Türkiye’nin Camileri: 08 Artvin

0
262

Türkiye’nin en huzurlu köşelerinden biri: Artvin!

Artvin, göğe yükselen dumanlı dağları, masmavi gölleri ve doğanın her mevsimde oynadığı türlü oyunlarıyla ülkemizin büyük bir değeri. Bu güzel şehri, doğal güzelliklerini görmenin yanında tarihi eserlerini incelemek için de ziyaret edebilirsiniz. Zira Artvin’deki camiler hiç alışık olduğumuz türden değil. Neredeyse tamamı ahşap işçiliği ile yapılmış camilerin iç dizaynı bölge halkının zevkini yansıtıyor. Kök boyalarla boyanarak rengarenk süslenmiş camilerden beş tanesini sizin için derledik. Keyifli okumalar!

1İremit Camii

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Gürcistan sınırındaki Camili Havzası’nda bulunan 169 yıllık İremit Camisi, köy halkınca özenle korunuyor. Osmanlı döneminden kalma tarihi İremit Camisi, ahşap mimarisi ve kök boya kullanılan rengarenk motifleriyle göz dolduruyor. İremit Camisi’nin, 1851 yılında Osmanlılar döneminde inşa edilmiş ve o tarihten beri fiziksel şartlardan kaynaklanan her yıpranmada köy halkı camiyi tekrar aslına uygun olarak onarıp korumuş.

2Arhavi Ortacalar Merkez Camii

Arhavi’de Miladi 1757 (Hicri 1170) yılında yapılan Ortacalar köyü camisi, ahşap minberi ve
rengarenk zengin süslemeleriyle görenleri hayran bırakıyor. Ajur ve kabartma tekniğinde
bitkisel motifler bulunan camide, ahşap tavanın ortasında kare çerçeve içine alınmış sekizgen ve bunun merkezine konan dörtlü daire tavan göbek süslemesi de bulunuyor.

3Camili Köyü Camii

Gürcistan sınırında yer alan ve ismini bulunduğu köyden alan Camili Cami’nin de tamamı
kestane ağacından inşa edilmiş. 1855 yılında yapıldığı öngörülen camide, kare ve üçgenler,
geometrik şekiller, bitkisel motiflerin yanında yeşil ve kırmızı boyaların birbiriyle uyumu
farklı bir görsellik sunuyor.

4İskenderpaşa Camii ve Türbeleri

Yörenin ilk camisi oluşuyla önem kazanan İskenderpaşa Camii, Hz. Osman (644-656) döneminde yapılmış ve 1553 yılında Osmanlılar döneminde tamir edilerek tekrar ibadete açılmıştır. Ardanuç ilçesi, Adakale mevkiinde bulunmaktadır. Yanında Osmanlı dönemine ait Hatice Hanım, Ali Paşa ve Süleyman Paşa’ya ait türbeler bulunmaktadır.

5Şavşat Kocabey Camii

Şavşat-Kocabey Köyü’nde yer alan bu güzel cami, Hicri 1318 (Miladi 1890) yılında Kanioğlu
Ali Usta, Torunoğlu Hasan Usta ve Piroğlu Ali Usta tarafından inşa edilmiştir. Cephelerinin
yanı sıra, son cemaat yeri, portal ve mihrabı orijinal dokusunu korumaktadır.

Diğer Güzel Haberler

Avrupa’da yaşayan bir çok Müslüman ezana hasret. Almanya’nın Düren şehrinde ise DİTİB Fatih Cami’nde günde 3 vakit açıktan ezan okunmakta. Almanya’da Ahmet Kurt isminde bir Müslüman’ın ezan mücadelesini ve bu mücadele sonucunda Almanya’da dinmeyen ezan sesini dinleyeceğiz beraber. Okumak İçin Tıklayın

Isfahan Ulu Camii, Gök Mescid, Şah Camii, Şeyh Lütfullah Camii ve Nasırulmülk Camii ile İran’daki camiileri tanımaya ne dersiniz? Bu haberimiz İran kültürünü yakından tanımanıza yardımcı olacak. Okumak İçin Tıklayın

Uzun yıllar boyunca camisi olmamış Hırvatistan’ın Rijeka kentine yıllar sonra bir şaheser yapıldı ve Avrupa’nın en görkemli camisi olarak anılıyor. Camiinin en önemli özelliklerinden birisi bir mimar tarafından değil, heykeltıraş tarafından tasarlanmış olması. Göğe uzanan sarmal yapıdaki minaresi, geometrik şekillerle oynanarak yapılmış kubbesi ve sade dizaynı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikİngiltere’deki Camiler
Sonraki İçerikOruç Ruha Olduğu Kadar Bedene de Şifa
karşılaştırmalı edebiyat talebesi, hayal dünyasında süper kahraman, iyilerin dostu kötülerin düşmanı. gezer, okur, yazar, editler. özetle: henüz beşer ve daima yolda!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz