Türkiye’nin Camileri: 14 Bolu

Tarihi Hititlere kadar uzanan, Osmanlı Devleti’nin ilk duraklarından biri olan Bolu, her
yönden bizleri büyülüyor. Lezzetli mutfağı, kendini cömertçe sunan doğal güzellikleri ve değerli tarihi eserleriyle öne çıkan bu güzel şehrimizi ziyaret etmek hepimizin boynunun borcu. Bizler de sizin için Bolu’nun en güzel 5 camisini listeledik.

1Bolu Yıldırım Bayezid Camii

Bolu Yıldırım Bayezid camii | Yıldırım Bayezid mosque - Bolu… | Flickr

Bolu’da Büyük Cami Mahallesi’nde bulunan tarihi Yıldırım Bayezid Camii, 1382 yılında
yaptırılan medrese ve kütüphaneden oluşan külliyenin merkezidir. Cami adını, banisi Yıldırım Bayezid’den almıştır. Caminin en ilginç özelliği ise mihrabın her iki tarafında bulunan döner sütunlar. Sütunlar caminin statik dengesini ve geçirdiği depremlerde herhangi bir hasar alıp almadığını gösteriyor. Eğer sütunlar dönmezse, caminin temelinde veya dengesinde bir bozukluk olduğu anlaşılıyor. 1891 senesinde yanan cami 1899 yılında yeniden yaptırılmış fakat sütunların orijinalliği hiç bozulmamış. 1944 depreminde büyük hasar gören cami, onarımlarla son şeklini almıştır. Kesme taştan iki katlı olarak inşa edilmiştir. 1. katta dükkan ve depolar yer almaktadır. 2. kat ise kare şeklinde bir
ana mekan ve kuzeyde iki katlı mahfil ile son cemaat yerinden oluşmaktadır.

2Saraçhane Camii

İlimiz merkezinde yer alan cami, kitabesine göre 1163 Hicri 1750 Miladi tarihinde Silahtar
Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Mimar Sinan’ın eserlerinin listesini veren Tezkirat’ül Ebniye’de Mimar Sinan’ın eseri olarak görülmektedir. Bu durumda cami ilk olarak 16. yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılmış, bu caminin harap olmasıyla da Silahtar Mustafa Ağa tarafından yeniden ihya edilmiştir. Dikdörtgen planlı caminin köşelerinde kesme taş, beden duvarlarında 3 sıra tuğla, 4 sıra moloz taş kullanılmıştır.

3İmaret Camii

İmaret Camii - Bolu | İmaret Camii - Bolu İmaret Camii hakkı… | Flickr

Bolu merkezinde, Saraçhane Camii’nin güneydoğusunda yer almaktadır. Vakıf kayıtlarına göre Kızıl Ahmed Bey soyundan Şemsi Paşa tarafından 16. yüzyılda yaptırıldığı anlaşılan cami, zaman içerisinde gördüğü onarımlarla orijinalliğini büyük ölçüde yitirmiştir. Cami duvarları dört sıra tuğla, bir sıra taş dizisinden oluşmaktadır. Dikdörtgen planlı caminin beden duvarları, 4 sıra tuğla ve 1 sıra taş almaşığı ile örülmüştür. Yatay tuğla sıralarının yanı sıra taşlar arasına dikey olarak da tuğlalar konularak taşlar tuğla kasetler içine alınmıştır.

Dikdörtgen planlı caminin cümle kapısı üzerinde, üst üste iki kartuş içerisinde sülüs yazı ile “Ya müfettih-el-ebvab, iftah lena hayrel bab”(Ey kapıları açan, bize hayrın kapısını aç) ifadesi yazılmıştır. Kuzeybatı köşede tuğla minaresi bulunmaktadır. Dıştan kırma çatı ile örtülüdür ve kirpi saçaklıdır.

4Ilıca Musa Paşa Camii

Ilıca mevkiinde bulunan Ilıca Musa Paşa Camii, şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta
bulunuyor. 916 Hicri 1510-1511 Miladi yılında, İsfendiyar oğlu Kızıl Ahmet Bey’in oğlu Musa
Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1944 depreminde hasar gören cami, 1960 yılında taç kapısı hariç eski ölçüsünde yeniden inşa edilmiş ve eski kitabesi camiye aynen monte edilmiştir. Kare planlı, kubbeli, tek hacimli küçük bir camidir.

Ilıca Musa Paşa Camii, mimarisi her ne kadar küçük olsa da, iç mekanı bir o kadar geniş bir alan hissini verir. Mimarisi kare planlı olup, çatısı ahşaptan yapılmıştır. Yapımında moloz taş kullanılmıştır. Sadece cümle kapısı kesme taştan yapılmıştır. Ahşap tavanlı caminin ibadet mekanı önünde evvelce 3 bölümlü son cemaat yerinin bulunduğu kalıntılardan tespit edilmekte ise de yeniden inşa edilirken bu kısım kaldırılmıştır. Dıştan kırma çatı ile örtülüdür ve kirpi saçaklıdır.

5Mudurnu Kanuni Sultan Süleyman Camii

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan ve tarihi 1546 Miladi yılına kadar uzanan Mudurnu Kanuni Sultan Süleyman Camii’nin, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Caminin kitabesi bulunmamakla birlikte dikdörtgen bir plana sahiptir. Duvarları taş olan mimarinin tavanı ise ahşaptır. Ahşap tavanında geometrik geçmeli bir tavan göbeği mevcuttur. Yapının stili Selçuklu mimarisini andırmaktadır.

Mudurnu Kanuni Sultan Süleyman Cami‘nin minaresi tuğla örülüdür ancak cami moloz taştan yapılmıştır. Caminin son cemaat yeri geniş bir saçakla örtülüdür. İki katlı pencere düzenlemesine sahip olan caminin içinde mahfil saçaklarında bitkisel nakışlar bulunmaktadır.

Caminin kuzeybatı köşesinde, çokgen taş kaideli, cami plan ve mimarisiyle Klasik Dönem Bolu camileriyle benzerlik göstermektedir. Bu nedenle 16. yüzyıla tarihlenebilecek olan cami; zaman içinde geçirdiği onarımlarla orijinal görünümünü kısmen yitirmiştir.

Bolu Yıldırım Beyazıt Camii | Bolu Yıldırım Beyazıt Camii Bo… | Flickr

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile  “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Latin kökenli Amerikalılar arasında İslam hızla yayılıyor. Washington DC merkezli Sosyal Politika Enstitüsü’nün yayınladığı istatistik raporlarına göre, ABD’de İslam’ı en hızlı kucaklayan grup, “Hispanikler” olarak da bilinen, Latin kökenli Amerikalılar. Latinlerin İslam’ı tanımaları için çalışmalar yapan bir organizasyon da bulunuyor: “Islam in Spanish.”  Okumak İçin Tıklayın

Dünyanın ilk Kur’an parkı Dubai’nin Al-Khawaneej bölgesinde hizmete açıldı. Bu parkın amacı Kur’anın içeriğini farklı bir yolla insanlara tanıtmak. Parkın içindeki Cam Ev en çok dikkat çeken noktalardan biri. Bu evin içinde Kur’an ve sünnette adı geçen 29 farklı bitki yetiştiriliyor ve ziyaretçilerin gözlemlerine sunuluyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz