Teknofest’te Türkiye Birincisi Oldular: Çargâh Roket Takımı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Teknofest daha önce de olduğu gibi renkli görüntülere sahne oldu. Ayrıca katılım sağlayan ziyaretçi sayısıyla da dünyanın en büyük teknoloji ve havacılık festivali olmaya hak kazandı.

Festivalde Türkiye geneli birçok kulvarda yarışmalar tertip edildi. Bu senenin Alçak İrtifa Roket Yarışmasının birincisi ise toplamda Türkiye geneli öğretim görevlilerinin, üniversite öğrencilerinin yer aldığı 571 takım arasından Başakşehir M. Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin yer aldığı Çargâh Roket Takımı oldu.

Yaptıkları aylar süren çalışmalar sonunda ‘Pranga’ isimli roketleriyle yarışmaya katılan takım, imam hatiplerin ne türden başarılara imza atabileceğini en iyi şekilde göstermişe benziyorlar.

Takım, yarışmaya katılma fikirlerinin nasıl geliştiğini şu şekilde kaydediyor:

“Geçen yıl düzenlenen Teknofest yarışmasında o senenin roket yarışmasında atılmış ve sergilenen roketleri gördük ve onlardan etkilenerek “Biz neden böyle şeyler yapamayalım?” diyerek bu takımı oluşturmaya karar verdik. Uzay ve havacılık konusunda merakımız olmasına rağmen çok detaylı bilgiye sahip değildik. Bu yüzden ilk iş olarak takımımızı kurduktan sonra detaylı bir araştırma sürecine başladık.”

Kendileri aynı zamanda ayları bulan çalışmaları sırasında birçok deney, roket atış denemesi ve paraşüt açılımı provası da gerçekleştirdiler. Yarışmaya katıldıkları ‘Pranga’ isimli roketlerinin yapım süreci hakkında ise şunları söylüyorlar:

“İlk olarak roketler hakkında akademik kaynakları araştırarak bilgi birikimi elde ettik. Sonrasında bu bilgi birikiminin ışığında bilgisayar simülasyonlarıyla tasarımımızı hazırlamaya başladık. İlk eleme raporu olan ön tasarım raporu ve ikinci eleme raporu olan kritik tasarım raporunu jüri heyetine gönderdik. Bu elemelerden yüksek bir puan alarak son eleme raporu olan ‘Genel Test Raporu’ ve ‘Atış Hazırlık Raporu’ aşamasına kaldık. Bu aşamada tüm alt sistemlerimizi üretip testlerimizi yaparak raporumuzu gönderdik ve atış alanı olan hisar atış alanına gitmeye hak kazandık. Atış alanında da montajımızı yapıp tüm izinlerden geçtikten sonra atışımızı gerçekleştirdik.”

Son olarak da yarışma birincisi olduklarında neler hissettikleri sorusunu kendilerine yönelttiğimizde şu cevabı veriyor kendileri:

“Esasında birinciliğimizle tek bir duygu yaşamıyoruz. Tabii mutluyuz ama bu roketi fırlatmak için birçok aşama geçtik ve o yüzden farklı heyecanlar yaşadık. Roket için hazırladığımız raporun geçtiği zaman, montaj günü roketimize verilen uçuş izni ve roketimizin uçuş anı gerçekten çok farklı duygulardı. Sonuç olarak yaptığımız şeylerin karşılığını görmek gerçekten mutluluk verici.”

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Hidayetin kime ne zaman nasıl geleceği belli olmaz. Bu haberimiz de bunun bir göstergesi
olsa gerek. Filipinlerin iç bölgelerinden birisi olan Cebu bölgesinde 90 yaşındaki bir kadın
Müslüman olduğunu açıkladı ve IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) kurumuna
bağlı bir ilim adamının yanında şehadet getirdi. Okumak İçin Tıklayın

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde İslam’ı öğrenmeye yönelik bir uygulama başlatıldı. İslami Bilgi Merkezi (IIC)’nde adına “Camii Tecrübesi” denilen bu uygulamaya göre her pazartesi Dubai’nin en görkemli camilerinden biri olan Masjid Mohammad Bin Ahmed Al Mulla Camii’ne ücretsiz turlar düzenleniyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz