Türkiye’nin Camileri: 24 Erzincan

Tarihi MÖ 2600 yılında Akadlar’a dayanan Erzincan, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Bir dönem Mengücekliler’e başkentlik de yapan bu kültür abidesi şehrimiz Malazgirt Muharebesi’yle Türk hakimiyetine girmiştir.

Sıra sıra tüm büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptıktan sonra Erzincan 1939’da şiddetli bir depreme maruz kalmış ve şehir harabeye dönmüştür. Şehirde taş üstünde taş kalmamış, on binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Depremden sonra demiryolundan yukarı yeni bir şehir inşaatına başlanarak bugünkü Erzincan şehri meydana gelmiştir. Sizler için Erzincan’ın en önemli 5 camisini listeledik. Keyifli okumalar.

1Kemah Gülabibey Camii

Kemah ilçe merkezinde Çarşı Mahallesi’ndedir. Üç kitabesi vardır. Ayrıca 18. yüzyıla ait onarım kitabesi bulunmaktadır. Kare planlı, eğimli çatıyla örtülü bir yapıdır. Doğu ve batı duvarlarında 2 dizide üçer, güney duvarında mihrabın yanlarında 2 dizide ikişer penceresi vardır. Kuzeye, daha geç dönemde son cemaat yeri eklenmiştir. Mihrap mukarnas dolguludur, çevresi barok süslemelidir. İbadet mekanına taç kapının nişinde bulunan yuvarlak kemerli kapıdan girilir.

2Terzibaba Camii

Terzibaba Camii Türkiye’nin bir kubbe altında en çok insan barındırabilen camisidir. Toplam kapasitesi 7000 kişidir. Bir kubbe altında tam 4000 kişi ibadet edebilir. Terzibaba Camii’nde halılar mavi zemin üzerine sarı noktalardan yapılmış, gökyüzünü andırması için camlar da tam karşıdaki heybetli dağları görebilecek şekilde konumlandırılmıştır.

Caminin mimarı Danyal Tevfik Çiper’dir. (1932-2008) Yapı bünyesinde büyük bir otopark, iş merkezi ve sosyal tesisler vardır. Mali sıkıntılar nedeniyle yapımı 12 yıl sürmüştür. 2002 yılı Ramazanında resmi açılışı yapılmadan ibadete açılmıştır. Modern ve klasik tarzların karışımı bir tasarımı vardır. İlk başlarda çoğu modern mimarili cami gibi tepki çekse de şu an Erzincan halkı tarafından çok sevilen ve benimsenmiş bir camidir.

3Ulu Camii

Ulu Camii, Gülabi Bey tarafından 11. yüzyılda Mengücekoğulları döneminde yaptırılmıştır. Birçok deprem felaketine maruz kalan Erzincan’da Ulu Camii de bundan nasibini almış, 1198 yılında yaşanan depremde hasar görmüştür. Aynı yıl içinde onarılan cami, 1288 yılında yeni bir tadilat daha geçirmiştir. 1939 yılındaki depremde de tamamen yıkılan Ulu Camii’nin günümüze ancak kalıntıları ulaşabilmiştir. Harabe olan yapının kalıntılarından, dış cephesinin kesme taştan yapıldığı anlaşılmaktadır.

4İzzet Paşa Camii (Yeni Cami)

Erzincan il merkezinde Osmanlı döneminden günümüze kadar gelebilen cami bulunmamaktadır. İzzet Paşa Camii de büyük Erzincan depremlerinde çok zarar görmüş ve nihayetinde 1939 depreminde yıkılmıştır. İzzet Paşa Camisi, geç dönem Batılı etkilerin taşrada uygulandığı örneklerden biridir. Caminin banisi ve yapının ilam kayıtları ile ilgili arşiv kayıtları mevcuttur.

Caminin mimarı veya ustası bilinmemektedir. Ayrıca caminin banisi İzzet Paşa’nın yaptırmış olduğu il merkezindeki hamam yapısı üzerinde hamamın inşa kitabesi mevcuttur. Hamam, günümüzde Erzincan’da 59. Topçu Er Eğitim Tugayı içinde bulunmaktadır. Günümüzde şehrin güneyinde caminin kalıntıları mevcuttur.

5Refahiye Merkez Camii

İlçe merkezinde bulunan Merkez Camii, batılı dönem bezeme özelliklerini göstermekte, avlusunda ise Bahaettin Paşa şehitliği bulunmaktadır.

Diğer Güzel Haberler

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz