Türkiye’nin Camileri: 41 Kocaeli

Hem Karadeniz’e hem Marmara Denizi'ne kıyısı olan güzel bir şehrimiz var sırada: Kocaeli. Gelin birlikte buradaki 5 güzel camiye göz atalım.

0
145

Kocaeli hakkındaki ilk bilgiler milattan öncesine dayanmaktadır. Hem Karadeniz’e hem Marmara denizine sınırı olması yerleşim yeri açısından ili çekici kılmaktadır. Ayrıca, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kocaeli, Orhan Gazi zamanında Türk komutanlarından Akçakoca tarafından fethedilerek Osmanlı devletine katılmıştır. İlimizin birinci derece deprem bölgesi olması sebebiyle günümüze ulaşan tarihi eser sayısı az miktardadır. Hadi gelin hep birlikte 1999 depremi ile yüreklerimizi dağlayan bu güzel şehrin 5 camisini inceleyelim…

1Akçakoca Camii

Tahmini 1327-1328 yıllarında Akçakoca tarafından yaptırılan cami İzmit’in ilk camisi olma özelliğini taşıyor. Birçok defa tadilat geçirdiği ilk kurulduğu dönemin karakterini büyük ölçüde kaybetmiştir. Ayrıca, cami ahşap çatılı ve kare planlıdır.

2Orhan Camii

Osmanlı Devleti’nin ilk kurulduğu yıllarda Orhan Gazi’nin oğlu şehzade Süleyman Şah tarafından babası adına inşa ettirilmiştir. 1332 yılında yaptırılan caminin orijinal inşa kitabesi gününüze ulaşamamıştır. İzmit’in fethi sonrası yaptırılan cami dergin simgesi olarak da manevi bir değeri ifade etmektedir. Osmanlı Devlet geleneğinde savaşla alınan yerlerde hutbe kılıçla okunurdu. Lakin İzmit kılıç zoruyla fethedilmemiş kuşatma sürerken yapılan antlaşma sonucu kendiliğinden teslim olmuştur. Bu sebeple kılıçla hutbe verme geleneği İzmit’in geçmişinde İttihat Terakki dönemine kadar olmamıştır.

3Abdüsselam Camii

Nerede Ne Gezilir: Abdüsselam Camii (İmaret Camii)

Miladi 1524 yılında defterdar Abdüsselam tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın ilk eserlerindendir. Dış çevre duvarları ile minaresi ilk kurulduğu dönemin özelliğini taşımaktadır. Zamanında kubbeli olan cami 1776 yılındaki depremde büyük hasar almış ama 1872 yılında Altıncıoğlu Hatice Hanım tarafından çatılı olarak yeniden yaptırılmıştır. Yine yıkıma uğrayan cami 1945-1946 yıllarında restore edilmiştir.

4Yeni Cuma Camii (Pertev Mehmet Paşa Külliyesi)

Padişah II. Selim’in vezirlerinden biri olan Pertev Mehmet Paşa tarafından vasiyeti üzerine Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Asıl külliye; cami, imaret, hamam, kervansaray, sübyan mektebi, aşevi, şadırvan, çarşı ve çeşmeden meydana gelmiştir. Ancak günümüze kadar sadece cami, çeşme, şadırvan ve sübyan mektebi gelebilmiştir. Hamama ait harabe şeklinde birkaç kalıntı kalmıştır. 2017 yılında cami için başlanan restorasyon çalışmaları halen devam etmektedir.

5Çoban Mustafa Paşa Camii Ve Külliyesi

1510 yılında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bazı araştırmacıları göre planının Mimar Sinan tarafından çizildiği ve baş kalfası Hüseyin Ağa’ya da inşa ettirildiği ileri sürülmüştür.

Külliye; cami, medrese, kütüphane, han, hamam, kervansaray, paşa odaları, tekke, arşiv, hela, su kuyusu, şadırvan ve bir türbeden oluşmaktadır.

Mustafa Paşa Mısır’a vali olarak atandığında yapımı hala devam etmekte olan külliyenin bazı taşınabilir parçaları Paşa’nın Mısır bezemelerinden etkilenmesi üzerine Kahire’den getirilmiştir. Getirilen renkli mermerler Mısırlı ustalar tarafından caminin çeşitli bölgelerinde kullanılmıştır. Osmanlı yapılarının hemen hiçbirinde görülmeyen ve Mısırlı ustaların dokunuşu ile oluşan süsleme tarzı ile Memluk sanat etkisini yansıtmaktadır.

Önceki İçerikİlmihal Öğretiminde Kullanılabilecek 5 Oyun
Sonraki İçerikTuvallerine İslamiyeti Yansıtan Ressam: Sıddıqa Juma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz