Türkiye’nin Camileri: 25 Erzurum

185

Asırlar boyu Anadolu’nun en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum, yolların ve kültürlerin kavuşma noktası olmasıyla da dikkatleri hep üzerine çekmiştir. Şehirdeki tarihi eserler arasında; kale ve surlar, tarihi kapılar, camiler, tabyalar, tarihi çarşılar, medreseler, türbeler, çeşmeler, tarihi evler bulunmaktadır. Erzurum şehrinde dinimize ait çok sayıda tarihi camii, türbe ve medrese bulunmaktadır. Nitekim şehir merkezinde farklı yıllarda inşa edilmiş, günümüz itibariyle 45 tarihi cami bulunmaktadır. Bu bağlamda Erzurum’u ziyaret ettiğinizde, büyük çoğunluğu İslam dinine ait yapıları (camileri, türbeleri) ile kendinizi bir açık hava müzesinde hissedeceksiniz. Birçok camisi bulunan bu güzel şehrimizin en önemli beş camisini sizler için derledik.

1Kale Mescidi

Erzurum’un İlk Camisi Kale Mescidi… İç Kale içerisinde kalenin güney sur duvarlarına bitişik yerde bulunan mescit, 1132-1134 yılları arasında Saltuklu hükümdarı Abdul Muzafferuddin Gazi tarafından yapılmıştır. Camiye İç Kale Meydanı’ndaki bir kapıdan girilmektedir. Kıble duvarı, kale duvarı ile ortak olan bu kapı, kalenin avlusuna da açılmaktadır. Giriş kapısının ve yanlarındaki pencerelerin üzerinde bezemeler bulunmaktadır. Cami kesme taştan yapılmış olup, dikdörtgen planlıdır. İç mekân mihraba paralel iki sahından meydana gelmiştir.

2Bakırcı Camii

Erzurum Bakırcı Mahallesi’nde bulunan Bakırcı Camii’ni Bakırcı Hacı Mustafa’nın ölümünden sonra vasiyeti üzerine 1720-1721 yıllarında Mustafa Ağa yaptırmıştır. Geleneksel Erzurum camilerinde uygulanan plan tipinde olan bu yapı kesme taştan yapılmıştır. Kare planlı ve kubbeli caminin önünde dört taş sütunun taşıdığı üç kubbeli bir son cemaat yeri vardır. Giriş kapısı üzerinde 1720 tarihli kitabesi bulunmaktadır. Bu kitabe talik yazı ile 38 mısra halinde Ketencizade Rüştü tarafından yazılmıştır. Minare kırmızı kamber taşından yapılmış olup şerefe altında mukarnas bezemeleri görülmektedir. Bu minare üzerinde günümüzde de Erzurum’un işgalinden kalma kurşun izlerine rastlanmaktadır.

3Ulu Camii

Erzurum Ulu Camii, şehrin en büyük ibadet mekanı özelliğini taşımaktadır. Günümüzde ibadete açık olan Erzurum Ulu Camii, Atabey Camii olarak da adlandırılmaktadır. Cami, 1179 yılında Saltuklu Melik Nasirüddün Muhammed Bey‘in döneminde inşa edilmiştir. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir ve 6000 kişilik bir cemaat kapasitesine sahiptir. Caminin ikisi doğuda, üçü kuzeyde olmak üzere beş kapısı bulunmakta olup, her bir kapı mimari açıdan kendine özgü özelliklerle donatılmıştır.

4Caferiye Camii

Giriş kapısı üzerindeki beş satırlık Arapça mermer kitabesinden 1645 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır. Caminin önündeki dört yuvarlak sütun üzerine oturan üç küçük kubbeli bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Ayrıca son cemaat yerinin sol tarafında camiyi yaptıran Hacı Cafer’e ait bir türbe de yer almaktadır. Kare planlı caminin üzeri sekiz köşeli bir kasnağa oturan kubbe ile örtülüdür. Bu yapı tek kubbeli Osmanlı camiler planı düzenindedir. Caminin mihrabı sanat tarihi yönünden bir özellik taşımamakla beraber minberi Osmanlı ağaç işçiliğinin güzel örnekleri arasındadır. Caminin yanında, kesme taştan yapılmış tek şerefeli minaresi bulunmaktadır.

5Lalapaşa Camii

Kıbrıs Fatihi olarak tanınan ve bir dönem Erzurum Beylerbeyi olan Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Erzurum’un şehir merkezinde Yakutiye Medresesi’nin doğu kısmında bulunan cami, esasında bir külliyenin parçasıdır ve Mimar Sinan eserleri arasında gösterilir. Klasik Osmanlı camilerinin örneklerinden olan Lalapaşa Camii’nin ortadaki ana kubbesi dört ayak tarafından taşınmaktadır. Avlusuz inşa edilmiştir ve merkezi planlı yapılar arasındadır. Günümüzde ise işlevselliğini hala korumakta olup, turistik ziyaretlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Diğer Güzel Haberler

Başiskele’de görev yapan bir imam, cami bahçesinde düzenlediği etkinliklerle çocukların
yaz Kur’an kursuna katılım sayısını oldukça artırdı. Oyun gruplarından tiyatro gösterimine,
patlamış mısırdan yöresel oyunlara her hafta düzenlenen çeşitli etkinlikleri duyan çocuklar
adeta camiye akın ediyor. Okumak İçin Tıklayın

Şemsi Ahmet Paşa bir diğer adıyla Kuşkonmaz Camii imamı Binali hoca, ‘Gençlerle Dolup
Taşan Camiiler Görmek’ amacıyla çalışmalara başladı. Sabah namazlarını hatimle kıldırması
vesilesiyle cemaati artan camiide, namaz sonraları çorba ikramı ile muhabbet sofrası
kuruluyor! Okumak İçin Tıklayın

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrımüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz