Türkiye’nin Camileri: 10 Balıkesir

113

O yeşil toprağın ey yüzler ağartan Karesi,

Şimdi binlerce şehidin kanayan makberesi.

Sana hasret kalan evladın için dünyada

Varsa kahrolmadan aram edecek yer neresi?

Hani gök kubbenin altında görülmüş mü eşin?

Dağların dağ, hele vadilerin altın deresi!

Ey benim her taşı bir ma’bed-i iman yurdum

Seni er geç bana mutlaka verecek

Ma’bud’um!

Şiiriyle Balıkesir sevgisini gönlümüzde ebedileştiren Mehmet Akif Ersoy böyle anlatıyordu mütevazılık abidesi bu şehri. Aslen Marmara bölgesinde olup bir ucu Marmara Denizi’ne bir ucu Ege’ye uzanan; Koca Seyit’i yetiştiren şehir! Vatan söz konusuysa atla değil yürüye yürüye gideriz diyen ecdadın mirası… Şehrin ev sahipliğini yaptığı camilerimizi tanımak, bırakılan bu büyük mirası bizlere hatırlatacaktır.

1Zağnos Paşa Camii

Balıkesir Ulu Cami olarak da bilinen Zağnos Paşa Cami, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Zağnos Paşa tarafından Balıkesir’de bir külliye olarak yaptırılmıştır. Kündekari sanatının nadide örneklerini (Vaaz kürsüsü, pencere ve kapı kanatları) gözler önüne seren cami birçok savaşa, depreme tanıklık etmiştir. Atatürk’ün hutbe okuduğu ilk ve tek camidir. Günümüzde hamamı ve camisi ile ayaktadır.

2Yıldırım Camii

Yıldırım Mahallesi’nde yer alan cami, Balıkesir’in en eski yapıtıdır. Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre, 1338 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Cami, 1818 ve 1897 depreminden sonra onarım görmüştür. En son yapılan restorasyon çalışması 2015 yılında olmuştur. Büyük bir avlu içerisinde yer alan ve imaret ile birlikte külliye durumundadır.

3Kurşunlu Camii

Selçuklular döneminde Yusuf Sinan tarafından yaptırılmıştır. Kubbesi kurşunla örtülü olduğundan Kurşunlu Camii denilmiştir. Avlusunda Yusuf Sinan’ın kabri vardır. Başucundaki yazı, Balıkesir sınırları içindeki en eski kitabedir.

4Hacı İsmail Hafız Güzide Uğur Camii

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kurucu Başkanı Edip Uğur tarafından Organize Sanayi Bölgesinde yaptırılan cami 2019 yılının Nisan ayında Cuma namazıyla birlikte ibadete açılmıştır. Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan cami, özgün mimarisi ve özel malzemeleriyle tarihimizle günümüze bir köprü inşa ederken gelecekte de şehrin sembol camileri arasında yer alacak gibi görünüyor.

5Balıkesir Kudüs Camii

Kudüs Camii Ve Kuran Kursu Yaptırma Ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan cami, 2019 yılının Kurban Bayramı namazıyla kapılarını ibadete açmıştır. İslam mimarisinin bilinen ilk kubbeli yapısı olan ve Kudüs’te bulunan Kubbet-üs Sahra Camisi’nin tıpa tıp benzeriyle 22×9 ebatında küçültülmüş şekliyle gönlümüzde taht kuran cami; tarihimizden, inancımızdan gelen bu sevdayı genç gönüllere nakşetmek için de alt katında gençlik merkezi bulundurmakta.

Diğer Güzel Haberler 

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz