Türkiye’nin Camileri: 19 Çorum

133

Çorum! Dünyanın ilk köklü medeniyeti olarak bilinen Hititlerin yurdu. Eski adıyla Hattuşaş. MÖ 1650-1200 yılları arası hüküm süren Hititlerden sonra da Çorum, verimli toprakları ve önemli konumu dolayısıyla medeniyetlerin göz bebeği olmaya devam etmiştir. Bizler de sizler için Çorum’un görülmeye değer beş camisini derledik.

1Ulu Camii (Murad-ı Rabi Camii)

Asırlara meydan okuyan bir camii! Çorum Ulu Cami, Selçuklu Sultanı III. Alaaddin Keykubat zamanında, onun azatlı kölesi Hayrettin tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık olarak 13. yüzyıl sonlarına tarihlenen Ulu Camii, bugünkü halini geçirdiği büyük onarımlar sonucu almıştır. II. Beyazıt zamanında 1446 tarihinde meydana gelen büyük depremde harap olmuş, Mimar Sinan tarafından onarılmıştır.

IV. Murat, Erivan seferine giderken Çorum-Boğacık Köyünde konaklamış, cami bu dönemde tekrar tamir ettirilerek etrafına medreseler yaptırılmıştır. 1790 yılındaki depremde tekrar harap olan cami, Çapanoğlu oğlu Abdülfettah Bey tarafından 1810 yılında ahşap, tek kubbeli olarak tamir edilmiş ve bugünkü görünümünü almıştır. Caminin son cemaat yeri ve üst katı II. meşrutiyetin ilanından sonra yapılmış, doğu tarafa minare ilave edilmiştir. Bazı onarımlar görmüş olan minber orijinalliğini büyük ölçüde korumuş olup sanat tarihi açısından önemlidir. Bunca onarıma rağmen hala inananları beş vakit ağırlayan Ulu Camii, şüphesiz ki Çorum’un büyük değerlerinden biri.

2Han Camii (Gülabibey Cami, Ömer Neftçi Cami)

Çorum Gülabibey Mahallesinde yer alan cami, Gülabibey Camii, Han Camii, Ömer Neftçi Camii olarak üç şekilde isimlendirilmektedir. Erken Osmanlı dönemine tarihlenen cami, Çorum Beylerinden Gülabibey tarafından yaptırılmıştır.

3Hıdırlık Camii Türbe ve Haziresi

Hıdırlık Camii, il merkezinde Hıdırlık Tepesinde yer almaktadır. Peygamberimiz’in (sav) yakın arkadaşlarından ve ona hizmet edenlerden Süheybi Rumi’ye saygı nişanesi olarak Hıdıroğlu Hayrettin tarafından yaptırılan ilk caminin yapım tarihi bilinmemektedir. Tarihi ve İslami açıdan önemli şahsiyetlerin türbelerini de bulunduran yapı bir hazire özelliği taşımaktadır.

4Kale Camii

Kale Camii, yapım tarihi tam bilinmemekle birlikte Osmanlı Dönemi’nden kalma bir eserdir. Batı duvarında üstte bulunan pencerelerden birinde 1217 tarihli onarım kitabesi mevcuttur. Oldukça sade bir düzene sahip camide yapı malzemesi olarak alt kısımda taş, üst kısımda kerpiç ve ahşap kullanılmıştır.

5İskilip Yivlik Akşemseddin Camii ve Türbesi

Fatih Sultan Mehmed Han’ın hocası ve İstanbul’un manevi fatihi olan Akşemseddin Hazretleri’ni hepimiz tanırız. Peki ya oğlunu? İşte İskilip Evlik Köyü’nde bulunan bu camiyi Akşemseddin Hazretleri’nin oğlu yaptırmıştır. XV. yüzyıla tarihlenen çivi kullanılmadan yapılan camii yaklaşık 600 yıllıktır. Kare planlı olup, üzeri sonradan ahşap bir çatı ile örtülmüştür. Yanında taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli minaresi eklenmiştir.

Diğer Güzel Haberler

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Malezya’nın Kelantan bölgesinde bir camii, mübarek Ramazan ayı boyunca camiye
cemaate devam eden çocuklara bisiklet sözü verdi. Böylelikle, zamanla çocuklarda namaz
bilincinin oluşması hedefleniyor. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz