Türkiye’nin Camileri: 13 Bitlis

183

Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bitlis, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan tarihi bir göbek bağıdır. Geçmişi yedi bin yıl öncesine dayanan ve 1514 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılan Bitlis, I. Dünya Savaşı esnasında büyük bir yıkıma uğramıştır. Türkülere konu olan beş minaresinin, savaştan sonra nüfusunun çoğunu kaybetmiş ve harabeye dönmüş şehirde ayakta kalan yapı taşları olduğu rivayet edilmektedir. Attığınız her adımda ve gördüğünüz her binada tarihin tozlu sayfalarına dönebileceğiniz bu şehirde görülmesi gereken beş camiyi sizler için derledik:

1Ulu Camii

Bitlis şehrinin en eski yapılarından biri olan Ulu Camii, aynı zamanda Anadolu sınırları içerisinde de en erken tarihli eser olma özelliğine sahiptir. Şehir merkezinde bulunan ve simetrik yapısıyla kendisinden sonra yapılan camilere örnek teşkil eden Ulu Camii, kesin tarihi bilinmemekle birlikte 1150 yılında Ebu’l Muzaffer Muhammed tarafından inşa edilmiştir. 1916 senesinde Rus işgali nedeniyle zarar gören eser, 1960 senesinde minaresine yıldırım düşmesiyle onarıma girmiştir. Yapılan arkeolojik kazılarda avlusu ortaya çıkan bu eski camii, ziyaretçilerine ibadet saatleri dışında sürekli açık.

2Şerefiye Camii

Şehrin beş minaresinden birini avlusunda bulunduran Şerefiye Külliyesi, girişi sağlayan taçkapı üzerindeki kitâbesine göre Bitlis Emîri IV. Şeref Han tarafından 935 (1529) yılında yaptırılmıştır. Külliye; cami, medrese, türbe, imaret ve hamamdan oluşmaktadır. Caminin şehri gören doğu yüzü, anıtsal bir değer kazanması amacıyla minaresindeki tezyinat, mihrabındaki motif ve kompozisyon dikkate değer özelliktedir.

3Gökmeydan Camii

Bulunduğu mahalleye adını veren camii, 13. yüzyılda yapılmış bir Selçuklu camisidir. Caminin iç kısmında ibadet ediliyor oluşu nedeniyle süsleme bulunmaması ziyaretçilerin beğenisini kazanıyorken, kıbleye bakan dış yüzeyi, meydanı gördüğünden tarihi motifler içermektedir. Rus işgalinde yıkıma uğrayan Bitlis’in, hâlâ yaşıyor olduğunu kanıtlayan minarelerinden birini avlusunda bulunduran Gökmeydan Camii’nin minaresinin geometrik motiflerle süslenmiş olması da ziyaretçilerin ilgisini çeken unsurlardan biridir.

4Ahlat İskender Paşa Camii

Kaynak: Mustafa Cambaz

Kitabesine göre Hicri 992 yılında İskender Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan cami, en büyük Selçuklu mezarlığına ev sahipliği yapan Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Yavuz Sultan Selim döneminde yaptırılan camii, Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise genişletilmiştir. Bu nedenle Osmanlı mimarisinin klasik örneklerinden biridir. İbadet saatleri haricinde ziyaretçilerini beklemekte olan İskender Paşa Camii, Eski Ahlat Kalesi yakınlarındadır.

5Adilcevaz Tuğrul Bey Camii

Yöresinde Tuğrul Bey Camii veya Zal Paşa Camii olarak da bilinen camii, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde anlatıldığına göre 1538’de Kanuni Sultan Süleyman’ın paşalarından Zal Paşa tarafından yaptırılmıştır. Adilcevaz-Ahlat yolu üzerinde bulunan on iki küçük kubbeli bu cami, göl kenarında insanlara huzuru bulabilecekleri bir manzara sunuyor.

Diğer Güzel Haberler

Başiskele’de görev yapan bir imam, cami bahçesinde düzenlediği etkinliklerle çocukların
yaz Kur’an kursuna katılım sayısını oldukça artırdı. Oyun gruplarından tiyatro gösterimine,
patlamış mısırdan yöresel oyunlara her hafta düzenlenen çeşitli etkinlikleri duyan çocuklar
adeta camiye akın ediyor. Okumak İçin Tıklayın 

Malezya’nın Kelantan bölgesinde bir camii, mübarek Ramazan ayı boyunca camiye
cemaate devam eden çocuklara bisiklet sözü verdi. Böylelikle, zamanla çocuklarda namaz
bilincinin oluşması hedefleniyor! Okumak İçin Tıklayın 

Sydney’ deki Müslüman aileler çocuklarının bugüne kadar aşılamayan sınırları aşmalarının
ve çok yüksek derecelere sahip olmalarının sevincini yaşıyorlar. Mezuniyet notları çok
yüksek olan bu lise öğrencileri, Avusturalya’nın en itibarlı üniversiteleri tarafından kayıt
teklifleri alıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz