Kanada

Toronto’da İslamofobi Karşıtı Kampanya

Veda Hutbesinde, Müslümanlara Arap’ın Arap olmayandan, beyazın siyahtan dış kalıplar açısından daha üstün olmadığı öğütlenmiştir. Bu nedenle İslam içerisinde hiçbir insanın dışlanmasına müsaade edilmez. Fakat dünya genelinde çeşitli sistemler ve ideolojik akımlarla birlikte ırksal, sınıfsal, dinsel ve hatta aynı din içinde mezhepler olarak ayrışmalar yaşanmıştır. Günümüzde dışlamaların yaygın örneklerinden biri de artan İslamofobik anlayışlar ve davranışlar olarak gösterilebilir. Bu tarz uygulamalara son vermek için eylemler, programlar düzenlenirken Kanada’nın Toronto şehrinde düzenlenen ilham verici bir projeye haberimizde yer vereceğiz. 13.’sü düzenlenen “Herkes için Toronto” programlarında önceki yıllarda çeşitli toplumsal sorunlara yer verilirken bu dönem için İslamofobik tutumlara dikkat çekildi.

Kanada‘da yükselen İslamofobi’ye farkındalık getirmek amacıyla Toronto şehri, Müslüman karşıtı duygu ve önyargılarla mücadele etmek için yıllık “Herkes için Toronto” kampanyasının yeni bir aşamasını başlattı. Topluluk Danışma Konseyi ve Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi‘nin rehberliğinde başlatılan kampanya, şehir sakinlerine birlikte -dışlamadan ve ayrışmadan- yaşamanın destekleyici yönünü vurgulamayı ve  geliştirmeyi amaçlıyor.

Kampanyaya yöneticilerden destek

Toronto belediye başkanı seçilen Olivia Chow, Toronto’daki halka açık olan umumi alanlarda, şehirle ilgili sosyal medya kanallarında ve özel web sitesinde yer alan yeni kampanyaya desteğini gösterdi. Altyapı ve Çevre Komitesi Başkanı Belediye Başkan Yardımcısı Jennifer McKelvie “Kentimizdeki İslamofobiyi azaltmak noktasında derin bir etki yaratma potansiyeline sahip olduğuna inandığım için bu girişime destek sunmaktan gurur duyuyorum” diyerek düşüncelerini belirtti :

“Müslümanlara ait çeşitli topluluk üyeleri ve liderlerinden oluşan Topluluk Danışma Konseyi, olağanüstü yaratıcı bir ekibe sahip. Bu ekip, proje kapsamında paha biçilmez uzmanlıkları ve içgörüleriyle müthiş bir destek sunuyor.”

Kampanyanın yaygınlaştırılması ve herkese ulaştırılması amacıyla çeşitli tasarım, afişler ve reklamlar düzenlenmekte. Şehirdeki Müslüman topluluklar tarafından yapılan son kampanya; tasarımlarıyla Torontolu yerel halkın Toronto’daki Müslümanların inanç ve kültürel uygulamalarını kutlarken, aynı zamanda saygı göstererek karşılıklı birlikteliği istisnasız olarak kabul etme ihtiyacını vurguluyor.

Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi Eğitim Programları Direktörü Aasiyah Khan, ”İslamofobi olarak nitelendirebileceğimiz davranışlar Toronto’daki ve Kanada’daki Müslümanlar için nadir görülen bir durum değil” dedi. Ayrıca bu kampanya kapsamında Toronto şehri ile birlikte olmaktan heyecan duyduğunu belirtirken “insanları İslamofobi’ye, her türlü nefret ve ırkçılığa karşı geri adım atmak için birlikte çalışmaya teşvik etmeyi umuyoruz.” diyerek projenin kaynaştırıcı amacını yeniden gündeme getirdi.

Kampanyaya Yoneticilerden Destek 1

Kısaca özetlemek gerekirse “Herkes için Toronto” girişimi, şehir sakinleri arasında her türlü ayrımcılığa ve ırkçılığa hayır diyen bir şehir yaratmak için besleyici bir diyalog oluşturmayı amaçlamaktadır. Dünya insanları olarak bireylerin var oluşlarına saygı duymaya dikkat çeken daha fazla organizasyona ve bilince ihtiyaç duyduğumuz bir gerçektir. Sayısı gün geçtikçe artan bu tarz kampanyalar Müslümanlara, dışlamaya maruz kalan azınlık gruplarına mutluluk verip “Herkes için Dünya” ideali konusunda yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu