Türkiye’nin Camileri: 15 Burdur

131

Burdur; binlerce yıllık tarihi, el değmemiş tabii güzellikleri, doğası kadar, renkli kültürüyle de Anadolu’nun şirin bir şehridir. Batı Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Burdur, “Teke Yöresinin Kültür Başkenti” olarak bilinmekte, “Göller, Güller ve Gönüller Diyarı” olarak anılmaktadır. Antik dönemde Pisida olarak isimlendirilen Burdur Bölgesine Türklerin gelişi 1071 Malazgirt  Zaferi’ne dayanır. Ülkemizin bu güzel ve nadide şehri olan Burdur’u gezerken tabi ki camilerimizi de atlamamak gerekir. Biz de Burdur ilimizden beş güzel camiyi sizler için derledik.

1Dengere Camii

Burdur’un Çavdır ilçesinde nitelikli ahşap işçiliği üzerine yapılan kalem işi bezeme ve süslemeleriyle dikkat çeken tarihi Dengere Camii, zamana meydan okuyor. Köyünde kitabesi bulunmadığı için fiziki durumuna bakılarak tarihlendirilen ve Anadolu Selçuklu camileri geleneğinde inşa edilen Dengere Camisi’nin minaresinden yıllardır ezan sesi yükseliyor.

2Saden Camii

Hicri 1278 tarihinde, Saden Zade Hacı İsmail Efendi tarafından Yenice Mahalle’sinde yaptırılan Saden Cami, Hicri 1304 yılında hizmete giren Saden Kütüphanesi ile birlikte Osmanlı döneminden kalma eserler arasında yer alıyor. Kültür Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan Saden Camii’nin ahşap minaresi, yıllara meydan okuyarak hala ayakta duruyor.

3Şeyh Sinan Camii

Hicri 1190 tarihli vakfiyeye göre aynı isimle anılan medrese ile birlikte Çelik Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Camii, ilk defa üzeri dam olarak inşa edilmiş; 1914 depreminden sonra yeniden yapılmış ve üstü çatı ile örtülmüştür. Bahçesinde kitabeli ve kitabesiz mezar taşları mevcuttur.

4Hecin Dede Camii

H 1261 / M 1875’te inşa edilmiş ve H 1330 / M 1914 depreminde yıkılmış; 1930’da halkın yardımıyla yeniden yapıldığı anlaşılmaktadır. Minaresi zamanla yıkılmış ve hayır sahibi Hacı Hacer tarafından 1900’de yaptırılmıştır. 1971 depreminde de hasar görmüş, tamir ettirilmiştir. Birçok deprem görmüş olan Hecin Dede Camii, hala direnmeye devam etmektedir.

5Burdur Ulu Camii

İl merkezinde, Pazar Mahallesi’nde yüksek bir tepe üzerindedir. Hamitoğlu Dündar Bey tarafından yaptırılmıştır. İçten yarım kubbeli olan caminin kuzey kapısı yönündeki ikinci cemaat yerini üç kubbe örtmektedir. Camii, kesme blok taşlardan yapılmış ve ahşap tavanlı, kiremit çatılıdır. Beden duvarlarında iki sıra halinde sivri kemerli pencereler yer almaktadır. Selçuklu ve Beylikler dönemi ulu camilerinde görülen mimari karakteristiğe uygun olarak caminin kuzeyi, doğu ve batısında üç girişi vardır. Caminin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerinde bulunan iki minaresi kare kaideli silindire yakın çokgen gövdelidir.

Diğer Güzel Haberler

Türkiye, Cibuti’de inşa ettiği Doğu Afrika’nın en büyük camisinin resmi açılışına hazırlanıyor. Başkentte inşa edilmiş olan camii, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından yaptırıldı. TDV camii inşaatına 2017 yılında başladı. İnşaat biter bitmez 2019 yılı itibariyle de resmi açılışının gerçekleştirilmesi bekleniyor. Okumak İçin Tıklayın

Yeni Zelanda’nın Whangarei şehrindeki Whangarei İslam Merkezi farklı inanç gruplarından yüzlerce insanın katılımıyla ‘Halka Açık Camii Günleri’ adlı bir program düzenledi. Programla beraber, Yeni Zelanda’nın en kuzey şehirlerinden gelen insanların bölge Müslümanlarıyla yakından ilişkiler geliştirmeleri hedefleniyor. Okumak İçin Tıklayın

Bir grup genç Müslüman 10 Avrupa ülkesinde sokak sokak gül dağıttı. Temel İslami konular hakkında yoldan geçenlere bilgi vermek için etkinlik standları kurdular. Böylelikle İslam hakkındaki korkuların ne kadar yersiz olduğunu ve İslam’a karşı önyargıların da ne kadar manasız olduğunu en pratik şekilde göstermiş oldular. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz