Türkiye’nin Camileri: 02 Adıyaman

Adıyaman… Binlerce yıllık tarihiyle insan medeniyetinin kadim şehri. Tarihte barış ile kurulup barış ile dağılan ilk devlet olan Kommagene Krallığı ve bünyesinde barındırdığı farklı din, mezhep ve ırktaki insanların yüzlerce yıl hoşgörü içinde yaşamasıyla bilinen şehir. Özellikle antik şehirler ve kalıntılarıyla, doğal güzellikleri ve misafirperver insanlarıyla mutlaka görülüp gezilmesi gereken güzide şehirlerimizden olan Adıyaman’ı gezerken görmeden geçmemeniz gereken, huzurla namaz kılacağınız ve çoğu, Tarihi Adıyaman Kalesi etrafına kümelenmiş 5 camiyi sizin için derledik. Buyurun o camilere bakalım:

1Yenipınar Camii

Adıyaman şehir merkezi, Yenipınar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Düz bir alan üzerine kurulmuştur. Minare kaidesinde yer alan kitabeye göre Hicri 1133 (Miladi 1720) senesinde Hacı Mahmut tarafından yaptırılmıştır.

2Ulu Camii

O dönemde bölgeye hakim olan Dulkadiroğulları tarafından 1506-1515 yılları arasında inşa edilen Ulu Camii, 1832-1833 yıllarında onarımdan geçirilmiştir. 1890-91 yılındaki depremin ardından bir kere daha tahrip olan cami, minare niş kemerinin içinde yer alan kitabeye göre Kolağası Mustafa tarafından 1895-96’da yeniden yaptırılmıştır. Bu sebeplerle orijinal mimarisi hakkında elimizde bilgi yoktur. Ayrıca çeşitli onarımlardan geçmesi mimarisine eklektik bir özellik katmıştır.

3Çarşı Camii

Hacı Abdulgani isminde bir zat tarafından 1550 yılında yaptırılan dikdörtgen planlı Çarşı Cami’nin payandalarla desteklenen beden duvarları kesme taştan yapılmadır. 1640 yılında ise hacı Mehmet B. Seyfeddin Rızaullah tarafından onarılmıştır. Eskiden düz ahşap örtülü iken, mevcut yapı dört payenin taşıdığı ahşap merkezi kubbe ile onun etrafında düz ahşap tavanla kapatılmış durumdadır. Adıyaman Merkez’de yer alan Oturakçılar Pazarı içerisinde yer alır.

4Eskisaray Camii

Adıyaman şehir merkezi Eskisaray mahallesindedir. Eskisaray Camii, Hicri 1148/Miladi 1735’te İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami birçok defa onarım görmüş, son onarımda ise kuzeye doğru genişletilmiştir.

5Kab Camii

Hicri 1182 miladi 1768 yılında Hoca Ali tarafından yaptırılan caminin giriş kapısı üzerindeki kitabeden Hicri 1342 miladi 1923 yılında Hacı Mehmet Ali tarafından yenilendiği anlaşılmaktadır. 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen caminin yanında bir de yazlık cami bulunmaktadır. Cami, düzgün kesme taştan yapılmış olup bölgedeki tek örnek olarak üzeri bağdadi sıvalı ahşap bir kubbe ile örtülüdür. Kuzey kısımda ise iki mihrabiyeli ve üzeri düz ahşap tavanlı son cemaat yeri bulunmaktadır. Kıble duvarında bulunan mihrap mukarnas kavsaralı ve kesme taştan yapılmıştır. Caminin minberi ceviz ağacından yapılmıştır. Kuzeybatı kısmında bağımsız olarak yer alan minare; kare kaideli, silindirik gövdeli ve tek şerefelidir.

Diğer Güzel Haberler

Hakikate ve doğru olana temayülün fıtrattan olduğu söylenir. Dünya üzerinde İslam aleyhine yapılan bunca propagandaya rağmen aklının ve kalbinin sağduyusunu takip ederek İslam’a koşanlar da bunun kanıtı olsa gerek. Okumak İçin Tıklayın

Çevremizden sıkça duyduğumuz bir sözdür: “Bizden Bir Şey Olmaz” sözü. Bugün bu sözü boşa çıkaracak bir başarıdan bahsedeceğiz. Hayırlı işlerde koşan ve yarışan insanların var olduğunu bilmek gerçekten umut verici. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz