Türkiye’nin Camileri: 40 Kırşehir

"Türkiye'nin Camileri" serimizin bu haftaki içeriğinde Kırşehir ilimizin camileriyle sizlerle beraberiz. Keyifli okumalar!

0
188

Binlerce yıldır çeşitli uygarlıkları potasında eriten Kırşehir ili, yalnız çeşitli tarihi eserleri,
yeraltı şehirleri ile değil, zengin termal kaynakları, Seyfe Gölü (Kuş Cenneti) gibi doğal
güzellikleri ile de dikkat çekiyor. Sizler için Kırşehir’in 5 camisini derledik.

1Cacabey Camii

Kırşehir kent merkezinde bulunan medrese, Selçuklu döneminde Kılıçaslan oğlu Keyhüsrev zamanında Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlemevi olarak yaptırılmıştır. Eser sonradan camiye çevrilmiştir. Birkaç kez onarılmış olup minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında “Cıncıklı Camii” adı ile anılmaktadır. Medrese kesme taştan yapılmış olup kare planlıdır. İki eyvanlı kapalı avlulu medreseler grubuna girmektedir. Döneminde astronomi yüksek okulu olarak hizmet vermiştir.

2Hamidiye Camii

Hamidiye Camii, farklı iç tasarımı ve canlı çizimleriyle tüm Türkiye’nin ilgi odağı halinde. Bu sene açılan cami, özellikle sosyal medyada ses getirerek kimi zaman olumlu kimi zaman da olumsuz eleştirilere konu oldu. İç resimleri Azerbaycanlı bir mimar tarafından yapılan ve bu yıl açılan camiye ibadet etmek için kentin farklı yerlerinden kişiler geliyor. Camide, Bakara Suresi’nin 22. ayetindeki ifadelere uygun olarak giriş bölümüne asma ağaçları, pencere aralarına kavak ağaçları, mihraba şelale, tavanına gökyüzü ve bulutlar resmedilmiş. Zemine ise çimeni andıran yeşil renkli halılar serilmiş. Bu haliyle cami, ziyaretçileri kendine hayran bıraktırıyor. Caminin dış duvarlarında büyük harflerle Arapça “Allah” ifadesi yer alıyor.

3Ahi Evran Camii

1482 yılında, Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran adına yaptırılan cami ve türbe, Kırşehir il merkezinde bulunmaktadır. Türbeye cami içinden bir merdivenle çıkılmaktadır. Kırşehir il merkezinde yer alan zaviye; planlı mescit, Ahiliğin kurucusu Ahi Evran’ın türbesi ve zaviye- tekke olarak kullanılan mekanlardan oluşmaktadır.

4Hoca Ahmet Yesevî Camii

2003 yılında temeli atılan ve Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan Hoca Ahmet Yesevi Camii, 23 Eylül 2011 tarihinde ibadete açıldı. İnşaatı yaklaşık 8 yıl süren ve Selçuklu mimarisi tarzının ön planda olduğu, 60 kişinin ibadet edebileceği 4 ayrı revak ile yaklaşık 3 bin kişinin ibadet edebileceği 1 adet kubbenin dışında teras kısımları dahil olmak üzere yaklaşık 8 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Hoca Ahmet Yesevi Camii, 1100 metrekarelik bir avluya sahip.

5Lala (Lale) Camii

Yapının 13. yüzyıla ait olduğu sanılmaktadır. Cami, moloz ve kesme taştan yapılmış olup
payelere oturan üç kubbe ile örtülüdür. Bugün cami olarak kullanılan yapının, esasında bir
darphane olabileceği düşünülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz