Türkiye’nin Camileri: 39 Kırklareli

Trakya bölgesinin şirin ve hareketli bir ili olan Kırklareli'nin birbirinden güzel ibadethanelerini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

0
181

Kırklareli, Trakya’nın şirin, neşeli bir ilidir. Yazları kavruk sıcağıyla, kışları dondurucu soğuğuyla pes dedirtir; insanların samimiyeti, içtenliği ve rahatlığıyla her daim içinizi ısıtır. Eski ismiyle “Kırk Kilise” olarak da bildiğimiz bu il, Bizans hakimiyetini gerisinde bırakarak Osmanlı’da yuvalanmıştır. Daha çok doğal güzellikleriyle ilgileri üstüne çeken Kırklareli, pek çok misafir ağırlamıştır. Bu içeriğimizde ise bu güzel ilin camilerini sizler için derledik. Keyifli okumalar.

1Kadı Camii

Emin Ali Çelebi tarafından yaptırılan bu cami 1577 yılında inşa edilmiştir. Kara yapısı ile bilinen bu cami daha evvel yakınlarında bulunan bir mahkemeden ötürü bu ismi almıştır. Alt sıra pencereleri ve mihrabının ince işçiliği özenli ve titiz görünmekle beraber tavanı ve çatısı ahşap inşa edilmiştir. Bu cami, yaptıran kişi sebebiyle Emin Âli Çelebi Camii olarak da bilinmektedir.

2Beyazıt (Paşa) Camii

Gülabi Ahmet Paşa tarafından yaptırılan bu cami şehrin merkezinde bulunmaktadır. Hala ibadete açık olan cami, kare yapısıyla 210 kişiye kucak açabilecek kapasitededir. Çatısı alaturka kiremitle ölçülü olup duvarların dış yüzleri tuğla sıkıştırmalı ve tuğla hatıl sıralıdır.

3Küçük Ayasofya Camii

İç ve dış surlar arasında yer alan bu camimiz altıncı yüzyılda Jüstinyen döneminde kilise olarak yapılmış, 14. yüzyılın ikinci yarısında ise camiye çevrilmiştir. Minberi bulunmayan bu caminin mihrabı sonradan beton ilavesi ile yapılmıştır. Bunun sebebini kiliseden çevrilmiş olmasına bağlayabiliriz. 1997 yılında Kırklareli Müzesi ve Trakya Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünün ortak çalışmasıyla kısmi bir bakıma girmiş, 2007’de Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilmiştir.

4Hızır Bey Camii

Kırklareli merkezde çarşı içinde bir camidir. Mihailzade Hızır Bey tarafından yaptırılıp kare planlanmıştır. 1000 kişilik kapasitesiyle bölge insanlarını rahatça ağırlayabilmektedir. Osmanlı erken dönem yapısıdır. Balkan savaşlarında Bulgarlar tarafından minaresi yıkılmış da olsa tekrar inşa edilmiştir. Kare planlanan bu camii 15×15 metre² temel üzerine oturtularak ölçüleri bakımından Kabe ile örtüşmektedir.

5Babaeski Cedid Efendi Camii

Yapımı 1555 yılına dayanmaktadır. Cedid Ali Paşa, Kocasinan’a yaptırmıştır. Dört satırlık Türkçe kitabesi bulunan bu cami, diğer bölge camileri gibi kare plan üzerinde oturtulup kesme taş kullanılarak yapılmıştır. Tek şerefeli minaresi Balkan Harbi’nde Bulgarlar tarafından yıkılmışsa da tekrar yapılmıştır. Edirne’deki Selimiye Camii’nin küçük bir modeli olarak atfedilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz