Ülkeleri Tanıyoruz: Moritanya

237

Afrika’da bir yerlerde nüfusunun yarısından fazlasının hafız olduğu bir ülke var desek şaşırır mıydınız? Cevabınız evet ise şaşırmaya hazır olun. Kıtaları aşıp okyanusları geçtiğimiz Ülkeleri Tanıyoruz serimizde sıradaki ülkemiz milyonlarca hafızın yurdu Moritanya.

1Coğrafi Konumu

Afrika Kıtası’nın batısında bulunan Moritanya ya da resmi adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti; Senegal, Mali, Cezayir ve Atlas Okyanusu arasında yer almaktadır.

2Başkenti

Ülkenin başkenti olan Nuakşot, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan ve Akdeniz ile Çöl iklimlerinin karışımına sahip olan bu şehrin ismi, Berberi dilinde “Rüzgarlar Diyarı” anlamına gelmektedir.

3Dili

Ülkenin tek resmi dili Arapçadır. Ancak sömürge dönemlerinin etkisiyle Fransızca da iş, eğitim ve ticaret alanlarında kullanılmakta olup, okullarda Arapça’nın yanında ikinci eğitim dili olarak kabul edilmektedir.

4Dini

Ülkenin resmi adından da anlaşılacağı üzere ülkede hâkim olan din İslamiyet’tir. Bunun yanında diğer dinlere mensup kişilerin sayısı ise yok denecek kadar azdır.

5Kısaca Tarihi

Bugünkü Moritanya topraklarının ilk sahiplerinin, bölgeye kuzeyden gelen Berberi kavmi olduğunu söyleyebiliriz. Müslümanlarla ilk ilişkilerinin ticaret vasıtasıyla olduğu bilinen Berberi kavminin kademeli olarak İslam’ı kabul ettikleri ve 11. yüzyıl ortalarına doğru İslam’ı tamamen benimseyip kabul ettikleri söylenmektedir.

1854 yılında Fransız sömürgesi altında kalan Moritanya, 1960 yılında bağımsızlığını ilan edene dek “Fransız Afrika’sı” olarak anılmıştır.

6Milyonlarca Hafızın Yurdu

Moritanya’nın asırlık geleneği Mahzaralar bir diğer isimleriyle çöl medreseleri… Asırlık diyoruz zira Mahzaralar 1000’li yıllardan günümüze kadar ayakta kalan tarihi bir eğitim metodu olma özelliğini taşıyor. Klasik eğitim metodunun uygulandığı bu medreseler ilk olarak Afrikalı alimlerin sahrada verdikleri eğitimlerle zuhur etmiş. Önceleri seyyar olan bu medreseler zamanla yerleşik hale gelse de hala geleneksel tavrını sürdürüyor.

İsmini de aldığı gibi modern şehrin uzağına, çöllere inşa edilen bu medreselerde eğitim kâğıt ve kalemle değil tahta tabletler ve kömürlerle veriliyor. Çevre ülkeler başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden medreseye gelen öğrenciler burada 5 yıl boyunca hafızlık eğitimi alıyorlar. Bununla birlikte bu süre öğrenciye göre değişiyor ve bir yılda dahi hafızlığını tamamlayan öğrenciler bulunuyor.

7İklimi

Ülkenin büyük bölümünde kurak bir iklim hâkim olsa da sahil kesimlerinde iklim iç kesimlerde olduğu kadar sert değildir. Ayrıca ülke genelinde fazlasıyla su sıkıntısı yaşandığını da belirtebiliriz.

8Ekonomisi

Çok iyi diyemeyeceğimiz Moritanya ekonomisinin temel gelir kaynağını balıkçılık oluşturmaktadır. Bunun yanında ülkede demir ve bakır üretimi de yapılmaktadır. Verimsiz topraklara sahip bu ülkede tarımsal faaliyetler yok denecek kadar azken hayvancılık faaliyetleri yaygın bir şekilde sürdürülmektedir. Her Afrika ülkesinde olduğu gibi Moritanya’da kullanılan para da çok değersiz maalesef. Öyle ki 1 Moritanya Ouguiya’sı 0.027 Amerikan Dolarına eşdeğerdir.

9Yemekleri

Ülkenin güneyinde balık başlıca besin kaynağıyken, kuzeyinde kırmızı et daha yoğun şekilde tüketilmektedir. Couscous, tieboudien, maffe ve poulet ülkenin meşhur yemeklerinden birkaçıdır. Ayrıca çay, bizde olduğu gibi Moritanya’da da fazlasıyla sevilmektedir. Hatta size ikram edilen çaydan en az iki bardak içmeden kalkarsanız, bir tür saygısızlık yapmış olursunuz.

10Görülmesi Gereken Yerleri

Başkent Nuakşot’da el emeği ürünlerin satıldığı Grand Marketi ziyaret ederek sizlere yolculuğunuzu anımsatacak şeyler alabilir, Moritanya Ulusal Müzesi’nde ülkenin tarihi ve kültürel dokusu hakkında pek çok şeyi öğrenebilir ve etkileyici bir mimariye sahip olan İbn Abbas Camii’nde namaz kılabilirsiniz. Ayrıca Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Pecheurs Plajı’nda yüzmek, sizlere okyanusta yüzme açısından farklı bir deneyim yaşatacaktır.

Diğer Güzel Haberler

125 farklı kast ve 123 farklı dilin olduğu bir ülkeyi, Nepal’i gezi yazısı tadında sizlere anlattık. Tarihi süreç içerisinde Nepal nasıl şekillendi ve “nirvanaya ulaşmak”, adim bilgelik”, “arınma seansları” gibi sözde terakki gösterileri, nasıl endüstri haline geldi? Nepal yolculuğumuzda maksat, yargılamak değil öğrenmek. Okumak İçin Tıklayın

Unesco tarafından dünya mirası sit alanı kabul edilen Yemen’in başkenti San’a aynı zamanda dünyanın en eski yerleşim yerlerinden. İslamiyet öncesi dönemden günümüze uzanan tarihiyle dikkat çeken bu şehir Ulusal Müze, Bab el-Yemen ve Ulu Camii ile sizleri kendine hayran bırakacak. Okumak İçin Tıklayın

Dünyanın en fakir 2. ülkesi Nijer. Orta Afrika’nın toprağı kırmızı, insanı mütebessim bu memleketini ekonomi, coğrafya ve bu toprağın umudu olan su kuyularıyla tanıyacağız. Nijer’de daha önce karşılaşmadığımız bir yaşama şahid olacağız. Afrika’yı bir de Nijer topraklarından dinleyeceğiz. Okumak İçin Tıklayın

2 YORUMLAR

  1. İslâm kardeşlerimizin yaşadığı beldelerden olan Moritanya’yı daha önce bu şekilde okuma fırsatım olmamıştı. Akıcı bir dil ile bizlere bu güzel beldeyi tanıttığınız için kaleminize ve emeğinize sağlık..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz