şey yapabilseydik. Bizim yaptığımız, Türk kardeşlerimizin bize kapılarını ve gönüllerini açmasının yanında çok basit kalıyor. Bunları fakir ve yetimlere, Suriyeli-Türk ayrımı yapmaksızın dağıtıyoruz. Bu konuda bağışta bulunup yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz. Destek geldiği müddetçe ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

Merkezde görev alan ve gönüllü olarak maske üreten kardeşlerimiz de benzer duygu ve düşünceleri paylaşıyor. Hem Türk hem de Suriyeli ihtiyaç sahipleri için çalıştığını belirten Suriyeli Türkmenlerden Elif Musa: “Burada gönüllü olarak maske yapıyorum. Gücümüzün yettiği kadar mücadele verip akşam 17.00’ye kadar yoğun şekilde çalışıyoruz.” diyor.

“Burada herkes çocuğunu evde bırakıp insanlara faydalı olmak için çalışıyor. Bu zor günlerde önemli bir fedakarlık olduğunu düşünüyorum. Elimizden bu geliyor, biz de yapıyoruz. Suriye’den geldiğimizde Türkiye kapılarını açtı, bize çok yardımcı oldu. Biz de şimdi Türkiye için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” diyen Elif Musa, herkesin elinden gelenin en iyisini ortaya koyduğunu dile getiriyor.

Vefa Borcu

Halepli 8 çocuk annesi Fadile Hüseyin de maske üretmek için gayret eden gönüllülerden biri. Türkiye’nin ve Türk halkının kendilerine çok destekte bulunduğunu hatırlatıyor. “Biz de vefa borcu olarak onlar için şu an maske üretiyoruz.” dedi. İHH gönüllüsü Fadile Hüseyin, bir an önce salgından kurtulunması dileğinde bulunmayı ve desteklerinden ötürü İHH İnsani Yardım Vakfı’na teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Şanlıurfa İHH İnsani Yardım Vakfı Temsilcisi Behçet Atilla da Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü kontrolünde üretim yaptıkları bilgisini verdi. Ayrıca İHH İnsani Yardım Vakfı Mesleki Eğitim Merkezinin sürekli dezenfekte edildiğini, çalışanların da maske ve bonelerle titiz bir mesai içinde olduğunu aktardı. Sözlerini “…Gönüllü şekilde çocuklarını evde bırakıp bu zor günlerde ihtiyaç sahipleri için maske yapmaya gelen Suriyeli kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.” diyerek sonlandırdı.

Biz de kendilerine teşekkür ediyoruz. Ve “İyilik eden iyilik bulur.” sözünü hatırlıyoruz bu durum üzerine. Elbette iyilik bulmak için iyilik yapılmaz. Ancak bu da iyiliğin birçok güzel sonucundan sadece biri. İyilik bulsak da bulmasak da iyiliğin yaygınlaşması için iyilik yapmaya devam edelim. Ancak her şeye rağmen iyiliğin bir yerlerde mutlaka yankı bulacağına inanıyoruz. Biz görmesek ve haberdar olamasak bile…

Diğer Güzel Haberler

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Malezya’nın Kelantan bölgesinde bir camii, mübarek Ramazan ayı boyunca camiye
cemaate devam eden çocuklara bisiklet sözü verdi. Böylelikle, zamanla çocuklarda namaz
bilincinin oluşması hedefleniyor! Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz