Türkiye’nin Camileri: 29 Gümüşhane

152

Tarihi kültürel zenginliklerle dolu Gümüşhane’de, asırlık camilerimiz görkemli yapıları ile birer sanat abidesi gibi bizleri tarihin derinliklerine götürüyor. Sizler için Gümüşhane’deki en önemli beş camiyi listeledik. Keyifli okumalar.

1Süleymaniye Ulu Camii

Süleymaniye Mahallesi’nde bulunan cami, türbe, hazire, çeşme ve günümüze ulaşmayan, varlığını kaynaklardan öğrendiğimiz medrese yapısıyla küçük bir külliye konumunda Sultan Süleyman’ın buyruğu üzere inşa edilmiştir. Üzerinde yapım kitabesi bulunmayan caminin inşası 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Günümüze kadar birçok onarım geçiren Süleymaniye Camii dikdörtgen planlı olup mihrap önüne dikey uzanan üç neften meydana gelmektedir. Neftler 6 ahşap direk üzerine çatı ile örtülüdür. Caminin tek şerefeli olan minaresi kalın silindirik bir gövdeye sahiptir.

2Kadırga Cami

1461 yılında Trabzon’u fethe giden Fatih Sultan Mehmet’in ordusuyla birlikte cuma namazı kılmak için belirlediği alan askerler tarafından taşlarla çevrilip bir açık hava camisi hâline getirilmiştir. Dünyada sadece birkaç örneği bulunan ve bir tanesi de Gümüşhane Kadırga Yaylası’nda yer alan kubbesiz ve çatısız oluşuyla dikkat çeken Kadırga Camii’nde yaz aylarında insanlar ayakkabılarını duvar üzerine koyup çimenlerin üzerinde cuma namazını kılıyor.

3Kabaköy Ayasofya Camii

Türkiye’deki dokuz Ayasofya’dan bir tanesi Gümüşhane’de bulunmakta olup buradaki Ayasofya’nın 10. yüzyılda inşa edildiği ve episkoposluk merkezi olduğu biliniyor. 1869’da camiye çevrilen Kabaköy Ayasofya Camii, Osmanlı yönetiminin kararıyla bir aileye vakfedilip uzun yıllar İslami ilimlerin tedrisatının yapıldığı bölgenin Müslüman Türkler tarafından yurt edinilmesinin mührü olmuştur. Yapının kuzeyine minare, iç mekâna mihrap ve minber eklenmiştir. Mihrap, kesme taştan yapılmış olup niş çevresi kalem işiyle süslenmiştir.

4Sadak Köyü Cami

Yapı, Eyüp Oğlu Firuz tarafından 1830 tarihinde yapılmıştır. Ahşap işçiliğinin nadide örneklerini taşıyan cami tavanının üzeri çinko ile örtülü çadır çatı ile kapatılmıştır. Kitabenin sağ bölümünde Fetih Suresi’nin 1 ila 3. ayetleri, Kitabenin sol tarafında ise hayırlar ve iyilikler sahibi “Eyyub oğlu Firüz onu yaptırdı” yazılıdır. Cami ne yazık ki 2012 yılında elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangınla harap hale gelmiştir.

5Büyük Çit Köyü Camii

Resmi kayıtlara göre kitabesi olmadığı için kesin yapılış tarihi bilinmeyen cami, bölgedeki en eski cami olma özelliğine sahip. Yıllar önce yapılan yenileme çalışmaları sonucu taban döşemesinin altından çıkan şişenin içindeki kağıda göre caminin 600 yıllık tarihe sahip olduğu anlaşılmıştır. Caminin minberi Rumların köyü terk etmesiyle mübadele döneminde kiliseden sökülen el işlemeli süslü tahta parçalarıyla yapılmıştır. Caminin minaresinin ise 2 kardeşin yaptırdığı, her taşının çelikle birbirine bağlı olması ve denge mekanizmasıyla öne çıktığı ifade edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz