Türkiye’nin Camileri: 01 Adana

01 plakayı taşıması nedeniyle serimizin ilk şehri Adana, Türkiye’mizin büyük değerlerinden biri. Ülkemizin en kalabalık 6. şehri olmasının yanında yemek kültürü ve tarihiyle de ilgileri üstüne çeken bu güzel şehir, Akdeniz’de parlamaya devam ediyor. Adana denince akla gelen ilk yer şüphesiz Çukurova. Tarihi ilkçağa kadar dayanan bu bereketli topraklar hala bizlere ibret olmaya ve hizmet etmeye devam ediyor. Sizler için Adana’nın 5 camisini listeledik. Özellikle yapım tarihi eskilere dayanan eserleri seçmeye çalıştık. Keyifli okumalar!

1Adana Yeşil Camii

1930 yılında Bosnalı Salih Efendi tarafından yapılan Yeşil Camii, Köprüköy Camii ismiyle de tanınıyor. Cami, 1965 yılında yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. Cami cemaati tarafından yıllar içerisinde sarmaşık ve çiçeklerle donatılmıştır.

Bünyesinde ‘Sakal-ı Şerif’ de bulunduran Köprüköy Camii, görsel güzellikleri nedeniyle namaz dışında da ziyaretçilerin uğrak noktası. Baharın gelmesiyle birlikte açan çiçekler ve minareyi kaplayan sarmaşıklar, her yıl turist akınına uğruyor.

2Kurtkulağı Köyü Camii

Kuzey duvarında bulunan kitabesine göre 1010 Hicri, 1601 Miladi tarihinde Haydar Ağa adında bir hayırsever tarafından yaptırılmış, daha sonra da 1070 Hicri, 1659 Miladi tarihinde yakınında bulunan kervansaray ile birlikte küçük bir onarım görmüştür. 

Ceyhan ilçesine 30 kilometre mesafede, eski Halep kervan yolu üzerinde bulunan Kurtkulağı Köyü Camii, Türk mimarisi içinde ayrı bir yere sahip yapılardan biridir.

3Ceyhan Ulu Camii (Abdulkadir Ağa Camii)

Ceyhan ilçe merkezinde bir meydan ortasında mevcut olan camii, Abdülkadir Ağa Camii ismiyle de tanınmaktadır.

1285 Hicri, 1868 Miladi tarihinde Koban muhacirlerinden Nogaylardan Abdülkadir Ağa tarafından yaptırılmış olan Ceyhan Ulu Camii, önce üç sıra halinde kıble duvarına paralel beşer kubbeden on beş kubbeli tuğla bir yapı iken 1946 yılında mevcut caminin ihtiyaca yetmemesi neticesinde, kıble yönde genişletilerek iki sıra kubbe ilavesi ile yirmi beş kubbeli hale getirilmiştir.

4Ramazanoğulları Camii

Ramazanoğulları Camii yada Adana Ulu Camii, Adana’nın merkezinde bulunan, 16. yüzyıldan kalma tarihi bir camidir.

Ulu Camii, büyüklüğü ve tarihi açısından şehrin önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Selçuklu, Memluk ve Osmanlılar dönemlerine ait mimari karakterleri üzerinde toplayan bu eserin üç ayrı kitabesinden, ilk defa 1513 yıllarında Ramazan oğlu Halil Bey tarafından inşasına başlandığı, 1541 yılında Halil Beyin oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından bitirilerek ibadete açıldığı anlaşılmaktadır. Esas binanın batı tarafındaki giriş kısmını, Ramazan oğlu Halil Bey’in yaptırdığı bilinmektedir.

Caminin mimarisi Selçuklu ve Memluk üsluplarını taşır. Duvarları siyah beyaz mermer taşlarla bezelidir. Batı ve doğuda birer kapısı bulunur. Batı kapısı üzerinde iki yılan kabartması olan bir kubbe ve bir kitabe vardır. Doğu kapısı üzerinde ve minberinin üstünde de birer kitabesi bulunur. 16. yüzyıldan kalma çinileri meşhurdur.

5Hoşkadem Camii

Adana ili Kozan ilçesi merkezinde yer alan Hoşkadem Camii, Çukurova’nın Türklerin eline geçtiği ilk yılların eseri olması bakımından önemli bir yapıdır. Caminin Kuzey kapısı üzerinde bulunan kitabesinde, Mısır Kölemen Sultanı Melik (kral) Zahir Seyfeddin Çakmak ümerasından Emir Abdullah Hoşkadem tarafından 852 Hicri, 1448 Miladi tarihinde yaptırılmış.

Yay kemerli cümle kapısının üzerinde büyükçe bir kartuş içine yazılmış üç satırlık inşa kitabesi bulunmaktadır. Mekan taksimatı bakımından ulu camilerin plan şeması uygulanmış olan eserde, kıble duvarı ortasında bulunan mihrabın önündeki bölüm ise ortadaki büyük kubbeden daha küçük ölçüde ikinci bir kubbe ile kapatılmıştır. Mihrap önündeki kubbe Anadolu’daki diğer ulu camilerde daima görülen bir husustur.

Diğer Güzel Haberler

Bir grup genç Müslüman 10 Avrupa ülkesinde sokak sokak gül dağıttı. Temel İslami konular hakkında yoldan geçenlere bilgi vermek için etkinlik standları kurdular. Böylelikle İslam hakkındaki korkuların ne kadar yersiz olduğunu ve İslam’a karşı önyargıların da ne kadar manasız olduğunu en pratik şekilde göstermiş oldular. Okumak İçin Tıklayın

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde İslam’ı öğrenmeye yönelik bir uygulama başlatıldı. İslami Bilgi Merkezi (IIC)’nde adına “Camii Tecrübesi” denilen bu uygulamaya göre her pazartesi Dubai’nin en görkemli camilerinden biri olan Masjid Mohammad Bin Ahmed Al Mulla Camii’ne ücretsiz turlar düzenleniyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz