Ramazan Özel

Takip Edebileceğiniz 10 Ramazan Programı

Her ay sabırsızlıkla beklediğimiz, içimizi heyecanla dolduran Ramazan çok şükür bu yılda geldi, şenlendirdi evlerimizi… Şimdi sıra O’nu en iyi şekilde ağırlamak ve uğurlamakta! Bu ise O’nu tanımak, fısıltısını duymak ve anlamlandırmak ile mümkün. Sizler için Bu önemli günlerde vaktinizi değerlendirebileceğiniz 10 Ramazan programını derledik. Ramazanınız güzel geçsin.

Dinin Anahtar Kavramları

Dinin anahtar kavramları

Ramazan-ı Şerif ayı geldiğinde bir çok program da beraberinde geliyor. İslam’a dair bir çok kavramın kullanıldığı programlarda bizler bu kavramlara ne kadar hakimiz? Ramazan ruhunu daha iyi hissedebilmek onu anlatırken kullandığımız araç gereçlerin yani kavramların daha iyi anlaşılması ile mümkün olabilir. Bu yüzden sizde sadece Ramazan’da değil hayatımızın her döneminde duymaya aşina olduğumuz bu kavramları daha iyi tanımak için Ramazan boyunca Diyanet TV‘nin ortalama 15 dakika süren “Dinin Anahtar Kavramları” programını takip edebilirsiniz.

Meddah: Bir Ramazan Geleneği

meddah bir ramazan geleneği

Şekilden ziyade özü yakalayabilenler, iyi birer meddah izleyicileridir, derler. Çünkü onlar bilirler ki sahnede tek kişi üzerinden izledikleri aslında kendi akisleridir. Sizde, “Bilir misin nedir âlemde meddâh / Biribiriyle halkı ede ıslâh” şeklinde tabir edilen, düşündürürken güldüren, içinden çeşitli dersler çıkaracağımız ibretlik hikayelerin anlatıldığı bir Meddah oyunu ile günlük eğlence dozunuzu almak ve Ramazan ayı içerisinde küçük kendilik sorgulamaları yapmak isterseniz her biri 10 dk süren “Meddah: Bir Ramazan Geleneği” isimli programı takip edebilirsiniz.

Rahmet Elçileri, Peygamberlerin Hayatı (Hayalhanem), Peygamber Kıssaları (Fatma Bayram)

Peygamber Kıssaları

Hayatında hiç bağırarak konuşmamış, savaşa giderken dahi aynasını ve tarağını yanına almış, az söze çok şey sığdırmış, herkese nazik davranmış bir Peygamberin terbiyesini takınmadan O’nun dinini anlamak, yaşamak, anlatmak nasıl mümkün olabilir ki? Ve okumadan, araştırmadan, dinlemeden bu terbiye nasıl kazanılabilir? Bu Ramazan’da sizlerde Hz. Adem’den Hz. Peygamberimiz’e kadar gelen rahmet elçilerinin ilginç ve örnek alınacak hayat hikayelerini öğrenmek, imanlarını ve imtihanlarını daha iyi tanımak, Peygamber terbiyesi, cennet ahlâkı kazanmak isterseniz Diyanet TV’nin Rahmet Elçileri programını, Hayalhanem’in Peygamberlerin Hayatı programını ya da Fatma Bayram’ın Peygamber Kıssaları serisini takip edebilirsiniz.

Gönül Sofrası

gönül sofrası

Tektipleşmeyi değil çeşitliliği zenginlik kabul eden bir dine sahibiz. Çünkü biliriz ki farklılıklardan birlik oluşturabilenler huzuru bulurlar. Bu sebepten bu mübarek Ramazan ayında her hafta, gönül coğrafyamızın farklı ülkelerinden insanları misafir ederek, onların gerek kültürlerini gerek yöresel yemeklerini bizlere birlikte kurduğumuz sofralarda tanıtan, kardeşlik bağlarımızı Ramazan’ın bereketli kanatları altında tazeleyen ve dahi güçlendiren, hoş sohbetli bir program dinlemek isterseniz ilk tavsiyemiz tabi ki de Diyanet TV’de yayınlanan her biri ortalama 45 dakika süren “Gönül Sofrası” programı olurdu.

Ayetlerde İnsan Tipleri

ayetlerde insan tipleri

Allah’ın beşere son kelamı, en büyük hediyesi olan Kuran-ı Kerim görene apaçıktır. Kıyamete kadar insanlığa rehber; mümine rahmet; gönüllere şifa olan Kuran-ı Kerim insanı daha Bakara suresinde 3 sınıfa ayırmıştır. Mümin, Kafir ve Münafık. Peki bu üç grubun özelliklerini Kuran merkezli öğrenmek istemez misiniz? Kainatı, insanı, İslam’ı ve İslam adına verilen mücadeleleri birde Kurani bir gözle okumak, anlamak istemez misiniz? İşte karşınıza Kuran’ın nasihat ve uyarılarını yine Kuran’da geçen kıssalarla anlatan, sıkılmadan izleyebileceğiniz bir programla geldik. Sizlerde hangi kategorinin insanı olduğunuzu görmek, gerçek mümin kimdir, nasıl olunur bilmek istiyorsanız, Diyanet TV’nin “Ayetlerde İnsan Tipleri” programına bekliyoruz.

Peygamberler Şehri: Kudüs

peygamberler şehri kudüs

İbrahim’in hicreti Musa’nın vuslatıdır Kudüs…

Süleyman’ın mülkünün en parlak incisi, 

Meryem’in adanışının, Yahya’nın şehadetinin şahididir o. 

İsa’nın daveti ile ihya ettiği şehirdir, Kudüs. 

Kudüs. İlk kıblemiz. İkinci mescidimiz. Üçüncü haremimiz. Peygamberler şehrimiz. İsmi anıldığında özellikle Hristiyanların, Yahudilerin ve Müslümanların tarihinin akıllara geldiği, İsrail’in savaşın, hüznün, gözyaşının yegâne durağı haline getirdiği Darüs-Selam’a birde Tevhidin tarihi olarak bakalım mi? Çünkü sanılanın aksine dinlerin değil tevhidin tarihi okunur Kudüs’te… Bu Ramazan’da, Hz.İbrahim’in Filisitin’e hicret etmesi ile tarihi değişen mukaddes şehir Kudüs’ü biraz daha yakından, biraz daha tevhid eksenli tanımak Rahmet elçileri Peygamberlerimiz’e vefa borcumuzdur. Bu Ramazan’da ata yurdu saydığımız Kudüs’le sadece kuru bilgiyle değil tüm maneviyatınızla tanış olmak isterseniz sizleri yine Diyanet TV’nin ” Peygamberler Şehri: Kudüs” programına davet ediyoruz.

Öncü Alimler

öncü alimler

Savaşta tek başına kılıç çekilmez. Tek başına kılıç çeken cesurdur ama akıllı değildir. Asıl kahraman odur ki hem kendini hemde kendinden sonra yerine geçecek savaşçıları yetiştirir. Pekâlâ bizler Cumhuriyet’in bu hem akıllı hem cesur kahramanlarından kaç tanesini tanıyoruz? Onlar ki gönül erleri, güzel ahlakın önderleriydi. Kur’an aşığı, Peygamber sevdalısı, ihlâslı ve fedakâr müminlerdi. O zaman bu Ramazan’da feyz alınası hayatları, imrenilesi gayretleriyle gençlerimizin önündeki ışık olan bu şahsiyetleri tanımaya ne dersiniz? Öyle ki, geçmişten geleceğe birer köprü niteliği taşıyan bu dava adamları, gençlerimizi kurtlar sofrasında yem etmemek, onlara takip edecekleri izi gösterebilmek için kendilerini İslam’a ve insanlığa hizmete adamışlardır. İşte sizde mübarek Ramazan ayında günde 15 dk’nızı ayırarak Cumhuriyet’in aydınlık yüzleriyle tanışmak isterseniz Diyanet TV’nin “Öncü Alimler” programını takip edebilirsiniz.

Benim Ramazanım

benim ramazanım

Bugüne kadar Ramazan programları bildiğimiz gibi hep yetişkinler için yapıldı. Peki ya çocuklar için bir Ramazan Programı yapılmış olsa bu nasıl olurdu? Bu yıl Bekir Develi öncülüğünde meydana gelen çok güzel bir ekip bir ilke imza atıp bunu gerçekleştirdi. İçindeki programların hepsi çocuklara yönelik, Kur’an Tilaveti’nden, Sokak Röportajlarına kadar.. Eğer siz de çocuğunuz için bir Ramazan programı arayışında iseniz, bu programa kesinlikle bakmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu