Türkiye’nin Camileri: 12 Bingöl

236

Doğu Anadolu’nun biricik şehri Bingöl! Anadolu’nun düşman istilası görmemiş ilimiz, tarihte birçok devlete de ev sahipliği yapmıştır. Tarihinin derinliğiyle ve doğal güzellikleriyle ilgi odağı olan ilimiz, camileriyle de ziyaretçilerinin dikkatini çekiyor. Sizler için Bingöl’ün en önemli 5 camisini derledik. Keyifli okumalar dileriz.

1İsfahan Bey Camii

Bingöl Merkez Aşağı Çarşı’da bulunan İsfahan Bey caminin yapımı 1292 yıllarına dayanmaktadır. Camimiz, şehir merkezindeki tek tarihi cami olma özelliğini taşıyan bir yapıdır. Çapakçur Beyi İsfahan Bey tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir.

Birçok kez hasar görmesine rağmen zamana karşı direnmeye devam eden camimiz, Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır. Caminin bir başka özelliği de minbere çıkan merdivenin, duvarın içinden geçmesidir. Minber, mihrabın hemen yanında duvara asılı gibi görünmektedir. Hemen altında duvara açılan bir kapıdan geçilerek, duvarın içine yapılan merdivenlerden minbere çıkılmaktadır.

2Balaban Bey Camii

Bingöl’e bağlı Kiğı ilçe merkezinde bulunan tarihi Balaban Bey Camii’nin 600 yıl önce Akkoyunlular tarafından yapıldığı belirtiliyor. Araştırmacılar, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan caminin Akkoyunlu Pir Ali Bey tarafından 1401 yılında yapıldığını ifade ediyor.

600 yıllık Balaban Bey Camii Bingöl’ün en önemli tarihi kültürel varlıklarından biri olarak gösteriliyor. Cami tek minareli ve tek şerefelidir. 600 yıldır Bingöl’de ibadete açık olan camimiz, avlusunda Kiğı eşrafından Hacı Mehmet Efendi’nin (Zermek Şehzadelerinden) kabrini bulundurmaktadır. Bu zat ilmi, zekâsı ve silahşörlüğü ile de meşhur bir zat olarak tarihte anılırmış. Tarihi dokusuyla bizleri etkileyen camimize, Bingöl’e yolu düşenlerin uğramadan geçmemesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

3Merkez Camii

Bingöl’ün Sancak ilçesinde bulunan camimiz, 2003 yılındaki depremin ardından yıkılmış. Caminin yerine yapılan cami ile eski minare arasındaki 100 metre uzaklık, görenlerin dikkatini çekiyor.

Deprem sonrası aynı alana yeni cami yapmak istenmiş fakat alan dar olduğu için 100 metre yukarıda yeni bir cami yapılmış. Minare sağlam kaldığı için yıkılmamış. Aynı şekilde bırakılan minare, 16 yıldır caminin 100 metre ötesinde bulunmakta. Minareyi görenlerin şaşkınlık yaşamasıyla beraber, camiye olan ilgi ve hayretleri de artıyor.

4Solhan Tarihi Camii

Solhan, Kaleköy (Ağçakale) içerisinde yer alan cami rivayete göre; Selçuklular döneminde yörede hüküm süren yerel beyliklerden Sıvidi beylerinden Mir Muhammed tarafından yaptırılmıştır.

Düzgün kesme taşlarla ve yerel özellikte inşa edilmiş, daha sonra eklemeler yapılmıştır. Cami mimarisi orijinal olup, zaman zaman onarım görmüştür. Camiyi dikkatle inceleyecek olursak tarihinin uzun yıllara dayandığı anlaşılır. Caminin içini de gezecek olursanız yaşanmışlıkların verdiği maneviyatı hissedebilirsiniz.

Caminin hemen bitişiğinde yer alan tek magazinli ve tonoz kemer girişli bir yapı kalıntısı ve buna bitişik olarak doğu yönünde devam eden yapı kalıntıları, bunların cami ile birlikte bir külliye olabileceğini düşündürmektedir. Yine bu yapı kalıntılarının hemen bitişiğinde İslami dönem mezarlığı yer almaktadır. Bingöl’e yolu düşenlere şehrin tarihini keşfetmek için tavsiye edebileceğimiz bir camimiz…

5Bingöl Üniversitesi Camii

Bingöl Üniversitesi yerleşkesinde 2011 yılında yapımına başlanan camimizin yapımı 2014 senesinde bitirilmiştir. Modern mimari yapısıyla üniversite yerleşkesine ayrı bir güzellik katan camimiz, İlahiyat Fakültesi bünyesinde bir külliye olarak anılıyor.

Camimizin bodrum ve zemin katında ilahiyat öğrencileri için dershaneler ve hanımlar için namaz kılma yeri bulunuyor. Camimiz aynı anda 3 bin 500 kişi namaz kılma kapasitesine sahip… Camiden mahalle sakinleri de istifade edebiliyor.

Diğer Güzel Haberler

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz