Türkiye’nin Camileri: 32 Isparta

172

Isparta için “Türkiye’nin Gülü” desek, bizi yalanlayacak kimseyi tanımıyoruz. Gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi dokusuyla insanı mest eden bir havası var bu şehrin. Şehrin içerisinde bulunan hangi ilçeyi geziyor olursanız olun, ciğerlerinizi şenlendirecek gül ve lavanta kokuları sizleri karşılıyor olacak. Kendine özgü halı dokumacılığı ve çiçek bahçeleriyle ziyaretçilerini karşılamayı bekleyen Isparta’da görülmesi gereken 5 camiyi sizler için derledik.

1Kutlubey (Ulu) Camii

Ispartalılar tarafından Ulu Camii olarak anılan bu camii, I. Murad döneminde yaşamış Osmanlı komutanı Kutlubey’den almıştır ismini. Şehirdeki en eski camilerden biri olduğu bilinen cami, bir vakfiyeye göre 1429 tarihinde ayakta idi. Ancak 1899 dönemi, caminin çürüyen kısımlarının onarılması için başlatılan çalışmalarda fark edildiği üzere cami epey hasar görmüştü. Bu nedenle toptan yıkılarak Padişah II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. senesi anısına, Ayasofya‘ya benzeyecek şekilde yeniden inşa edildi. Yeniden yapılan caminin inşası bittikten yaklaşık on yıl sonra meydana gelen büyük bir deprem nedeniyle cami yıkıldı ve bugünkü Kutlubey Camii yapıldı.

2Mimar Sinan Camii

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Isparta’ya vali olarak atanan Firdevs Paşa tarafından Mimar Sinan’ın tarzıyla yaptırılmıştır. Caminin kitabesi bulunmasa da 1565 tarihli bir vakfiyesi mevcuttur. Ayrıca Tezkirat-ül Bünyan, Tezkirat-ül Ebniye, Tuhfet-ül Mimarın’da adı bulunması ile Mimar Sinan eserleri içinde yer almaktadır. Caminin giderlerini karşılamak üzere 1561 yılında, Firdevs Paşa tarafından bir de bedesten yaptırılmıştır.

3Terminal Camii

Üç bin beş yüz kişilik ibadet alanı sayesinde Isparta’nın en büyük camisi olan Terminal Camii, üç farklı dilde verilen vaazları ve basılan broşürleri nedeniyle özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmekte. Ayrıca caminin yapımı yaklaşık 16 yıl sürdüğünden, hem Osmanlı’dan hem de Cumhuriyet Dönemi’nden izler taşıyor.

Caminin iç kısmını süsleyen büyük gül figürleri hem Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i hem de Isparta’yı çağrıştırması için hazırlanmış. Dün ve bugünün sentezlendiği camide her türlü tasarımı görmek mümkün. Osmanlı’dan kopup gelen işlemeler ile modern işçiliğin harika uyumunu görebileceğiniz Terminal Camii, ziyaretçileri için her daim açık.

4Kavaklı (Peygamber) Camii

Birden fazla isimle anılan Peygamber Camii, Kaymakkapı’da bulunmaktadır. Kitabesine göre 1782 tarihinde inşa edilen camii, bir asır devirdikten sonra birçok onarım görmüştür. Cami, Türkiye’nin ilk çinili camisi olarak bilinir. Cami, 750 kişiyi alacak kapasitede bir iç ibadet alanına sahip. Teknik olarak son cemaat adı verilen 450 kişilik bir alan mevcut.

Mutasarrıf Abdi Paşa’nın Isparta’dan toplanan vergileri hayır işlerinde kullanılması adına geri iade etmesi üzerine ilk çini uygulamalarından birini üzerinde taşıyan camiyi halk, Çinili ya da Abdi Paşa olarak da adlandırıyor.

5Gülistan Camii

Kendi başına bir mahalle kalkındıran Gülistan Camii, büyüklüğü ile Isparta’da ikincilik koltuğunda oturuyor. Camii çalışanları için lojman, ilkokul, Kur’an kursu, kasap, PTT şubesi, berber gibi camiye gelir kazandıran uygulamalarıyla kendi giderlerini kendisi karşılayan şirin bir mahalle camisi Gülistan Camii. 1971 tarihinde temelleri atılan caminin yapımında tüm mahalle sakinleri çalıştı ve arsa alanı 4 bin 235 metrekare olan caminin yapımı yalnızca beş sene sürdü. İçine girdiğinizde eski bir mahalle sıcaklığını bulabileceğiniz camii, ziyaretçilerine daima açık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz