Türk Bilim İnsanları Helal Kesim Mucizesini Açıkladı

359

Bismillahirrahmanirrahim.
İslam alemi bu günlerde tatlı bir telaş içerisinde Kurban Bayramı’nı eda ediyor. Kurbanlık pazarlarına gidip kurbanlar alınıyor, sünnet olan pazarlıklar yapılıyor. Cennet yolcuları büyük bir özenle yolculuklarına hazırlanıyor.

Ülkemizde ve diğer İslam ülkelerinde maalesef ki spekülasyonlar her Kurban Bayramı’nda ısıtılıp ısıtılıp önümüze sürülüyor. Bizler de Bi’ Dünya Haber Ekibi olarak bu asılsız duyumlara bir son vermek için Şanlıurfa Harran Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı çalışmayı sizlerle buluşturmak istedik. Umarız ki faydalı ve bereketli olur.

Spekülasyonlara “Dur!” Deme Vakti

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi spekülasyonlara cevap vermek adına ‘helal kesim’ hakkında çalışma yaptı. Çalışmada kesim öncesi, kesim esnasında ve kesimden 3 dakika sonra beta endofrin analizi yapıldı. Böylece Allah’ın emri olan helal kesimin mucizesini bir kez daha gözler önüne serdiler.

Endofrin beta hormonu nedir diye sorabilirsiniz. Bu hormonun ağrı kesici özelliği morfin olarak bilinen kuvvetli ağrı kesiciye oranla 30 kat daha fazladır. Uzmanların belirttiğine göre bu hormon, helal kesimde arttığı için hayvanları sakinleştiriyor. Bu sonuç dilimizden kalbimize “SubhanAllah” lafzını nakşediyor adeta.

Çalışmada vücutta salgılanan endofrin beta hormonun seviyesinin;
Helal kesim öncesi alınan değerlerinin kesim esnasında alınan kan örneklerinde iki katına çıktığı,
Kesimden 3 dakika sonraysa yaklaşık 4 katına çıktığını belirlediler.

Bilimsel araştırma ekibinin başında olan Prof. Dr. Gürbüz Aksoy yapılan çalışmanın amacının güzelliğini şöyle dile getiriyor:

“Hayvan kesimi konusu ülkemizde ve tüm dünyada önemli bir gündem maddesidir. Özellikle kurban bayramı öncesinde ülkemizde çeşitli spekülasyonlar yapılmakta. Helal kesim yapıldığı zaman hayvanlar eziyet duyuyor deniliyor. Biz bu konuyu aydınlatmak için ekibimle birlikte bilimsel bir çalışma yaptık.”

Harran Üniversitesi
Prof. Dr. Gürbüz Aksoy

Helal Kesim Olmayan Kesimlerde Deli Dana Görülüyor

Spekülasyonların asıl merkezi olan cahiliye zihniyetinin yaptığı kesimlerdeyse deli dana etkisi görülüyor. Prof. Dr. Gürbüz Aksoy hocamız Avrupa Birliği ülkelerinin kesim yaparken tabanca ve şok yönetimi kullandığını belirtiyor. Hocamız aynı zamanda bu yöntemle kesilen hayvanların etlerinin de sağlık açısından zararlı olduğunu söylüyor.

Hayvanların önce tabanca yöntemi ile beynini tahrip ediyorlar, yani kesim sırasında hayvanın direncini kırıyorlar. Bunu yaparken hayvanlar ölebiliyor. Sonra kesim yapılıyor ve kan vücutta kalıyor. Beyin de tahrip gördüğü için deli dana etkenleri vücuda yayılıyor. Bu durum da insan sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor. Helal kesimdeyse hayvanlar acı duymuyor. Eti de oldukça sağlıklı oluyor.

Allah (cc) hiçbir şeyi sebepsiz yere bizlere emretmemiştir. Ayrıca emirlerini uygulayınca oluşabilecek hiçbir noksanlık da yoktur. Bizler Allah (cc)’ın emirlerini “İkra’ bismi rabbikellezi halak” ayeti ile okuyabilirsek emirlerin hikmetini görebiliriz. Helal kesim emrini samimiyetle okuyup, anlayıp bu araştırmayı yapan hocalarımıza selam olsun. Tüm İslam Alemi’nin Kurban Bayramı Mübarek Olsun :) Selam ve dua ile…

Türk bilim adamları helal kesimde hayvanların acı çekmediğini ...

Diğer Güzel Haberler

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz