HaberlerAmerika Birleşik DevletleriRamazanYardım Faaliyetleri

Teksas’ta Müslümanlar Umut Işığı Yaktı

Ramazan, bütün bir yılın getirdiği yoğunluğunun ardından ruhların nefes aldığı ay… Bu ay Müslümanlar için fiziksel nefesten ziyade ibadetle nefes almaktır. Benliği iyileştirmek ve bilakis Allah (cc) rızasını kazanmak adına adımlar daha sık ve gayretle atılır. Yaşamın her alanında yardımseverliğin sıcak yüzü olan Müslümanlar Ramazan ayında da yardımseverliğin sıcaklığını samimi ve diri tutmaya çalışır.

Ramazan aynın sevincine ortak olan bir burukluk var kalplerimizde. Bu burukluğun sebebiyse tüm dünyayı etkisine alan Covid-19. Her ne kadar yaşam alanlarımız sınırlandırılmış olsa da bu ayın rahmet kapıları bu sınırların ötesindeydi. Bu yüzdendir ki Müslümanlar olarak bu ayın farkındalığından faydalanıp kendimize geldik. Çünkü bir Müslüman asla soruna odaklı kalmaz. Her zaman çözüme odaklanır ve iyimserliğin ışığını tutar. İşte bu haberimizde sizlere Covid-19’un sınırlandırmış olduğu hayatlara çözüm odaklı bakan Jasmine Kafe’nin infak seferberliğinden bahsedeceğiz.

Teksasta Muslumanlar Umut Isigi Yakti

Jasmine Kafe

Jasmine Kafe, ABD’nin Teksas eyaletinde Nameer Salman tarafından işletiliyor. Covid-19 sebep olduğu karantina sürecinden kaynaklı maalesef ki Jasmine Kafe de kapatıldı. Salman, işçilerinin bu zorlu süreçte yanında olmaya özen gösterdi. Aile gibi olduklarını söyleyen Salman, işçilerinin ailelerine erzak yardımında bulunmayı da ihmal etmedi. Jasmine Kafe normal koşullarda Ramazan ayı boyunca yoğunluğun hat safhada olduğu bir yer. Hatta karantina sürecine girmeden önce Ramazan ayında birçok kişi tarafından iftar rezervasyonu yapılmış.

Toplumda İhtiyacı Olan Herkese

Toplumda Ihtiyaci Olan Herkese

Johns Hopkins Üniversitesi’nin kayıtlarına göre Teksas’ta koronavirüs vaka sayısı 53.000’den fazla, ölü sayısı ise en az 1460 olarak doğrulandı. Eyaletteki 29 milyon insandan iki milyondan fazla kişi mart ayının ortalarından itibaren işsizlik başvurusunda bulundu.

Teksas eyaletinde bulunan çoğu insan dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi işsiz kaldı. Salman bu durumu kendi ifadeleriyle şöyle açıklıyor: “Çoğu insan işsiz kaldı. Bu insanların bakması gereken bir aileleri, çocukları var.” Ayrıca önemli bir noktaya daha değindi. Jasmine Kafe’nin sadece Müslümanlara değil toplumda ihtiyacı olan herkese yardım ettiğini kaydetti.

İnfak Seferberliği

Bu zorlu süreçte Nameer Salman ve arkadaşının aklına bir fikir geliyor. Kafenin yardıma muhtaç kişilere yemek dağıtma fikri Teksas ve çevresine bir umut ışığı yakıyor. Salman, nereden başlayacağını bilmese de içinde bu fikrin işe yaracağı ve iyi gideceğine dair bir his olduğunu söylüyor.

Birkaç güvenilir topluluk üyesi, yerel cami ve nihayetinde Kuzey Amerika İslam Dairesi (ICNA) gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşların yardımıyla infak seferberliği başlıyor. Öncellikle ihtiyacı olan kişilerin ücretsiz yemek için kafeye nasıl başvuracaklarını bildiren bir broşür dağıtılıyor. Daha sonra Jasmine Kafe’ye rahat ulaşabilmeleri için ihtiyaç sahiplerine otobüs biletleri alınırken gelemeyen aileler içinse Salman ve ekibi yemekleri bizzat kendileri ulaştırıyor.

Jasmine Kafe’nin menüsündeyse her öğünde dört meze, ana yemek (et ve pilavlı tavuk ve sebze), çorba, ekmek ve üç tatlı bulunuyor.

Sorunlarla Boğuşmak Yerine Ayağa Kalktılar

Jasmine Kafe’nin başlatmış olduğu infak seferberliği ülke genelinde yayılmaya başladı. ABD’nin değişik bölgelerinde bulunan çeşitli restoranlar, gıda kamyonları da erzak bağışı için ellerinden geleni yaptılar. Aynı zamanda New York’taki birkaç İslami organizasyon ve işletmeler ay boyunca evsizlere gıda yardımında bulundu. Connecticut’taki Müslüman restoran sahipleri de bir yerel hastaneye yemek ve maske yardımı yaparak bu zorlu süreci kolaylaştırma adımı attılar. Böylelikle ABD’nin çeşitli bölgelerinde bulunan Müslüman kuruluşlar Covid-19’un sebep olduğu sorunlar içinde boğulmak yerine ayağa kalkıp ellerinde olan imkanlarla infak seferberliği için koşuşturdular.

Icna ve Jasmine Cafe İşbirliği

ICNA yani Kuzey Amerika İslam Dairesi her sene Ramazan ayı boyunca ihtiyacı olan ailelere gıda kolisi dağıtıyor. Ayrıca ABD’de bulunan mültecilerin de çeşitli ihtiyaçlarına da cevap vermeye özen gösteriyor. Salman da ICNA’nın ihtiyaç sahiplerine, özellikle de mültecilere ulaşım gücüyle daha çok insana ulaşmak umuduyla ICNA ile işbirliği yaptı. ICNA mülteci sorumlusu Hala Halabi ücretsiz yemek fişlerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasında yardımda bulundu. Böylelikle Dallas’tan Richardson’a kadar birçok il ve ilçede yardıma muhtaç kişiye ulaşıldı.

Hayat boyunca çeşitli sorunlarla karşılaşacağız. Kimi zaman bireysel olarak kimi zamansa toplumsal sorunlarla. Mühim olan sorunun kör kuyusunda da olsak çözümün ışığını bulabilmek ve yakabilmektir. Dünyanın diğer bir ucundan olan Müslüman kardeşlerimiz bizlere güzel bir örnek teşkil ederken içimizdeki çözüm kandillerinin ateşlenmesi için bu haberi gönderdi. Madem ki bu süreçte sınırlarımız var bizler de bu sınırlar içerisinde sınırsızlığımızı bulalım. Dua ve selamla. Allah’a emanet olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu