Türkiye’nin Camileri: 28 Giresun

197

Tabiat güzellikleri ile ünlü, Türkiye’nin fındık diyarı olan ve maviyle yeşilin kucaklaştığı
Giresun’un ev sahipliği yaptığı taş camileri, tarihi ve kültürel özellikleriyle kentin önemli
değerleri arasında yer alıyor. Şimdi tüm bu güzellikleriyle, Giresun’un görülmeye değer
camilerini gelin birlikte tanıyalım.

1Kapu Camii

Kapu Camii ilk olarak 1593’te Mutasarrıf Seyyid Mehmet Paşa tarafından ahşaptan yapılmış olup 19. yüzyılda Karamustafazade Mahmut Efendi‘nin yeniden inşa çalışmaları sonucu günümüzdeki haline bürünmüştür. Dört tarafının da kesme taştan yapıldığı cami, tek kubbeli ve kare planlı bir yapıya sahiptir. Kemerli bir giriş kapısına sahip olan caminin kapısı oldukça süslüdür. Minaresi kuzeybatı köşesinde bulunan caminin şerefesi, altındaki bitkisel motifler ile ilgi çekmektedir.

2Çınarlar Camii

Hasan Vehbi tarafından 19. yüzyılda yapılan ve kuzey yönünde bulunan giriş kısmındaki
mimarisi ile dikkat çeken cami, kagir sistemde uzunlamasına dikdörtgen olarak inşa edilmiştir. Malzeme bakımından beden duvarlarında bazalt, kapı ve pencere sövelerinde kesme andezit taşı kullanılmıştır. Caminin, altında bodrumu, kuzeyinde üç gözlü son cemaat yeri vardır. Çokgen planlı ve tek şerefeli olan minaresi, batı cephesinin kuzey köşesinde yer alır.

3Kale Camii

Giresun Kalesi eteğinde yar alan cami, Hacı Muhiddin Ağa tarafından ahşap olarak inşa
ettirilmiş olup Hacı Muhiddin Camii olarak da bilinmektedir. Edebi değer taşıyan 2 adet kitabeye sahiptir. Bu kitabelere göre cami 1830 yılında Dizdarzade eşi Emetullah Hanım tarafından ihya ettirilmiş, caminin günümüzdeki hali ise 1912 yılında Sarımahmutoğlu Hacı Mustafa Efendi tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Osmanlı mimarisinin bölgedeki en dengeli ve özgün örneği olan Kale Camii barok tarzda olup mihrap ve minberi orijinaldir.

4Kurşunlu Camii

“Allah Kulu” diye bilinen Şebinkarahisarlı bir hayırsever tarafından yapılmıştır. İnşa kitabesine göre 1586 yılında yapımı tamamlanmıştır. Cami, Osmanlı mimarisinin tipik özelliklerini taşımaktadır; üç kubbelidir, bir son cemaat yeri ve tek kubbe ile örtülen haremden meydana gelmektedir. Mihrap ve minberi ilk yapıldığı zamanlardaki haliyle günümüze kadar gelmiştir. 19. yüzyılda da yapılan tamirle bugünkü görünümünü alan Kurşunlu Camii, 1986 yılında restore edilmiş ve günümüzde halen kullanılmaktadır.

5Şebinkarahisar Fatih Camii

Şebinkarahisar Fatih Camii | Şebinkarahisar - GİRESUN Giresu… | FlickrFatih Sultan Mehmet’in 29 Ağustos 1473 tarihinde Otlukbeli Savaşı’nı kazandıktan sonra Şebinkarahisar’a gelişinde verdiği talimatla yapılmaya başlanmış ve 5 yılda tamamlanmıştır. İlk olarak ahşaptan yapıldığı kaydedilen caminin, iki defa yandığı ve bu yangınların ardından taş malzemeyle yenilendiği ifade edilmektedir. Kaynaklarda Fatih Camii’nin 1888 yılında Rasih ve Mahmut Paşalar tarafından yeniden yaptırıldığını, caminin 1939 büyük Erzincan depreminde çöken kubbelerinin ise 1950 yılında onarıldığı belirtilmektedir.

6Çamoluk Bektaşbey Cami 

ÇAMOLUK BEKTAŞBEY CAMİ | Kültür PortalıHasan Bektaş Bey tarafından 19. yüzyılda yaptırıldığı bilinmektedir. Ahşap işçiliği ve kök
boyasıyla yapılan iç süslemeleri bakımından numune özellikler taşıyan cami görülmeye değer bir güzellik sergilemektedir. Caminin duvarları kesme taşla yapılmış ve tavanı ahşap olarak bitirilmiş ancak son yıllarda mevsim şartlarından etkilenmemesi için çatı yapılarak saçla kapatılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz